Πολίτικη κουζίνα - Ν. Χαλκηδόνα, Αθήνα

Στον Μπαρμπαλέξη πήγα πρώτη φορά το περασμένο Σάββατο (18/4) μετά από παρότρυνση φίλων που το έχουν επισκεφθεί πολλές φορές.

Συνολικά πρόκειται για ένα αρκετά περιποιημένο συνοικιακό εστιατόριο που στο τέλος της επίσκεψης του σε αποζημιώνει σε ικανοποιητικό βαθμό.

Το βρίσκεις αρκετά εύκολα και παρόλο που πήγαμε ενώ είχε σχεδόν γεμίσει το παρκάρισμα χαρακτηρίζεται αρκετά εύκολο (παρκάραμε απ'έξω). (3/4)
Με το που μπαίνεις στο μαγαζί διακρίνεις μια προσπάθεια εκμοντερνισμού του ντεκόρ με κάποια ψήγματα Πολίτικης παράδοσης. Κατά τη γνώμη μου μάλλον ανεπιτυχής προσπάθεια αφού λείπει η ζεστασιά που προσδιορίζει τέτοιου είδους μαγαζιά. Μάλλον σαν μοντέρνο σουβλατζίδικο θα έλεγα πως μοιάζει ο χώρος παρά με Μικρασιάτικο εστιατόριο. Μικρό το κακό πάντως. Όλα ήταν τακτοποιημένα και απέπνεαν μια γενικότερη αίσθηση καθαριότητας. (2/4)

Το τραπέζι μάλλον λίγο στενάχωρο για 6 άτομα αλλά επαρκές για να μη φύγεις πιασμένος. (2/4)

Και πάμε στο δια ταύτα. Φαγητό!!! Συνολικά δε δοκίμασα καμία γεύση που να μη μου άρεσε. Όλες οι γεύσεις ήταν μεταξύ 2-3/4 σε βαθμολογία όμως το σύστημα βαθμολόγησης του site σε αναγκάζει να επιλέξεις μία από τις δύο και προτίμησα τη χαμηλότερη μόνο και μόνο για να δώσω κίνητρο στους ανθρώπους του να γίνουν καλύτεροι.

Αξίζει οπωσδήποτε να δοκιμάσετε χούμους, γιαουρτλού και κούσμπασι καθώς θεωρώ πως ήταν τα καλύτερα πιάτα (3/4). Τα κεμπάμπ (άδανα και σις κεμπάμπ) ήταν αξιοπρεπή αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό (2/4). Το λαχματζούν επίσης ικανοποιητικό (2/4), η παστουρμαδόπιτα έμοιαζε πιο πολύ με πίτσα καλτσόνε με λεπτή ζύμη, αλλά δεν ήταν κακή (2/4), ενώ το πάνελ συμπληρώθηκε με πατάτες, σαλάτα και τζατζίκι (όλα επαρκή σε γεύση και ποσότητα) (2/4).

Το μέγεθος των μερίδων ήταν μάλλον καλό. Όταν έρχονται τα πιάτα τις χαρακτηρίζεις μικρές αλλά στην πορεία συνειδητοποιείς ότι αρκούν για να φύγεις σκασμένος με δεδομένο πως το ντεσαβαντάζ αυτό καλύπτεται από τις πολύ φιλικές τιμές, οπότε σίγουρα θα παραγγείλεις άφθονα πιάτα. (2/4)

Το σέρβις άμεσο και φιλικό όλη τη βραδιά. Τα πιάτα ήρθαν στην ώρα τους και δε χρειάστηκε να κοιτάξουμε καν δεύτερη φορά στα παιδιά του σέρβις για να μας φέρουν ότι ζητήσαμε. Δε μας ήρθε στο τέλος το γλυκάκι-μπόνους αλλά σε αυτό ευθυνόμαστε εμείς που φύγαμε άρον άρον λόγω άλλων υποχρεώσεων. (3/4)

Η ορχήστρα παίζει πάρα πολύ καλά και δίνει πραγματικό κέφι στο μαγαζί. Κάνει το μέρος ιδανικό για τραπέζι γιορτής/γενεθλίων. Μόνο που καλό είναι να σκεφτούν και κάποιο κόλπο για να μετριάσουν την ένταση του ήχου γιατί βγαίνοντας το κεφάλι σου είναι καζάνι (παρόλο που μέσα στο μαγαζί δε γίνεται αντιληπτό) (3/4)

Τέλος τιμή. Νομίζω πως είναι από τα δυνατά στοιχεία του μαγαζιού. Με 16-17 ευρώ το άτομο τρως μέχρι να σκάσεις, πίνεις ικανοποιητικές ποσότητες κρασιού και αναψυκτικών και γενικά φεύγεις με αίσθημα πως τα χρήματα σου δεν πήγαν στο βρόντο (3/4)

Εν κατακλείδι αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη. Για δεύτερη μάλλον θα κοιτάξω να εξαντλήσω τη γκάμα εστιατορίων τέτοιου είδους πριν καταλήξω πάλι εκεί.