Μουσικά Μεζεδ/λεία - Άλιμος, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες με παρότρυνση μιας φίλης που της αρέσει πολύ η Ικαρία και τα πανηγύρια της κανονίσαμε, παρέα έξι ατόμων, Παρασκευή βράδυ, να πάμε στο "Ζεύκιν", στον Άλιμο, στη λεωφ. Ελευθερίας (συνέχεια της Αμφιθέας). Εϊχαμε ακούσει καλά λόγια και για το γλέντι που γινεται και για το φαγητό.

Όταν φτάσαμε στην περιοχή, το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε ήταν το πού θα παρκάρουμε. Χρειάστηκαν αρκετές βόλτες για ένα 20λεπτο περίπου, αλλά τελικά κάπου βολέψαμε τα αυτοκίνητά μας...

Μην ξεχάσω να γράψω για το όνομα του εστιατορίου, όπως αναφέρουν και οι ιδιοκτήτες στο σάιτ, αλλά και σε μεγάλη επιγραφή μέσα στο εστιατόριο: "Ζεύκια στην Ικαρία λέγονται τα ολονύκτια γλέντια με μεζέδες, κρασοπότι, μουσική και ξέφρενο χορό. " Από 'κει λοιπόν βγαίνει το "Ζεύκιν"...

Ο χώρος είναι καλόγουστα και λιτά διακοσμημένος με φωτεινά χρώματα και εκτείνεται σε τρία επίπεδα: Το πρώτο, της εισόδου είναι ημιυπαίθριος χώρος κλεισμένος με λυόμενη κατασκευή, το δεύτερο είναι ο κυρίως χώρος του μαγαζιού, με την όχι και τόσο ευμεγέθη πίστα για χορό, αλλά και τη θέση της ορχήστρας και υπάρχει και ένα τρίτο επίπεδο, λίγα σκαλιά πιο πάνω, όπου έχουν τοποθετηθεί μερικά ακόμα τραπεζοκαθίσματα και υπάρχει και το μπαρ. Αν εξαιρέσει κάποιος, το μικρό στρίμωγμα ανάμεσα στα τραπέζια και τον χώρο της πίστας, γενικά η εικόνα είναι πολύ καλή για τη διακόσμηση και τη λειτουργικότητα του χώρου.

Μόλις φτάσαμε, μια ευγενέστατη κοπέλα που ήταν στην υποδοχή μας υπέδειξε το τραπέζι μας και μόλις καθίσαμε, ένας πολύ ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε καταλόγους και δύο μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ρωτήσει, αλλά ΟΚ). Λίγα λεπτά αργότερα και ενώ η ορχήστρα άρχισε να παίζει παραδοσιακά τραγούδια, ο σερβιτόρος ήρθε και πήρε παραγγελία.

Παραγγείλαμε από δύο σαλάτες "Ζεύκιν", πίτες ζουλιέν, μακαρούνες, μία σαλάτα ρόκα και μία μεγάλη ποικιλία κρεατικών και τα συνοδεύσαμε με κόκκινο κρασί χύμα (παρεμπιπτόντως, ήταν αρκετά καλό).

Ως προς το φαγητό:
- Η σαλάτα "Ζεύκιν", με ντομάτα, ρόκα, παξιμάδι, κοπανιστή, κουκουνάρια και πάστα ελιάς ήταν πραγματικά πολύ εύγευστη. Φρεσκοφτιαγμένη και τα υλικά έδεναν γευστικά μεταξύ τους.

- Αρκετά καλή και η σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα, είχε και λίγες αγκινάρες, ενώ την αναδείκνυε γευστικά και η σως μπαλσάμικο.

- Ενδιαφέρουσα γεύση είχαν και οι πίτες κομμένες ζουλιέν (σε λεπτές λωρίδες) με ντομάτα, κρεμμύδι και μυρωδικά. Αναφερόμαστε σε κοινές πίτες, σαν αυτές που τυλίγουν το σουβλάκι, καλά ψημένες που έπαιρναν όμως υγρασία και μια ιδιαίτερη γεύση από τη συνύπαρξή τους με τη ντομάτα, το κρεμμύδι και τα μυρωδικά.

- Τέλειες οι μακαρούνες! Χοντρά ζυμαρικά με στάκα (κρέμα από την κρούστα του βρασμένου αιγοπρόβειου γάλακτος) και καραμελωμένα κρεμμύδια. Απίστευτος γευστικός συνδυασμός, μας ενθουσίασε τόσο που παραγγείλαμε ακόμα μία μερίδα.

- Η ποικιλία κρεατικών, αντίθετα, δεν μας ενθουσίασε. Αρκετά μεγάλη η ποσότητα, αλλά παραψημένο το κοτόπουλο, άγευστα και όχι καλά ψημένα τα μπιφτέκια, αρκετά καλές οι χοιρινές πανσέτες, πολύ καλό το λουκάνικο. Για συνοδευτικά είχαν λίγες ετοιματζίδικες τηγανιτές πατάτες και δυο πίτες σκέτες κομμένες.

Επειδή η ποικιλία κρεατικών ήρθε στο τραπέζι μας, όταν το μαγαζί είχε πια γεμίσει, μου δόθηκε η εντύπωση ότι είχαν μαζευτεί πολλές παραγγελίες και πίεση στην κουζίνα και ίσως γι' αυτό να μην είχε δοθεί η δέουσα προσοχή στο χρόνο ψησίματος των κρεατικών...

Να σημειώσω πως εν τω μεταξύ η ορχήστρα είχε δώσει τον τόνο για χορό παίζοντας ανάλογα παραδοσιακά και λαϊκά τραγούδια, με αποτέλεσμα η πίστα να είναι σχεδόν συνεχώς γεμάτη από θαμώνες που το διασκέδαζαν. Όλα κι όλα, το κέφι που επικρατεί, είναι το δυνατό σημείο του "Ζεύκιν" και σημειώστε ότι το γλέντι κρατάει πολύ και έχει μαζική συμμετοχή, παρά το σχετικό στριμωξίδι στην πίστα!

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν για κέρασμα γλυκάκι, μια συμπαθητική κρέμα καραμελέ. Ο λογαριασμός έφτασε στα 18-19 ευρώ το άτομο, εκτιμώ ότι θα μπορούσαν οι τιμές να είναι λίγο καλύτερες, για παράδειγμα 4,50 ευρώ ήταν η τιμή της μερίδας για τις πίτες κομμένες ζουλιέν με ντομάτα, κρεμμύδι και μυρωδικά. Βέβαια, υπάρχει και ο αντίλογος ότι πληρώνεις και την ορχήστρα, αλλά έστω κι έτσι, να θυμίσω ότι πολλά εστιατόρια έχουν αναπροσαρμόσει τις τιμές προς τα κάτω, για να διατηρήσουν την πελατεία τους αυτή την εποχή...

Επίλογος: Αν κάποιος θέλει να πάρει γεύση από ικαριώτικο γλέντι, το "Ζεύκιν" είναι μια τίμια πρόταση. Έχει αρκετά καλό φαγητό, καλή εξυπηρέτηση, ο χώρος είναι πολύ συμπαθητικός, ίσως οι τιμές θα έπρεπε να είναι λίγο καλύτερες, όμως αξίζει να το επισκεφτεί κάποιος μια στο τόσο...