25 Απρ 2015

Από πού να ξεκινήσω!

Με το που μπαίνεις στο μαγαζί νιώθεις τη ζεστασιά του. Υπάρχουν 5-6 τραπεζάκια με 2-3 θέσεις το καθένα καθώς και μπάρα με όρθιες καρέκλες και στο βάθος η κουζίνα, ανοιχτή προς τον κόσμο. Ωραία διακοσμημένο χωρίς τίποτα το υπερβολικό. Τέλος, και οι τουαλέτες καθαρότατες.

Το μαγαζί δουλεύει self-service. Μέσα από τον κατάλογο αλλά και τη βοήθεια του μάγειρα (βάζεις ό, τι θέλεις μέσα) διαλέγεις πρώτα βάση (3 τάκος ή 1 μπουρίτο ή τα υλικά σε μπολ ή σαλάτα με τα υλικά), ύστερα διαλέγεις τα υλικά δηλαδή τη γέμιση(έχει μοσχάρι ή αρνί ή χοιρινό ή κοτόπουλο ή ψάρι ή μανιτάρια) και τέλος τη σάλτσα σου( απαλή, μέτρια, καυτερή, πολύ καυτερή). Όλο αυτό κοστίζει από 5,50-5,80€.

Σα γεύση (μπουρίτο με αρνί και μέτρια σάλτσα) εμένα μου φάνηκαν εξαιρετικά καθώς ήταν καλοψημένο το κρέας, τα υπόλοιπα υλικά φρέσκα και το ρύζι σωστά βρασμένο και δε σου αλλοίωνε τη γεύση των υπολοίπων. Η τορτίγια ψήνεται την ώρα που την παραγγέλνεις!! Μαζί με το πιάτο σου έρχεται και μπολάκι με γουακαμόλε.
Επίσης, πολύ καλά και τα σκέτα κόκκινα φασόλια 3€ σε μπολ.

Σαν πολύ θετικό θα θεωρήσω και τη συμπεριφορά των εργαζομένων. Πρόθυμα θα σου εξηγήσει όλα τα υλικά που έχει μπροστά του ο μάγειρας αν δε, φανείς και σκεπτικός σε κάτι ( εγώ ήμουν για το πόσο καυτερή να επιλέξω τη σάλτσα) θα σου δώσει ένα κουταλάκι για να δοκιμάσεις ό, τι θελεις. Και στο τέλος όταν πληρώσεις ( μετά το φαγητό) χωρίς ίχνος υποκρισίας θα σε ρωτήσει για το φαγητό, για το αν έχεις παρατηρήσεις και αν ανταποκρινόταν σ αυτό που περίμενες.

Κάποιες μπύρες είναι σε πολύ καλή τιμή για εστιατόριο καθώς και πολύ ωραίοι οι χυμοί που έχουν. Jamaica 1,50€ και horchata 2€ που δοκίμασα ήταν ωραίοι.

Ως αρνητικό (σημαντικό για μένα) θα καταθέσω το ότι παίρνοντας το δίσκο σου παίρνεις και ποτήρι με νερό. Θα προτιμούσα να σου δίνονται ποτήρια και κανάτα για να μη χρειάζεται να σηκώνεσαι συνέχεια για να το γεμίζεις.

Μου φαίνεται αδιανόητη η επιμονή κάποιων να βγάλουν λεφτά μέχρι και από το νερό! ( σχόλιο προς όλα τα φαγάδικα που το κάνουν)

25 Απρ 2015

digitXY