25 Απρ 2015

Ίσως το παλαιότερο μαγαζί της Τσαλδάρη.
Η μέρα ήταν έντονη και ο περιορισμένος χρόνος μας δεν μας άφηνε περιθώριο για μαγειρική στο σπίτι.

Σαλάτα πατάτα, και όχι πατατοσαλάτα με μαγιονέζες κλπ.

Σε βαθύ πιάτο με το άνηθο να κυριαρχεί, φρέσκο κρεμμυδάκι, φιλεταρισμένες ελίτσες και την βραστή της πατάτα. Μεγάλη ποσότητα, νόστιμη και ελαφριά στα 3€.
Παντζάρια φρέσκα, με τα χόρτα τους, καλοβρασμένα στα 3,50€ & σκορδαλιά δικιά τους, προτότυπη, λευκή με καρύδια, σκέτη γλύκα. Ήταν το καλύτερο ντιπ για το ψωμί, στα 3€.

Πήρε και το κρασάκι της και περίμενε. Περίπου μισή ώρα ήταν το στήσιμο που της έκανα, οριακά ανεχτό για παντρεμένη.

Και για να τιμήσουμε το όνομα του μαγαζιού πήραμε γαλέο και γαύρο τηγανιτό.
Ο γαλέος ήταν δυό μεγάλα κομμάτια, πολύ ελαφριά τηγανισμένος ζουμερός και νόστιμος αν και προϊόν καταψύξεως. Δεν φαγώθηκε όλος από την σύζυγο γιατί ήταν το τελευταίο πιάτο και το μισό κομμάτι της μας το έδωσε η πολύ εξυπηρετική Κα Μαρίνα για το σπίτι. Κόστος μόνο 6€.

Το ένα κιλό χρεώθηκε 5€. Κάνω εκτενή αναφορά στις τιμές γιατί αξίζει τον κόπο.
Συμπερασματικά, φάγαμε πολύ καλά σε ένα συμπαθητικό ψαρομάγαζο, που δεν είναι πρώτης προβολής, ούτε έχουν πέσει λεφτά σε διακόσμηση και ντεκόρ, αλλά με ευγενής και συμπαθητικούς ιδιοκτήτες που χρόνια τώρα ταΐζουν τους τακτικούς και όχι μόνο πελάτες τους.

Μαγαζί που μπορείς να ευχαριστηθείς και μεγάλο ψάρι χωρίς να αδειάσει η τσέπη σου. Στα θετικά και η Κα Μαρίνα που προσπαθεί να σε ευχαριστήσει και ενδιαφέρεται να φας καλά. Μας τόνισε ότι εμπιστεύεται έναν σταθερό και μόνο ψαρά χρόνια τώρα.

Για καθημερινή μεσημέρι είχε πολύ κόσμο. Με λίγο καλύτερο καιρό σερβίρουν και έξω κάτω από την σκιά των δένδρων.
Άλλη μια καλή επιλογή για ψάρι στα βόρεια, που αξίζει και κάποια χλμ παραπάνω να κάνεις. Fratello ακούς?

25 Απρ 2015

hammer