Wine Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μίνιμαλ χώρος με μεγάλα τραπέζια στο βάθος, άνετα.

Πήγα σε επαγγελματικό δείπνο σύνολο 7 άτομα.

Δεν θυμάμαι να σας περιγράψω τα πιάτα γιατί είναι από δύο παραγράφους το καθένα με πολλές άγνωστες λέξεις.

Πήραμε για αρχή δύο σαλάτες και μόλις τις είδαμε παραγγείλαμε άλλες τρεις γιατί η κάθε μία ήταν από δύο πιρουνιές.
Θεϊκές. Είχαν αφρούς, καπνούς και πολλά άλλα το ένα υλικό πιο νόστιμο από το άλλο.

Ορεκτικά επίσης απίστευτα μικρά. 3 διαφορετικά πήραμε από δύο στο καθένα και πάλι δεν δοκιμάσαμε όλοι απο όλα. Αυτά ήταν απο μία πιρουνιά το καθένα. Πολύ λυπάμαι που δεν μπορώ να σας πω τι ήταν το καθένα, γιατί περιέχουν υλικά όπως χλωροφύλλη κ. α. ξέρω όμως ότι έφαγα ταρταρ εξαιρετικό.
Πολύ κρίμα που ήταν τόσο μα τόσο άπειροελάχιστο το φαγητό στα πιάτα γιατί πραγματικά ήταν μοναδική εμπειρία η γεύση.

Στα κυρίως τώρα.
Ριζότο απο παλαιωμένο ρύζι και μανιτάρια. Τέλειο και αυτό.
Μοσχαρίσιο φιλέτο φανταστικό.
Αρνίσια παϊδάκια μοναδικά
Όλα τα παραπάνω πολύ μικρές μερίδες.

Εγώ πήρα φιλέτο με σος μπεαρνεζ που τη λατρεύω.
Ήταν για δύο άτομα και ήρθε ένα μεγάλο κομμάτι κρέας που το έκοβαν μπροστά μας σε λεπτές φέτες. Λίγο ψημένο και ζουμερό και πολύ νόστιμο αλλά μέχρι να κάνουν όλη τη διαδικασία του περίτεχνου κοψίματος, το κρέας μου κρύωσε.

Συνοδευόταν με πατατάκια χειροποίητα φυσικά και μανιτάρια σε πήλινο με μυρωδικά. Επαναλαμβάνομαι το ξέρω αλλά πεντανόστιμα και αυτά.
Η σος ήρθε μέσα σε ένα πολύ μικρό βαζάκι. Θα ήθελα τουλάχιστον αυτή να ήταν λίγη παραπάνω. Εξαιρετική παρόλα αυτά.

Απο το κρέας αυτό έφαγαν και οι υπόλοιποι που πεινούσαν ακόμα μετά τις μικροσκοπικές τους μερίδες.
Κρασί πήραμε το μπουκάλι γίγας που διαφημίζουν και στη σελίδα τους. Φοβερό και το κρασί.

Τα δε γλυκά. τα παραγγείλαμε όλα του καταλόγου και πάλι μία κουταλιά δοκίμασα απο δύο απο αυτά.

Ο λογαριασμός δεν ξέρω πόσο ήρθε γιατί ήμουν στους καλεσμένους, αλλά αν δείτε και τον κατάλογο τους στη σελίδα τους είναι όλα πανάκριβα.
και έχω να πω. Ναι είναι μοναδικές και εκπληκτικές οι γεύσεις. Αλλά γιατί αφού τα χρεώνουν τόσο να μην έχουν αξιοπρεπείς ποσότητα στο πιάτο.

Μερίδες μπουκίτσες για μένα δικαιολογούνται μόνο όταν σου σερβίρουν μενού με σειρά πιάτων για μία ολοκληρωμένη γευστική εμπειρία. Αυτό μάλιστα κάποτε ήταν της μόδας αλλά άξιζε και τα λεφτά του. Σε αυτό το εστιατόριο όμως δεν είναι έτσι. Απλά πληρώνεις αέρα. Κρίμα και ντροπή.