American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Επισκέφθηκα αυτόν τον νέο χώρο στα Βριλήσσια γιατί περνώντας ένα πρωινό, που ήταν κλειστά, κοιτώντας μέσα από τη μεγάλη τζαμαρία μου άρεσε πολύ αυτό που έβλεπα. Χώρος λιτός, με ανοικτή κουζίνα, μεγάλη μπάρα, άνετα βαλμένα τραπέζια, με παιχνίδι στις καρέκλες διαφορετικού χρώματος και στίλ. Έψαξα για να βρω πώς ονομάζεται- η πινακίδα του εστιατορίου παραείναι διακριτική!

Πήγαμε Τρίτη βράδυ, νωρίς, με λιγοστό κόσμο ακόμη όταν φτάσαμε, που μέχρι να φύγουμε είχε αυξηθεί αρκετά. Διακριτικός ο φωτισμός και η μουσική, δε γίνεται βαβούρα από τις φωνές- παρά τον ψηλοτάβανο χώρο, και πρόβλεψη για μή καπνίζοντες (πολύ σημαντικό). Το σέρβις ευγενικό.

Το μενού με μπέργκερ ζυμωμένα με κιμά από Black Angus. Δεν πεινούσαμε πολύ (κακώς απ' ό, τι φάνηκε στη συνέχεια) και πήραμε τη Μεξικάνικη Σαλάτα, σερβιρισμένη σε τραγανή φωλιά με γκουακαμόλε, φτερούγες κοτόπουλου, μανιτάρι portobello γεμιστό, και burrito γεμιστό με κρέας γαρνιρισμένο με ντομάτα και γκουακαμόλε.

Διαβάζω και τις άλλες κριτικές και υποθέτω οτι δε σταθήκαμε καθόλου τυχεροί. Έπρεπε να πάρουμε τα burger. Τα βλέπαμε αργότερα να περνούν δίπλα μας και ζηλέψαμε.

Η σαλάτα ήταν αδιάφορη, με ένα γκουακαμόλε που είχε τόσο πολύ λιωμένο κρεμμύδι που έκαιγε και δεν καταλάβαινες τη φίνα γεύση του αβοκάντο, οι φτερούγες καμένες (η μάνα μου τις έφαγε γιατί, λόγω κατοχής, δεν πετάμε φαγητό! ), το burrito μάλλον αδιάφορο και δε θα το έλεγα ακριβώς τυπικό μπουρίτο- η πίτα του το χαλούσε-, και τέλος το μανιτάρι μέ τυρί επίσης αδιάφορο. Οι μερίδες καλές. Με αυτά που πήραμε χορταίνεις, και οι τιμές λογικές.

Έχει λίστα κρασιών με πολύ ευχάριστη έκπληξη, πραγματικά, δύο κρασιά από το Κτήμα Μελά, λίστα με μπύρες-όπως άλλωστε θα περίμενε κανείς λόγω της φύσης του μενού- και απ'ο, τι μας είπαν και ποτά. Είδα κάποια στιγμή τον μπάρμαν να κρατά στο χέρι ένα μάτσο δυόσμο, οπότε θεωρώ οτι φτιάχνουν κοκτέιλ.
Εμείς πήραμε το εξαιρετικό ροζέ Idylle του Κτήματος Μελά. Από τα ροζέ κρασιά που καίνε καρδιές!!

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα ξαναπήγαινα θα ήταν για να δοκιμάσω τα μπέργκερ. Αυτά που εμείς δοκιμάσαμε, σίγουρα δε θα με ξανάφερναν στο μαγαζί. Δυστυχώς, τώρα πιά, με τόση προσφορά που υπάρχει, με πολλά εστιατόρια με πολύ καλή σχέση ποιότητα/τιμής, και με τα οικονομικά δεδομένα να έχουν αλλάξει, δύσκολα δίνει κανείς δεύτερη ευκαιρία. Πληρώσαμε 47,50 ευρώ μαζί με το μπουκάλι κρασί.

Η τιμή που έχω βάλει ώς μέση τιμή κατά άτομο είναι αυτό που θα πλήρωνε κανείς για ένα μπέργκερ, ορεκτικό, σαλάτα και γλυκό.