Cafe - Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Αυτοπροσδιορίζεται ως French restaurant Lounge & Gardens και σε μεγάλο βαθμό το επαληθεύει.

Θα ξεκινήσω από το χώρο: ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ! Εκτείνεται σε 2 επίπεδα: στον επάνω όροφο ο οποίος προορίζεται για μη καπνίζοντες είναι κατά βάση ο χώρος του φαγητού και όχι μόνο… Εκτός από τα τραπέζια έχει ένα μακρόστενο ψηλό τραπέζι εν είδει μπάρας με ψηλά σκαμπό για όσους θέλουν να απολαύσουν το ποτό τους αλλά και το φαγητό τους ξεφεύγοντας …. από τα συνηθισμένα.

Η ατμόσφαιρα επίσης μοναδική: χαμηλός φωτισμός, ρομαντισμός, όχι πολύ φασαρία. Με εντυπωσίασαν τα τραπεζοκαθίσματα που ήταν τελείως διαφορετικά μεταξύ τους (ακόμη και στο ίδιο τραπέζι –είναι μάλλον η νέα τάση που τη συναντώ όλο και συχνότερα τώρα τελευταία) αλλά και τα διαφορετικά σερβίτσια (πιάτα και ποτήρια) τα οποία σημειωτέον ήταν όλα ρετρό, λες και ξεπήδησαν από το παλιό ντουλάπι της γιαγιάς ή από μια ξεχασμένη προίκα περασμένων δεκαετιών. Μου θύμισαν παλαιοπωλεία στο Μοναστηράκι και μου άρεσαν πολύ. Υποθέτω ότι θα καταβλήθηκε προσπάθεια να βρεθούν αυτά τα πραγματικά συλλεκτικά είδη.

Η διακόσμηση επίσης εντυπωσιακή χωρίς να είναι βαριά, πολυτελής ή εκκεντρική. Επίσης υπήρχαν κάποιες γωνιές για πιο ιδιωτικές καταστάσεις. Ο κάτω χώρος είναι περισσότερο για ποτό, αλλά και καφέ ή ελαφρύ φαγητό καθώς το μαγαζί ανοίγει από νωρίς, αφού είναι all day. Εντύπωση μου έκανε ότι προνόησαν να φτιάξουν είσοδο για να ανεβαίνει κάποιος κατευθείαν στον επάνω όροφο, στο εστιατόριο χωρίς να χρειάζεται να περάσει από το χώρο του καφέ. Από αυτό που είδα, πρέπει να είναι μοναδικά το καλοκαίρι γιατί έχει πολύ ωραίο εξωτερικό χώρο αλλά και οροφή-αίθριο όχι μόνο για να μπαίνει άπλετο φως αλλά φαντάζομαι και για να ανοίγει το καλοκαίρι και να γίνεται ένας «άλλος χώρος».

Εξυπηρέτηση: εξαιρετική, όχι σνομπ, αρκετά φιλική. Ωστόσο εντύπωση μου έκανε ότι ένα τέτοιο γαλλικό εστιατόριο δεν διαθέτει sommelier, γεγονός που διαπίστωσε ένας από τους συνδαιτημόνες μου που ασχολείται και είναι φίλος του κρασιού ο οποίος μάλιστα διαπίστωσε ότι ούτε οι σερβιτόροι ήξεραν να προτείνουν ή να «κατευθύνουν». Η επισήμανση αυτή γίνεται γιατί σίγουρα όταν είσαι σε έναν ακριβό χώρο έχεις τις αντίστοιχες απαιτήσεις.

Ως προς το φαγητό: αποζημιώνεσαι και με το παραπάνω και λες χαλάλι οι τιμές. Όλα τα πιάτα ήταν εξαιρετικά από κάθε άποψη: παρουσίαση, γεύση, ποσότητα, ποιότητα. Δεν έχω λόγια. Το φαγητό ήταν πραγματικά απογειωτικό ακόμη και για τον πιο ιδιότροπο και δύσκολο πελάτη. Πιο συγκεκριμένα παραγγείλαμε:

-1 πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο πανέ, φουντούκια, ξυνόμηλο και κατσικίσιο τυρί

-1 πανσέτα με πράσο και picks παντζαριού: τι να πω γι΄ αυτό πιάτο; Άψογη παρουσίαση, η πανσέτα έλιωνε στο στόμα, δεν ήθελες να τελειώσει.

-1 κοτόπουλο κότσι με πατάτες: άλλη μια αποκάλυψη, καθώς το ένα πιάτο ήταν καλύτερο από το άλλο. Η γεύση ήταν μοναδική.

-2 Fettuccine με λευκή τρούφα, κοτόπουλο, φασολάκι: όλα τα λεφτά, με την τρούφα σε μοναδικό γευστικό συνδυασμό να δίνει ρεσιτάλ!

-1 Crème brulee με τσουρέκι πολίτικο και βανίλια Μαδαγασκάρης, που ετοιμάζεται εκείνη την ώρα και που ήταν αρκετό σε ποσότητα. Ολοκλήρωσε αυτό τη μοναδική γευστική εμπειρία με τον καλύτερο τρόπο.

-3 ποτήρια κόκκινο κρασί.

-1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Ο κατάλογος δεν είχε πάνω από 8-10 κυρίως πιάτα από τα οποία δεν ήξερα τι να διαλέξω. Ωστόσο δεν ξέρω αν ήταν αυτά τα πιάτα αντιπροσωπευτικά της γαλλικής κουζίνας. Εμένα προσωπικά δεν με «χάλασε» καθόλου. Η επισήμανση γίνεται λόγω του αυτοπροσδιορισμού τους εστιατορίου που ανέφερα στην αρχή.
Επίσης με εντυπωσίασε το γεγονός ότι αν και πήγα καθημερινή, σε εποχή κρίσης και μάλιστα σε ένα ακριβό εστιατόριο ήταν γεμάτο!

Ως προς τις τιμές: ακριβό. Σίγουρα δεν είναι για κάθε μέρα. Ωστόσο αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας γιατί τόσο ο χώρος και η ατμόσφαιρα όσο και το φαγητό (κυρίως αυτό!) σε αποζημιώνουν!!