Μεζεδοπωλεία - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Στη συμβολή των οδών Μυλλερου και Λεωνίδου, απέναντι απο την πλατεία, στο Μεταξουργείο, σε ένα παλιό αρχοντικό, στεγάζεται το αυγο του κοκορα. Η ιστορία λέει οτι αυτο το αρχοντικό χρονολογείται κάπου στο 1933, όπου και λειτούργησε σαν οινομαγειρειο. Ξεκίνησε δε, να χτίζει την ιστορία του στην Κυψέλη, μεταφέρθηκε για κάποιο διάστημα στον Πειραιά, και συνεχίζει να γράφει τη δική του ιστορία στο Μεταξουργείο.

Πρόκειται για ένα αρχοντικό δίπατο κτίσμα, γωνιακό, καθαρό και περιποιημένο. Το ισόγειο εχει λευκά τραπεζάκια, με καρέκλες καφενείου, ωραίες και περιποιημένες, ενώ το πάτωμα εχει πλακάκια με σχέδια που σε παραπέμπουν σε μια άλλη εποχή. Εχει δυο εισόδους. Η μια σε βγάζει κατευθείαν στη σκάλα, για να ανέβεις στα ενδότερα. Η λευκή κουπαστή και τα άναρχα σκαλοπάτια, μάλλον σαν σκοπό έχουν να κάνουν τον επισκέπτη να νιώσει οτι ανεβαίνοντας επάνω, γυρίζει σε μια άλλη εποχή, αν και οφείλω να πω, οτι ανεβαίνοντας, για τις κύριες με τακούνια, καλό θα ήταν να κρατιούνται απο την κουπαστή!

Ο επάνω χώρος ειναι πολυ ωραίος. Ειναι μεγάλος, καθαρός, φωτεινός οσο πρεπει και ήσυχος. Το ταβάνι ειναι πολυ ψηλό, καθόλου λοιπόν κλειστοφοβικό, τα παράθυρα μεγάλα, λευκά και αρχοντικά, μιας άλλης εποχής, και όλο το εσωτερικό του ντυμένο με πέτρα. Η σκεπή ειναι ξύλινη και οι δυο πολυέλαιοι ειναι φτιαγμένοι απο σκελετό αυτοκινήτων, με το τιμόνι να δεσπόζει. Η αληθεια ειναι οτι ευχαριστιέσαι το φαγητο σου, χωρις να καταλαβαίνεις οτι είσαι απλά στο κέντρο της πόλης!

Ο κατάλογος περιέχει 4-5 σαλάτες, πολλα ορεκτικά αλλα και αρκετά κυρίως πιάτα. Τείνει προς την κρητική κουζίνα, αλλα περιέχει πολλα και διαφορα, για ολα τα γούστα. Εμείς κινηθήκαμε σε μεζεδάκια, γιατι θέλαμε να δοκιμάσουμε ´οσο το δυνατόν περισσότερα.

Πηραμε μια σαλάτα η οποια περιείχε μαρούλι, ρόκα, iceberg, κομμάτια σύκου και δαμάσκηνου, και απο πάνω μπαλσαμικο. Εμένα μου άρεσε, τη βρήκα λίγο διαφορετική, και υπήρχε καλή ισορροπία μεταξύ γλυκού και αλμυρού!!!!

Στα ορεκτικά το μαστελο σαγανάκι ήταν εξαιρετικό. Θα μπορούσα να φάω αλλα δυο. Πολυ καλό στη γεύση του, ωραια τηγανισμένο. Δεν μπορώ να φανταστώ οτι εχει τρομερή δυσκολία ένα τέτοιο ορεκτικό για να προετοιμαστεί, όποτε προφανώς ήταν εξαιρετική η πρωτη ύλη. Πήραμε ένα μπουγιουρντί, μπουγιουρντί σκέτο!!! Εδώ η άποψη ειναι καθαρά προσωπική. Δεν ξέρω ποσό πικάντικο πρεπει να ειναι, αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση οι πιπεριές ήταν τοσο καυτερές, που την εμπειρία δύσκολα θα τη ξεχάσω, τοσο εγώ ´οσο και ο ουρανίσκος μου. Κακο στη γεύση δεν ήταν, αλλα για όσους δεν επιθυμούν καυτερά, δεν το συστηνω για επιλογή!

Οι πατάτες τυπικές, προτηγανισμένες, αλλα καλές. Τις έτρωγες ευχάριστα. Και τέλος το λουκάνικο, μεγάλη μερίδα, πολυ ωραίο στη γεύση, καλή προετοιμασία γιατι ήταν ζουμερό και ωραια ψημένο, θα μπορούσα και αυτο να το έχω παραγγείλει δυο φορές. Στο τέλος, μας ήρθε κέρασμα πορτοκαλοπιτα, πολυ καλή, και να τονίσω οτι το νεράκι ήρθε σε γυάλινο μπουκάλι. Το κοκκινο κρασι καλό, το επινες ευχάριστα.

Τωρα, όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, δεν είδα στον κατάλογο διαφορά στις τιμές, απο τα γύρω μαγαζια, οι μερίδες ήταν κανονικές για μεζεδοπωλείο, χορταστικές και τα υλικά καλα. Η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλή, τα παιδια ευγενικά, γρήγορο σέρβις, χωρις να ειναι κάτι το εξαιρετικό.

Δε βρίσκω το λόγο να μην το προτείνω, και εμένα προςωπικα μου άφησε την αίσθηση, οτι θα επανέλθω, και μάλιστα σύντομα, τώρα που ανοίγει ο καιρός. Ο λόγος; Μου είπαν οτι στην πλατεία το καλοκαιράκι βγάζουν έξω τραπεζάκια. Γιατι σε αυτή τη χώρα, ο κάθε καιρός εχει ένα λόγο για να πιεις ένα ποτήρι κρασι!