Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ηράκλειο, Αθήνα

Ας γράψω και για τη Εστία κάτι μιας και για αρκετά χρόνια αποτελεί στέκι μου.
Το μαγαζί αυτό έχει πολύ καλά και πολύ κακά στοιχεία. Τα οποία θα επιχειρήσω να παραθέσω όσο πιο αναλυτικά γίνεται.

Ξεκινώντας από τα θετικά: Πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί το οποίο είναι φτηνό γι αυτά που προσφέρει. Έχει νεαρό και ωραίο κόσμο, όμορφη ατμόσφαιρα και γενικά γίνεται τζέρτζελο.

Στα αρνητικά: Έχει τζέρτζελο, δηλαδή φασαρία. Δεν το προτείνω σε κόσμο που είναι κάποιας πιο προχωρημένης ηλικίας ή επιζητά ησυχία, άνεση χώρου ή εξαιρετικη ποιότητα σε φαγητά και ποτά. Επίσης έχει αρκετό κόσμο οπότε μην εκπλαγείτε ειδικά Σαββατοκύριακα ακομα και στις 9- 9 μισι η ώρα να μή βρείτε τραπέζι, και καθημερινές έχει τύχει να το πάθω.

Οι γεύσεις σε κάποια πράγματα είναι αρκετά καλές σε κάποια άλλα κάτω του μετρίου. Το προτείνω όμως για έξοδο, δεν έχω περάσει ποτέ άσχημα και επειδή ξέρω και τι να παραγγέλνω πια, νομίζω ότι είναι θα παρουσιάσω ένα καλό οδηγό του τι να προτιμήσετε και τι να αποφύγετε ώστε να μείνετε ικανοποιημένοι από την όλη εμπειρία.

Χώρος:

Ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού μ άρεσε από τη πρώτη φορά που πήγα, είναι ωραία διαμορφωμένος, παρείστικος, ζεστός. Από την άλλη να ξέρεις ότι πιθανώς να στριμωχτείς λίγο καθώς τα τραπέζια είναι κοντά το ένα με το άλλο.
Ο εξωτερικός χώρος δεν είναι άσχημος αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι και κάτι ιδιαίτερο, πάντως είναι δίπλα στη πλατεία και αυτό μετράει.

Εξυπηρέτηση:

Η εξυπηρέτηση είναι με τις μέρες της. Είναι μέρες που το μαγαζί έχει κόσμο και παρατηρείς λίγο τις σερβιτόρες να πελαγoδρομούν, να τρέχουν και να μην τις βρίσκει εύκολα, αλλά ακόμα και έτσι η ροή που έρχονται τα πιάτα είναι πολύ καλή και οι ίδιες όταν δεν τρέχουν αρκετά ευγενικές.

Φαγητό:

Το φαγητό έχει βελτιωθεί αισθητά από το πρώτο καιρό που επισκέφτηκα το μαγαζί. Οχι δεν είναι ότι καλύτερο ή ποιοτικότερο έχετε φάει ποτέ. Είναι απλά πράγματα, αλλά αρκετά είναι καλοφτιαγμένα και τίμια. Θα διαχωρίσω παρακάτω τα φαγητα (όσα έχω δοκιμάσει και θυμάμαι σε διαφορετικές κατηγορίες για να σας δώσω μια εικόνα τι να προτιμήσετε, αλλά και τι να αποφύγετε.

ΑΡΙΣΤΑ
Σαλατες Εστία Χοιρινό και Κοτόπουλο: Πολυ καλές και καλή ποσότητα. Δεν είναι κάτι πρωτότυπο σαν γεύση αλλά είναι νόστιμες πολύ και δροσιστικές

Μεθυσμένα Φυλετάκια Χοιρινό - Κοτόπουλο: Ανάλογα με το τι κρέας προτιμάτε. Το πιο χαρακτηριστικό πιάτο του μαγαζιού. Η σάλτσα είναι για ασταμάτητες βούτες αν και λίγο βαρια.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

Μικρή ποικιλία κρεατικών: Εχει ψητά από 2 φιλετάκια κοτόπουλο, πανσέτες, μπιφτέκια και ένα λουκάνικο. Πατάτες, μουστάρδα, κέτσαπ και σος μπάρμπεκιου: Κάνει 12 ευρώ και αξίζει με τα παραπάνω τα λεφτά της, και τα κρέατα είναι καλοψημένα (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Μην πάρετε τη μεγάλη καθώς απλά προσθέτουν συν ένα κομμάτι από τα κρέατα. Πάρτε ίσως άλλη μια μικρή συμφέρει καλύτερα.

Το κοτόπουλο με μπέικον τυριά και κρέμα γάλακτος: Νόστιμο πιάτο αλλά πολλές πατάτες περιέχει.

