Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Πριν περιπου ενα μηνα ψαχνοντας στο ιντερνετ με το αγορι μου μεζεδοπωλεια, πεσαμε τυχαια σε μια προσφορα που μας τραβηξε την προσοχη. Για να βεβαιωθουμε επικοινωνησαμε με το μαγαζι και μας διαβεβαιωσαν πως ισχυει. Η προσφορα ηταν η εξης:3€ ολα τα πιατα, ολες τις μερες εκτος απο Σαββατο. Να προσθεσω πως καθε Παρασκευη, Σαββατο βραδυ και Κυριακη μεσημερι εχει ζωντανη μουσικη..

Εν τελει αποφασισαμε να το επισκεφθουμε ενα βραδυ καθημερινης. Επειδη το μαγαζι βρισκεται σε μια ησυχη γειτονια και οχι σε κεντρικο δρομο αν δεν γνωριζεται καλα την περιοχη θελει λιγο ψαξιμο.

Οταν φτασαμε και ειδαμε το μαγαζι εντυπωσιαστηκαμε. Ηταν πολυ ομορφο εξωτερικα, ενω ειχε τραπεζια και καρεκλες στο απεναντι πεζοδρομιο, αλλα μαλλον ο χωρος ειναι διαθεσιμος μονο το καλοκαιρι. Ο εσωτερικος χωρος ειναι εξισου ομορφος, με προσεγμενη διακοσμηση, πολυ περιποιημενος(ισως προσφατα ανακαινισμενος). Το μαγαζι ευρυχωρο και πολυ καθαρο.

Να τονισω πως η εξυπηρετηση ηταν αριστη. Η κοπελα πολυ ευγενικη και μας υποδεχτηκε απο την αρχη με ενα μεγαλο χαμογελο, προθυμη να μας εξυπηρετησει. Μας εφερε μολις καθισαμε κανατα νερο, ψημενο ψωμακι κ ντιπ. Πολυ νοστιμο.

Παραγγειλαμε μια σαλατα του καισαρα, ενα μπεκρη μεζε, κολοκυθακια τηγανητα, μια μεριδα χοιρινα φιλετακια με barbeque sause, μια μεριδα πατατες τηγανητες κ ενα μισοκιλο ροζε κρασι.

Η αναμονη ηταν πολυ μικρη καθως τα πιατα εφτασαν πολυ γρηγορα. Εξ' αρχης γνωριζοντας πως βρισκομαστε σε μεζεδοπωλειο, δεν ειχαμε πολλες απαιτησεις για τα πιατα, ειδικα και λογο της τιμης, ημασταν λιγο καχυποπτοι. Ωστοσο με το που εφτασαν τα πιατα διαψευσθηκαμε. Η σαλατα ηταν αρκετα μεγαλη και πολυ ωραια στημενη, τα κολοκυθακια κ αυτα ηταν αρκετα για μια μεριδα, ενω αυτο που μας εξεπληξε θετικα ηταν οι πατατες οι οποιες ηταν κομμενες στο χερι. Επειτα ηρθε το μπεκρη μεζε, ικανοποιητικη μεριδα και τελος η μεριδα με τα χοιρινα φιλετακια που μας ενθουσιασε. Ηταν πολυ προσεγμενη, ομορφα διακοσμημενο πιατο και φαινοταν λαχταριστο.

Ολα τα πιατα που παραγγειλαμε ηταν πολυ νοστιμα, αν και η τα ορεκτικα ηταν αυτα που ξεχωρισαν σε γευση. Η μονη παρατηρηση που εχω να κανω σχετιζεται με το κρασι που ηταν αρκετα ξινο. Τα υπολοιπα ηταν ολα αψογα. Στο τελος ζητησαμε τον λογαριασμο και πληρωσαμε για ολα τα παραπανω μολις 19,50 ενω μας κερασε το μαγαζι δυο κομματια χαλβα χειροποιητο(πολυ νοστιμος). Ξεχασα να αναφερω πως ολη την ωρα επαιζε χαμηλοφωνα μουσικη.

Πραγματικα φυγαμε με γεματο στομαχι και εντυπωσιασμενοι γι’αυτο και ξαναπηγαμε την περασμενη παρασκευη για να απολαυσουμε και την ζωντανη μουσικη. Να σημειωσω πως τα πιατα ειχαν την ιδια τιμη (3 €) παρα την live μουσικη, που λογω της οποιας θα ηταν λογικο να ηταν αυξημενες οι τιμες. Για να μην τα πολυλογω, αυτη την φορα επιλεξαμε θαλασσινα και μειναμε εξισου ικανοποιημενοι με την προηγουμενη φορα.

Απ τα θαλασσινα αυτα που κατα την γνωμη μου αξιζει να δοκιμασετε ειναι ο γαυρος μαρινατος κυριως, αλλα και τα καλαμαρακια κ το χταποδακι που αν και κατεψυγμενα ηταν πολυ ευγευστα. Το μονο πιατο που με δυσαρεστησε ηταν οι κολοκυθοκεφτεδες που ισως ηταν λιγο παραπανω βουτηγμενοι στο λαδι και μου αφησαν μια περιεργη γευση.

Το μονο βεβαιο ειναι πως και παλι μειναμε ευχαριστημενοι και με το παραπανω καθως η εξυπηρετηση ειναι αριστη, το φαγητο πολυ καλο, ο χωρος πανεμορφος και οι τιμες εξωπραγματικες. Πραγματικα αξιζει να επισκεφθειτε το εν λογω μαγαζι. Θα σας συνιστουσα μαλιστα παρασκευη βραδυ, που εχει ζωντανη μουσικη (λαικη-εντεχνη) καθως η κυρια που τραγουδουσε ειχε εκπληκτικη φωνη.. Μια δοκιμη θα σας πεισει!