Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Αυτή είναι η δεύτερη επίσκεψη στο επι τω λαϊκώτερον. Η πρώτη ήταν μια καθημερινή του χειμώνα που ήμουν καλεσμένος στα γενέθλια ενός φίλου. Ημαστε μεγάλη παρέα τότε κάπου 16 άτομα.

Η παραγγελία δόθηκε από τον εορτάζοντα και νομίζω πως ήταν απο πρίν κανονισμένο τι θα φάμε γιατί με το που μαζεύτηκε η παρέα άρχισαν να έρχονται τα φαγητά.

Πολύ όμορφος χώρος ισόγειο διπλοκατοικίας με το πλεονέκτημα να μπορεί να φιλοξενήσει μεγάλες παρέες ακόμα και Σάββατο βράδυ, γιατί είναι αρκετά μεγάλος. Το έξυπνο είναι ότι είναι διαμορφωμένο σε επίπεδα και χωρισμένο σε δυο αίθουσες και δείχνει πολύ ζεστό και οχι μια τεράστια άχαρη αίθουσα. Εκανε κρύο και ήταν αναμμένο και το τζάκι που έκανε ακόμα πιο ζεστή την ατμόσφαιρα και μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Μείναμε ευχαριστημένοι τότε και όλοι ευχαρίστησαν τον εορτάζοντα για την επιλογή του. Και δεν ήταν φιλοφρονήσεις, πράγματι ήταν όλα πολύ νόστιμα τα φαγητά. Απο αυτά που μου άρεσαν περισσότερο και τα θυμάμαι ήταν η μαγκιά του μάγειρα, χοιρινό μαριναρισμένο με πικάντικη μουστάρδα στη σχάρα, να τονίσω εδώ ότι τα κρέατα ψήνονται στα κάρβουνα και αυτό φαίνεται στη γεύση, μόνο που κάποιες γωνίτσες στην άκρη ήταν καμένες τα ανθοτυροπιτάκια,, και η σαλάτα του μαγαζιού με διάφορα λαχανικά και μια γλυκόξινη σως μουστάρδας. Ωραίο και το ροζέ κρασί και απροβλημάτιστο την άλλη μέρα και δεν ήπια και λίγο.

Η δεύτερη επίσκεψη λοιπόν το Σάββατο βράδυ 5 άτομα, εγώ προτείνω το συγκεκριμένο μαγαζί και έχω και άγχος αν θα μείνουν ευχαριστημένοι παρά την πρώτη καλή εμπειρία. Καθίσαμε στην αυλή γιατί ο καιρός ήταν αρκετά ήπιος αν και περνώντας η ώρα άρχισε να τσιμπάει και χρειαζόταν ένα μπουφανάκι.

Μια μάντρα με παλιά τουβλάκια γυρω-γύρω και φυτά με φρέσκιες ανοιξιάτικές φυλωσιές σε κάνουν να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι σε μια μεγαλούπολη. Και η αυλή, σε επίπεδα κάνει ένα Γ γύρω απο τη μονοκατοικία αρκετά μεγάλη χωρίς να το δείχνει. Λείπουν τέτοιες αυλές σήμερα στην πόλη μας.

Οι μισοί πελάτες ήταν στον εσωτερικό χώρο και εμείς με τους πιο ψύχραιμους έξω. Πολύ καλή συνοδεία η ζωντανή μουσική. Τά παιδιά έπαιζαν ασταμάτητα έντεχνα και ρεμπέτικα κυρίως, και καλές φωνές. Εμείς δεν τους βλέπαμε βέβαια γιατί ήταν μέσα στην αίθουσα αλλά ο σερβιτόρος μας είπε ότι όταν φτιάξει ο καιρός και κάθονται όλοι οι πελάτες έξω θα μεταφερθούν και οι μουσικοί.

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο. Αμέσως ήρθε κανάτα με νερό ψωμάκι με σουσάμι, πιατάκια και μαχαιροπίρουνα. Το ψωμί χρεώθηκε 0,5 κατ' άτομο.

Μετά από πολύ συζήτηση αν θα φάμε κρέατα ή θαλασσινά καταλήξαμε στο δεύτερο. Δεν έχει πολλές επιλογές αλλά σε συνδυασμό με κάποια ορεκτικά καλυφθήκαμε μια χαρά.