ΚΑΛΑ

Χωριάτικη - Ντάκος: Καλές. ικανοποιητικές σε ποσότητα

Τυροκαυτερή: Ωραία αν και είναι μάλλον έτοιμη

Σαγανάκι: Τίμιο και σε μεγάλη ποσότητα

Μυζηθροπιτάκια με μέλι: Νόστιμα αν σας αρέσει ο συνδυασμός τυρί με μέλι.

Φάβα: όχι κάτι προτώτυπο, λαδάκι και κρεμμυδάκι αλλά είναι ωραίο το όσπριο.

Κολοκυθοκεφτέδες: καλούτσικοι όχι κάτι τρομερό όμως

ΜΕΤΡΙΑ: Πολλά πιάτα δυστυχώς είναι μέτρια και δεν τα προτείνω καθώς θα έχετε φάει αλλού και καλύτερα: Τα ψητά μανιτάρια, το λουκάνικο, το μοσχαράκι σε πήλινο, τον μπεκρή μεζέ, τα έχω όλα δοκιμάσει και δεν τα προτιμώ αν και έχει περάσει καιρός και υπάρχει γενικά βελτίωση στη κουζίνα που μπορεί να συνοδεύει και αυτά τα πιάτα.

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΑ:

Ναι υπάρχουν και τέτοια πιάτα. Το Εξοχικό που είχα φάει κάποτε ήταν πολύ κακοψημένο, και αρκετά άγευστα και τα λαχανικά που είχε και το κρέας.

Το κότσι: Δυστυχώς μεγάλη απογοήτευση. Κρίμα τα λεφτά του, Άγευστο χωρίς να έχει μαγειρευτεί σωστά χωρίς μπαχαρικά έστω κάποια σαλτούλα και μάλλον φτιαγμένο αρκετές ώρες πριν καταναλωθεί.

Τηγανιά χοιρινή: Πραγματικά το χειρότερό μου πιάτο στα σίγουρα. Τα από πάνω όταν τα δοκίμασα ήταν ναι μεν κακά αλλά μπορεί και να τυχε γιατί δεν τα ξαναπαρήγγειλα, αλλά τη χοιρινή τηγανιά έχει τύχει κατά καιρούς να τη δοκιμάσω και με διαφορετικές παρέες. Πραγματικά είναι κρίμα να μην μπορούν να φτιάξουν λίγο αυτό το πιάτο. Οι τηγανιές είναι το σήμα κατατεθέν συνήθως των μεζεδοπωλείων.

Ποτά: Μεγάλο πλεονέκτημα του μαγαζιού είναι ότι είναι πραγματικά φτηνό στα ποτά: Ότι και να παραγγείλεις είναι πραγματικά σε χαμηλή τιμή. Δυστηχώς όμως και η ποιότητα είναι ανάλογη. Εγώ πλέον παραγγέλνω μόνο συσκευασμένα δηλαδή ΟΥΖΟ και ΤΣΙΠΟΥΡΟ.
Τα κρασιά, η ρακί το ρακόμελο χρήζουν βελτίωσης και τα αποφεύγω. Μόνο το ροζέ κρασάκι με είχε αφήσει κάπως ικανοποιημένο.

VFM:

Το πιο δυνατό στοιχείο του μαγαζιού μαζί με την παρειστικη ατμόσφαιρα. Όταν είμαστε 3-4 άτομα και πάνω ο λογαριασμός αφού έχουμε φάει και πιεί του σκασμού δεν ξεπερνάει τα 12-13 ευρώ το άτομο Το πολύ 15 αμα είστε φαγανοί.

Η Εστία είναι ένα τίμιο μαγαζί που επισκέπτομαι συχνά. Δεν έχει το καλύτερο φαί αλλά παρόλα αυτά έχει πιάτα που είναι αρκετά νόστιμα και τα ευχαριστιέσαι. Επίσης είναι κρίμα που δεν χρεώνει έστω ένα ευρώ παραπάνω το κρασί και τη ρακί και να τα αναβαθμίσει λίγο ποιοτικά ή να βάλει και ένα ημίγλυκο που κάνει θραύση τα τελευταία χρόνια. Εμένα μου αρέσει ο κόσμος που μαζεύει και πάντα περνάμε σαν παρέα καλά οπότε μου αρκεί, η μουσική στα live είναι ενδιαφέρουσα. Και οι τιμές πολύ χαμηλά.

Δυο ακόμα αρνητικα πριν κλείσω. Είναι αλήθεια ότι οι αποδείξεις είναι σπάνιο φαινόμενο. Και επίσης παρότι είμαι πολλά χρόνια πελάτης, με μεγάλους λογαριασμούς και παρέες μπορώ να θυμηθώ με το ζόρι δύο τρεις φορές να έχουμε δεχτεί κάποιο κέρασμα έστω και για να μας καλοπιάσουν λίγο.