Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Διαβάζω πολύ καιρό το site και είναι πολύ σημαντικός οδηγός μου πάντα στην επιλογή αμφότερων και των μαγαζιών που επισκέφτομαι για φαγητό αλλά και των πιάτων που παραγγέλνω. Έχω να πω λοιπόν ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την υπηρεσία αυτής της κοινότητας. Όλα αυτά τα λέω γιατί αν και έχουν περάσει κάποια χρόνια σήμερα αποφάσισα να φτιάξω λογαριασμό και επι ευκαιρίας να γράψω κάποιες κριτικές για τα μαγαζιά που έχω επισκεφτεί τους τελευταίους μήνες και κράτησα στο μυαλό μου πράγματα που μου έκαναν εντύπωση και θέλω να προτείνω και σε άλλους να τα γευτούν και άλλα που με δυσαρέστησαν και καλό θα ήταν να τα αποφύγουν.

Η πρώτη μου κριτική συμπέφτει με το συγκεκριμένο μαγαζί καθώς αυτό ήταν ένα από τα πρώτα που είχα στο μυαλό μου να αξιολογήσω μόλις θα έφτιαχνα λογαριασμό, και έτυχε να αρχίσω από εδω.

Το είχα επισκεφτεί το Νοέμβρη κάποια Τρίτη ή Τετάρτη, μέρα πάντως όχι ιδιαίτερα εμπορική. Η αλήθεια είναι ότι το είχα βάλει στο μάτι μέσα από τις κριτικές του ask4food οπότε μιας και η μέρα δεν ήταν για ξεσάλωμα είπαμε να πάμε με τη κοπέλα μου να δοκιμάσουμε κάτι καλό γευστικά αν μη τι άλλο.

Χώρος:

Ο χώρος όπως αναφέρεται είναι το αδύναμο σημείο. Γι αυτό και έβαλα μόνο δύο. Είχε και μόνο δυο τρεις παρέες οπότε και με τη τζαμαρία μου φαινόταν κάπως πολύ άδειος ο χώρος, λίγο κρύος (δεν αναφέρομαι στη θερμοκρασία). Επίσης κάτι με ενόχλησε με το φωτισμό, ίσως επειδή κάτσαμε σε ένα γωνιακό τραπέζι, αλλά σαν να ήταν κάπως σκοτεινό. Πάντως ήταν πολύ καθαρό, γεγονος που πάντοτε μετράει.

Εξυπηρέτηση:

Εξαιρετική. Αν και δεν είχε κόσμο μας φρόντισαν αρκετά. Άμεση εξυπηρέτηση σε ότι χρειαστήκαμε και πολύ ευγενική η κοπέλα που μας σέρβιρε. Ο ιδιοκτήτης μάλλον, μας ρώτησε αν ερχόμαστε πρώτη φορά και από που μάθαμε για το μαγαζί. Έδειξε ενημερωμένος για το site. Μου άρεσε που μας ρώτησε και το πως μας φάνηκε το φαγητό, και το τι μας άρεσε. Δεν συμβαίνει αυτό με όλα τα μαγαζιά. Εμένα μου δείχνει ότι πραγματικά λαμβάνουν υπόψην τη γνώμη των πελατών και είναι ένα πολύς σημαντικός λόγος που τέτοια μαγαζιά πάνε μπροστά.

Φαγητό:

Σε γενικές γραμμές τα πιάτα που δοκίμασα ήταν πολύ καλά. Και κυρίως ήταν ιδιαίτερα και διαφορετικά. Το 3 είναι αυστηρή βαθμολογία, αλλά και δεδομένων των περιορισμών των επιλογών στη βαθμολόγηση δεν μπορώ να βάλω το άριστα. Αναλυτικότερα.

ΜΕΤΡΙΑ:

Σαλάτα πράσινη με μπαλσάμικο: Δεν θυμάμαι ακριβώς πως λεγόταν. Καλή, χωρίς να είναι κάτι πρωτότυπο.