Παραγγείλαμε
1 μια πολίτικη σαλάτα με λάχανο καρότο σέλινο και μαϊντανό ψημένα στο ξύδι νόστιμη με μια γλυκόξινη γεύση και καλή μερίδα. 5.5 Ε

2 μια κολοκυθοκεφτέδες 4 τεμάχια, δε ρωτήσαμε, δε μας ενημέρωσαν, αναγκαστικά τους μοιραστήκαμε αφου τους τεμαχίσαμε. Ωραία τηγανισμένοι χωρίς λαδίλα με φέτα και μυρωδικά, ξεχώρισα άνιθο και φρέσκο κρεμυδάκι. 5 Ε

3 μια μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα νόστιμα και με σώς μπαλσάμικο πάνω.7 Ε

4 μια μύδια αχνιστά σε μεγάλη πιατέλα πολύ καλή μερίδα, μεταξύ σοβαρού και αστείου τα μετράγαμε για να τα μοιραστούμε και έγινε το θαύμα μας βγήκαν ακριβώς απο 5 μύδια στον καθένα 25 σύνολο πολύ πλούσια μερίδα. Εχω φάει με διαφορες εκδοχές τη σάλτσα στα μύδια, με μουστάρδα, με λεμόνι, αλλά αυτή ήταν η καλύτερη. Την είχα ξαναφάει στο Γαλαξίδι και είναι με πράσο φρέσκο κρεμμυδάκι μπόλικο σκόρδο πάπρικα, σβησμένα με κρασί, όπως μας εξήγησε η ιδιοκτήτρια της ψαροταβέρνας τότε.. Νομίζω πως είναι η ίδια η παρόμοια συνταγή πάντως πολύ νόστιμη και τα μύδια γεμάτα.6.5 Ε

5 μια γαύρο μαρινάτο ψημένο στο ξύδι και στο σκόρδο, λιγο βαρύς αλλά νόστιμος 6 Ε

6 μια σουπιές κρασάτες με κόκκινη σάλτσα τομάτας νόστιμες και λίγο πικάντικες έτσι που να γαργαλάνε τον ουρανίσκο χωρίς να βαραίνουν όμως το στομάχι.7.8 Ε

7 μύδια σαγανάκι με κόκκινη σάλτσα το πιάτο που έκανε τη λιγότερη εντύπωση 7.5 Ε

8 μια σαρδέλα ψητή λίγο μικρές οι σαρδέλες για σχάρα αλλά φρέσκιες και νόστιμες με λαδολέμονο και ριγανίτσα 7.5 Ε

9 μια γαρίδες ούζου με μια σάλτσα με κρέμα γάλακτος ούζο και γλυκάνισο με πολύ έντονη γεύση το γλύψαμε το πιάτο. Ευτυχώς 5 τεμάχια οι γαρίδες και δε χρειάστηκε να πιαστούμε στα χέρια για τη μοιρασιά. 13. Ε (γαρίδες βλέπεις, αλλά ίσως λίγο τσιμπημένη η τιμή)

10 μια καλαμαράκια τηγανιτά σωστά τηγανισμένα και καλή μερίδα 7,8 Ε

Ηπιαμε δύο καραφάκια τσίπουρο 100 ml και δυο καραφάκια ρακόμελο 100 ml επίσης, 3 Ε το καθένα

Το τσίπουρο δυνατό αλλά ευκολόπιοτο και το ρακόμελο δεν ξέρω δε ρώτησα..
Τα πιάτα ήρθαν με σωστή ροή και χωρίς καθυστερήσεις και στο τέλος μας κέρασαν απο ένα κομμάτι πανακότα.

Σύνολο λογαριασμού 88 Ε 17,5 Ε το άτομο περίπου. Ηταν μια πολύ καλή βραδυά και συνολικά και φύγαμε με θετική διάθεση βοήθησαν και τα τσίπουρα βέβαια, αλλά σίγουρα το πακέτο στο σύνολό του ειναι πολύ καλό και τις δυο φορές έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις.

Πολύ καλή πρόταση για χειμώνα αλλά ακόμα καλύτερη για καλοκαίρι στην αυλή.