Πολίτικη κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Το Γιαβρί το βρήκα τυχαία, ψάχνοντας στο Internet για κάποιο μαγαζί στα Πατράλωνα για μια κράτηση για 4 άτομα της τελευταίας στιγμής (Σαββατόβραδο).
Γενικά δύσκολα πηγαίνω για φαγητό σε μέρη που δεν μου τα έχουν συστήσει άνθρωποι που εμπιστεύομαι και όταν άκουσα στο τηλέφωνο ότι έχει live μουσική για να είμαι ειλικρινής το φοβήθηκα.

Γενικά δεν μου αρέσουν τα μαγαζιά με ζωντανό πρόγραμμα, σιχαίνομαι τα μπουζούκια, απεχθάνομαι τις δυνατές μικροφωνικές εγκαταστάσεις. Τα ακούσματα μου είναι κατά κύριο λόγω ξένου ρεπερτορίου αλλά λατρεύω τα ρεμπέτικα και κάποια από τα καλά παλιά λαϊκά.

Αγαπώ τα κουτούκια, τα παλιά ταβερνεία, τα αυθεντικά καταγώγια με απλό ποιοτικό φαγητό, καλό κρασί ή τσιπουράκι, ρετρό ατμόσφαιρα και ένα μπουζουκάκι σε μια γωνία να γρατσουνίζει το «Μην μου ξαναφύγεις πια μάγκα μου.. »

Τα γράφω όλα αυτά σαν εισαγωγή γιατί θεωρώ ότι είναι σημαντικό το profile του ανθρώπου που κάνει την κριτική για να έχει καλύτερη αίσθηση αυτός που την διαβάζει.

Στο ψητό λοιπόν. Το Γιαβρί αποδείχτηκε αποκάλυψη για μένα. Ήταν έτσι ακριβώς όπως το θέλω. Ο χώρος ζεστός και περιποιημένος (με καθαρές τουαλέτες). Χώρος με αισθητική και παλαιομοδίτικη ατμόσφαιρα χωρίς δηθενιά αλλά αυθεντική ρετρό διάθεση. Χωρίς πολλά πολλά αλλά τόσο ευχάριστο.

Η μουσική αυτό που ευχόμουν. Ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά από original ανθρώπους. Ένα μπουζούκι, ένα τουμπερλέκι και ένα σαντούρι (ναι έχει και σαντούρι το μαγαζί). Απίθανες αυθεντικές φωνές και φυσιογνωμίες, χωρίς μικροφωνικές εγκαταστάσεις και στυλάκι πίστας. Παρεϊστικη ατμόσφαιρα με την μαγείρισσα να βγαίνει για να χειροκροτήσει και να ρίξει και μια στροφή, την τσιγγάνα λουλουδού από τον δρόμο να φτιάχνει τα μπουκετάκια που θα πουλήσει σε ένα τραπέζι και την ευγενέστατη κυρία που μας παίρνει παραγγελία να μας λέει ν ανακατέψουμε καλά την σαλάτα γιατί υπάρχει λόγος που τα κρεμμυδάκια είναι κάτω κάτω. Αισθάνθηκα μια θετική ενέργεια σε αυτό το μαγαζί και αυτό έχει μεγάλη σημασία για εμένα.

Ας περάσω και στο φαγητό. Όπως είπα και πριν ήμασταν 4 και παραγγείλαμε:
-2 σαλάτες μια του τσοπάνη και μια με πλιγούρι: Και οι δύο πολύ γευστικές και δροσιστικές! Γιάμι!

- Χουνκιάρ μπεγεντί: τρελαίνομαι για αυτό το φαγητό και ήταν εξαιρετικό (το κρέας μαλακό, ο πουρές μελιτζάνας αρκετά καπνιστός)

- Καβουρμά με μοσχάρι: Περίεργο πιάτο δεν τρελάθηκα.

- Κεμπάπ μοσχαρίσιο με γιαούρτι και κόκκινη σάλτσα στο πλάι: Πολύ γευστικό πιάτο.

- Πατάτες τηγανιτές: Παρόλο που φαίνονταν ψεύτικες (σαν κυματιστά τσιπς) ήταν φρεσκότατες και νοστιμότατες.

Ήπιαμε τσιπουράκι, κρασάκι και μπύρα (ένας) και ήπιαμε αρκετά. Τα κρασάκι και το τσίπουρο ήταν εξαιρετικά!

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκι.
Πληρώσαμε 57 ευρώ. Φανταστικό Value for money!
Τελειώνοντας να πω πως στο Γιαβρί θα ξαναπάω στα σίγουρα. Περάσαμε όλοι ένα υπέροχο βράδυ με καλό φαγητό και ποτό τραγουδώντας παλιά, ωραία ποιοτικά τραγούδια. Συνέχισα το τραγούδι και στο αυτοκίνητο αλλά και στο σπίτι. Αυτά είναι!