Πατάτες Crispy: Δεν ήταν κακές, αλλά για κάποιο λόγο περίμενα ότι θα ήταν κάτι πιο ιδιαίτερο.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

Τυροκαυτερή: Πολύ καλή. Μου άρεσε που ήταν καυτερή

Kρασί ημίγλυκο 0.5L: Πολύ καλό

ΑΡΙΣΤΑ

Κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες: Το ήθελε η φίλη μου, εγώ μάλλον θα πήγαινα σε κάτι σαν το μοσχάρι με τα εσπεριδοειδή που είναι πιο κοντά στα γούστα μου. ΌΜΩΣ το πιάτο αυτό ήταν έκπληξη. Δεν ήταν βαρύ, δεν είχε κρέμα γάλακτος, βασικά ήταν μακαρόνια, ήταν όμως πάρα πολύ ισορροπημένο. Ενώ όπως ανέφερε και κάποιος άλλος από ότι είδα, πραγματικά όσο το άφηνες να κρυώσει, ξεχώριζες καλύτερα τις γεύσεις και γινόταν όλο και καλύτερο. Πρόκειται για ένα καλοφτιαγμένο πιάτο και προτείνω να το δοκιμάσετε. Θα φάτε κάτι που ακούγεται τελείως συνηθισμένο, αλλά πραγματικά ποιοτικά μαγειρεμένο. Δώστε του λίγο χρόνο να κρυώσει για να αντιληφθείτε όλη του τη γεύση.

Χοιρινό με μουστάρδα και αρμπαρόριζα: Αυτό το πιάτο ήταν το αγαπημένο μου. Πραγματικά εξαιρετικό. Και κυρίως κάτι διαφορετικό, κάτι που πιθανότατα δεν έχεις ξαναδοκιμάσει. Προσοχή η γεύση είναι ιδιαίτερη και μπορεί να μην αρέσει σε όλους αλλά εγώ ξετρελάθηκα. Είναι κρίμα να μη το δοκιμάσετε έστω και σαν γευστική εμπειρία. Ενα πιάτο που όταν ξαναπάω θα είναι η πρώτη μου επιλογή σίγουρα!!

VFM:

Για όλα τα παραπάνω ξοδέψαμε περίπου 30 σύνολο. Δηλαδή 15 ευρώ το άτομο. Αν ημασταν περισσότεροι πιθανών να ξοδεύαμε 2-3 ευρώ λιγότερα.
Μας κέρασαν μισό λίτρο κρασί ακόμα, και γλυκάκι στο τέλος, νομίζω χαλβά, τον οποίο όμως δεν δοκίμασα καθώς στα γλυκά είμαι πολύ περίεργος κα τα περισσότερα δεν τα τρώω. Νομίζω ότι για τη ποιότητα του φαγητού οι τιμές του είναι πολύ καλές.

Συνολικά τώρα, η μέρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο, οπότε αν και το σέρβις ηταν εξαιρετικό, δεν ξέρω πως θα κυμαίνεται πιο εμπορικές μέρες. Ο χώρος θέλει λίγο δουλεία, κάνει λίγο καταθλιπτικό το μαγαζί, και η τζαμαρία ίσως χρειάζεται να κρυφτεί, δεν μ αρεσε που έβλεπα έξω. Το φαγητό δοκίμασα επί της ουσίας δύο πιάτα, τα οποία ήταν εξαιρετικά. Στάμπαρα και το κότσι που λένε όλοι και το μοσχαράκι για μια επόμενη φορά, αλλά πέραν αυτών μου φάνηκε ο κατάλογος κάπως περιορισμένος.

Τουλάχιστον ελπίζω να τον ανανεώνουν που και που. Καθώς το μαγαζί σερβίρει κάτι διαφορετικό από όλα τα μεζεδοπωλεία, πιστεύω ότι ίσως πιάτα όπως λουκάνικα, κεμπάπ και τέτοια καλό θα ήταν να παραλείπονται ή τουλάχιστον να είναι κάπως ιδιαίτερα. (Δεν τα παρήγγειλα μπορεί να ήταν νόστιμα και ιδιαίτερα, αλλά η περιγραφή τους στον κατάλογο δεν με άγγιξε).

Θα ξαναπάω σίγουρα όποτε ξαναβρεθώ προς τα εκεί πεινασμένος. Αλλά πρέπει να κάνουν το χώρο τους λίγο πιο ζεστό ώστε να κερδίσουν κόσμο και με την ατμόσφαιρα του μαγαζιού γιατί είναι κρίμα για τις γεύσεις τους.