Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Βραδάκι καθημερινής επισκέφθηκα το ρωσικό, και εν μέρει ποντιακό, εστιατόριο Βαλεντίνα με περιέργεια αλλά και πολύ όρεξη ύστερα απο τα αρκετά καλά σχόλια που ακούγονται στα πέριξ.

Το εστιατόριο αυτό το βρήκαμε αρκετά εύκολα αφού ο κύριος στο τηλέφωνο μας είχε δώσει διεξοδικές οδηγίες. Όμως, ενώ η οδός Λυκούργου ανεβαίνει, προς Αθήνα, και θα έπρεπε να υπάρχει το όνομα ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ ακριβώς εκεί που πρωτοπέφτει η ματιά κάποιου, η επωνυμία βρίσκεται ακριβώς μπροστά από το εστιατόριο και στην άλλη πλευρά επίσης.... Ευτυχώς είχα καλό συνοδηγό.
Μας υποδέχθηκε μια ευγενέστατη κυρία.

Όταν φθάσαμε στη Βαλεντίνα έφευγε από το εστιατόριο μια πολύ μεγάλη παρέα Ρώσων ή συναφών (?) γειτονικών λαών που είχαν συγκεντρωθεί εκεί προς τέρψιν τους.....

Πέρα από τους εαυτούς μας, παρέα μας έκανε, από απόσταση βέβαια, έξω στο δρόμο, μια αδέσποτη, ατίθΑση και τροφΑντή καφετιά γάτα. Παρόλο που είμαι φιλόζωη, μου έκανε αρκετά θετική εντύπωση, όσον αφορά το θέμα των κανονισμών υγειονομικού ενδιαφέροντος, το γεγονός ότι η κυρία που μας υποδέχτηκε έκλεινε την πόρτα και δεν άφηνε τη γάτα να μπεί στον εξωτερικό ή στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος όπου βίσκονταν οι θαμώνες αλλά και η κουζίνα.

H αρχή το ήμισυ του παντός.......
(Μου έχει τύχει σε φημισμένο σαντουιτσάδικο στο Κουκάκι να ετοιμάζουν σάντουιτς χωρίς γάντια και ταυτόχρονα να ταΐζουν μια αδέσποτη γάτα... Το έγραψα αλλά κόπηκα..... Ήμουν τότε πολύ καινούργια στο ask4fod. )
Ας μη μακρηγορώ και πάλι....

Δοκιμάσαμε:
Στην αρχή μας ήρθαν δύο στρογγυλά, ζεστά και υπέροχα Λιπιόσκα, παραδοσιακά ψωμάκια. Δεν τα παραγγείλαμε και χρεώθηκαν 0,80 έκαστο, Βέβαια είχαμε σκοπό να τα παραγγείλουμε... Τόσο νόστιμα που καταναλώθηκαν σε χρόνο ντε - τε!!
Το νερό ήρθε σε κανάτα.

Στη συνέχεια, δοκιμάσαμε Μάντι, τα γνωστά ρωσικά ζυμαρικά στον ατμό που μοιάζουν με μεγάλα ραβιόλι, με γέμιση κιμά. Πέντε μεγάλα τεμάχια μάντι, αυτά τα εκπληκτικά ζυμαρικά, και στη μέση του πιάτου ένα μπολάκι με σος με βάση τη ντομάτα. Η σάλτσα αυτή έδενε τέλεια με τα μάντι ( 6,50)!!
Ακολούθησε μια μερίδα πιροσκί με κιμά (2,00 ). Εξωτερικά ζεστό το πιροσκί και μέσα ο κυμάς κάπως κρύος. Μάλλον έτσι υπαγορεύει η παράδοση.... Πολύ καλό..!!

Μετά, ήρθαν και τα Μπλινίς μας ( 3 τεμ. ), εδώ έμοιαζαν με κρέπες, γεμιστά με κρέμα τυριού (4,50). Τα μπλινίς, όπως έμαθα εκ των υστέρων, θυμίζουν τηγανίτες και συμβολίζουν, λόγω σχηματός ( παραδοσιακά φτιάχνονται σε στρογγυλό σχήμα, σαν μεγάλα καναπέ ) τον ήλιο που είναι τόσο πολύτιμος αλλά και τόσο σπάνιος στον ρωσικό Βορρά. Δεν ξέρω, τελικά, αν ήταν η αυθεντική ρωσική συνταγή ή κάποια ρωσοποντιακή παραλλαγή ήταν όμως ένα αρκετά νόστιμο πιάτο!

Και στο τέλος, τι άλλο ??
Το φημισμένο πιάτο του Βαλεντίνα, βλέπετε πήγα και διαβασμένη..., το Αρνί Σασλίκ ( παραδοσιακό ρωσικό σουβλάκι ). Εξαιρετικό, μια γαστρονομική βόμβα!!! Κομματάκια αρνιού, στολισμένα...... με ροδέλες κρεμμυδιού (! ). Πατάτες τηγανιτές συνόδευαν το πιάτο αυτό ( 9,00).

Μία και μόνο επίσκεψη για αυτό το πιάτο και μόνο αξίζει!!
Ήπιαμε ένα μπουκάλι δροσερή μπύρα Βaltika no. 7, lager (2,50 ). Προς το παρόν η εκπληκτική μαύρη Baltika no.6 που ζητήσαμε δεν υπήρχε.

Στο τέλος μας κέρασαν ένα κομμάτι κορμό σοκολάτας.... και για τους δυό μας.....! Δεν βλέπω να παίρνουμε εύκολα προκαταβολή για το φυσικό αέριο..

Οδηγίες πλεύσης:
Φθάνουμε στη Βαλεντίνα στρίβοντας δεξιά στη Λ. Θησέως, στο επόμενο φανάρι της Αγίας Ελεούσας, στο σημείο που βρίσκεται ο Κωτσόβολος. Μετά από τρία στενά στρίβουμε δεξιά στην οδό Λυκούργου, στο δεξί μας χέρι συναντάμε τη Βαλεντίνα.

Ο χώρος του εστιατορίου λιτός και αρκετά απλοϊκός, θυμίζει περασμένες δεκαετίες. Όμως αυτό αντισταθμίζεται από την εξαιρετική ποιότητα του φαγητού και την άψογη εξυπηρέτηση.

Θα ξαναπάω σίγουρα. Εκτός από το must σασλίκ αρνιού θα παραγγείλω και κάποια από τις σαλάτες του Βαλεντίνα οι οποίες εκθειάζονται από τους φίλους του ask4food και όχι μόνο.