Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

25/3/2015 Τετάρτη μεσημέρι, 2 άτομα. Απόφαση τελευταίας στιγμής και παραλαβή από το κατάστημα

Για τον Κίτσουλα είχα ακούσει από πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους, μόνο καλά λόγια. Ανά διαστήματα το μαγειρείο αυτό, αναφερόταν σε συζητήσεις. Ο Κίτσουλας αυτό, ο Κίτσουλας το άλλο... Μέσα μου είχε γεννηθεί ένας αστικός μύθος γύρω από το όνομα του Κίτσουλα.

Έφτασε κάποια στιγμή, η μέρα του μπακαλιάρου και από τις φούριες της καθημερινότητας δεν είχαμε κανονίσει τίποτα για το που θα πάμε, ούτε είχαμε ψωνίσει για να μαγειρέψουμε κάτι στο σπίτι. Ξύπνησα την συγκεκριμένη Τετάρτη και έβαλα το μυαλό μου να δουλέψει. Αφού πήρα τηλέφωνο συγγενείς και φίλους και κανείς δεν με κάλεσε να φάω τον δικό τους μπακαλιάρο, θυμήθηκα τον Κίτσουλα! Ντυθήκαμε σχετικά πρόχειρα και ξεκινήσαμε για κει. Είχα πιστέψει πως δεν θα απογοητευθούμε.

Φτάσαμε. Ο Κίτσουλας βρίσκεται σε ένα κάθετο δρομάκι της Εθνικής αντιστάσεως στο Χαλάνδρι. Το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Ο χώρος απλός με πολλές τζαμαρίες και τραπέζια στημένα πολύ κοντά μεταξύ τους (κλασικό στήσιμο παλιάς ταβέρνας). Πλησιάσαμε το μαγαζί και μία μεγάλη ουρά (20 περίπου άτομα) περίμενε απέξω... Καταλάβαμε οτι περίμεναν, για να βρουν να καθίσουν. Η ώρα ήταν περίπου 14:00 και ο πρώτος γύρος των πελατών του μαγαζιού, είχε φάει και οι περισσότεροι είχαν ριχτεί σε μαραθώνιο πολυλογίας...

Κοιταχτήκαμε ελαφρώς αγχωμένοι και κάναμε την ίδια σκέψη, λες να μας πάρει ώρα μέχρι να καταφέρουμε να βάλουμε την πρώτη μπουκιά μπακαλιάρου στο στόμα μας ??? Με μια απότομη δρασκελιά βρέθηκα μέσα. Συνάντησα μία δεύτερη ουρά... Την ουρά των παραλαβών. Είχαμε αποφασίσει, πως αν δεν βρίσκαμε να καθίσουμε θα τα παίρναμε πακέτο. Αυτή η ουρά, ευτυχώς για μας, ήτο μικρότερη (σχεδόν 10 ατόμων). Καθίσαμε υπομονετικά και περιμέναμε την στιγμή που θα φτάναμε στον πάγκο παραγγελιών και θα λέγαμε... 2 μερίδες μπακαλιάρο, 1 ταραμοσαλάτα και μια σαλάτα χωριάτικη... Το λευκό κρασί, καλού-κακού, είχε ήδη μπει στο ψυγείο και μας περίμενε!

Όση ώρα περιμέναμε, πιάτα πέρναγαν από μπροστά μου, τα οποία μετά από μερικά αεροπλανικά κόλπα μεταξύ των όρθιων και των καθιστών πελατών, προσγειώνονταν στους τελικούς προορισμούς των... Οι παραγγελιές απαρτίζονταν κατά το ήμισυ από τον υπέροχο χρυσοτηγανισμένο μπακαλιάρο. Το υπόλοιπο μισό απαρτιζόταν από, ζουμερές μακαρονάδες με μοσχάρι, πατατούλες φούρνου με ροδοψημένο χωριάτικο κοτόπουλο, χταποδάκι με κοφτό μακαρονάκι, σαλατικά και πατατούλες τηγανιτές. Οι μυρωδιές ήταν μαγευτικές, η όψη όλων των εδεσμάτων προσυπόγραφε για τη νοστιμιά τους.

Τελικά ήρθε η σειρά μας, μετά από, περίπου, 10 λεπτά αναμονής και σπρωξιμάτων, διότι κατά το χρονικό διάστημα που πέρασε, οι δύο ουρές μεγάλωσαν και ο συνωστισμός αυξήθηκε. Η ουρά των ανθρώπων που περίμεναν να καθίσουν παρέμενε στο μέγεθος που ήταν πριν μπούμε, αλλά είχε ανανεωθεί από καινούρια πρόσωπα... Στο μεσοδιάστημα, οι μισοί βρήκαν να κάτσουν και οι υπόλοιποι μισοί μας ακολούθησαν στην εσωτερική ουρά. Έτσι η ουρά του "πακέτου" τριπλασιάστηκε και οι άνθρωποι του μαγαζιού δυσκολευόντουσαν να εξυπηρετήσουν τους ανυπόμονους "τυχερούς" πελάτες που μόλις είχαν βρει να κάτσουν.

Στην παραγγελία μας προστέθηκε και μία χορτόπιτα, γιατί την ζήλεψα. Όλα ήταν υπέροχα, η κρούστα του μπακαλιάρου παρέμεινε τραγανή και φανταχτερή, μέχρι να φτάσουμε στο σπίτι, το κρέας του, λευκό και καλοτηγανισμένο, χωρίς ίχνος λαδίλας. Η ταραμοσαλάτα ήταν από τις καλύτερες που έχω γευτεί σε μαγαζί, βελούδινη, γευστικότατη, πικάντικη όσο πρέπει. Η καλύτερη είναι της γιαγιάς μου και οι δύο αμέσως καλύτερες είναι του Βασίλαινα, στον Πειραιά και η τηγανιτή του Ψάριστον, στο Ηράκλειο. Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε τις τέσσερις καλύτερες ταραμοσαλάτες της Αττικής!

Ο Κίτσουλας μπήκε, στην λίστα των αγαπημένων μου, μονομιάς. Εξαιρετικές πρώτες ύλες, καλομαγειρεμένες συνταγές και αυθεντικοί άνθρωποι. Τέτοιους συνήθως συναντάς σε μέρη, πιο έξω από τα αστικά κέντρα, σε εκδρομές και διακοπές. Ο Κίτσουλας προσφέρει κλασικό χωριάτικο-μαμαδίστικο ή μάλλον γιαγιαδίστικο φαγητό με γεύσεις που σε ταξιδεύουν με σάλτσες που γεμίζουν το στόμα, χωρίς πολλές φλυαρίες και φιοριτούρες. Απολαμβάνεις το φαγητό σου εκεί και... ξεφεύγεις!

HIGHLIGHTS: Η θεσπέσια ταραμοσαλάτα και η παραδοσιακή προσέγγιση της εστίασης!

Αν δεν έχετε πάει, να πάτε. Από όπου κι αν ξεκινήσετε, σίγουρα θα σας αποζημιώσει. Το κακό είναι οτι ανοίγει μόνον το μεσημέρι! Ενημερωθείτε για το πρόγραμμά του και επισκεφτείτε τον!