Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Πήγαμε 2 άτομα, ενα απόγευμα καθημερινής και είχε τραπέζι. Δεν χρειάζεται να κάνετε κράτηση αν δεν πάτε ώρες αιχμής μια και το μαγαζί διαθέτει αρκετούς χώρους. Απο άποψης πάρκινγκ τώρα, εντάξει, τα Εξάρχεια (και ειδικά πάνω απο την πλατεία όπου βρίσκεται και το Σαλέρο) δεν είναι κ το πιο εύκολο μέρος να παρκάρεις. Ψάχνεις να βρεις στους τριγύρω δρόμους κι αν είσαι τυχερός και ξέρεις και τις "καβάτζες", τότε βρίσκεις. Ειδάλλως.... Θα ήταν προτιμότερο ένα ταξί ή ένα Μετρό (Ομόνοια) και μετά λιγάκι περπάτημα.

Στο δια ταύτα τώρα. Ο χώρος, εμένα προσωπικά μου κάνει κλικ. Το δάπεδο, το βάψιμο, η αρχιτεκτονικη του κτιρίου, η διακόσμηση, όλα είναι μια χαρά. Και η εξυπηρέτηση, αρκετά καλή, γρήγορη και τυπική. Χωρίς ευγένεια, αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό απο την στιγμή που δεν ήταν αγενείς. Την δουλειά τους την έκαναν μια χαρά τα κορίτσια. Ηταν κάπως μουτρωμένα μεν, αλλά δεν με απασχολεί να χαμογελά ο άλλος, όταν είναι καλός στη δουλειά του.

Γεύση:

Manchego: 5 ευρώ ένα τυράκι, που είναι φθηνή απομίμηση της γραβιέρας και με πολύ λιγότερη γεύση και ένταση σαν τυρί. Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλύτερα manchego απο το συγκεκριμένο, αλλά αυτό που έχει το Salero, είναι ένα μέτριο τυρί και ακριβό για το μέγεθος του. Και επειδή με τα τυριά την ψάχνω αρκετά, για κανέναν λόγο δεν αξίζει τα λεφτά του όσο και να υπάρχει το "περι ορέξεως κολοκυθόπιτα" που ταιριάζει με κάθε πιάτο. Για ποιότητα τυριού μιλάω...

Σαλάτα Πράσινη με ψημένο τυρί: Στα 6,5 ευρώ μια σαλάτα. Ελαφρώς τσιμπημένη τιμή, αλλά γευστικά ικανοποιητική. Δεν ήταν ετοιματζίδικη με θερμοκρασία ψυγείου και πανιασμένα λαχανικά όπως κάνουν πολλά μαγαζιά και με εκνευρίζει, ήταν φρέσκια και νόστιμη με ισορροπημένη γεύση και ταιριαστή βινεγκρέτ. Αξίζει.

Τάρτα Μελιτζάνα: 5 ευρώ για ένα αρκετά κακό πιάτο. Εκτέλεση κακή, γεύση αδιάφορη, ένταση μελιτζάνας μηδενική, συνδυασμός υλικών μετριότατος. Δεν νομίζω να θέλετε να γράψω κι άλλα για να μην πάρετε αυτό το πιάτο...

Chorizo: Εχω φάει πολύ καλύτερα Chorizo στη ζωή μου. Πολύ βαρύ, πολύ λάδι. Νόστιμο είναι, αξίζει να το δοκιμάσετε αλλά παιδιά, υπάρχουν μέρη με πολύ καλύτερο τσορίθο. Είναι ένα διάσημο ισπανικό λουκάνικο που το βρίσκεις παντού. Ακόμη κι ο βασιλόπουλος ο γκουρμέ, καλύτερο τσοριθο απο αυτους έχει... 5 ευρώ η τιμή, εντάξει είναι για το μέγεθος.

Λουκάνικάκι Chis... με λεμονόριζα(δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγονταν, απο την απόδειξη βλέπω πως ξεκίναγε απο Chis). 6 ευρώ για ένα αρκετά βαρύ και πολύ κακής ποιότητας λουκάνικο. Νομίζω το αγοράζουν απο τα ΜΑΚΡΟ... Κρίμα. Όταν θες να λέγεσαι Ισπανικό ρεστοράντ και έχεις κακά τα ισπανικά σου προϊόντα, τότε, σχώρα με, δεν θα ξανάρθω...

Υ. Γ. Απο παλιότερα, το μονο που άξιζε πάντα σε αυτο το μαγαζί ήταν οι σαλάτες του και ο χώρος. Για κάτι ελαφρύ λοιπόν, όπως και η ατμόσφαιρα του μαγαζιού, αν πάτε, προτείνω να αφοσιωθείτε στις σαλάτες και αν θελετε κάτι ακόμη πάρτε λίγο απο τα υπόλοιπα...

Εμείς δοκιμάσαμε ορεκτικά και ισπανικής προέλευσης για να κρίνουμε με βάση το κονσεπτ που έχουν. Τα κυρίως πιάτα έχουν πολύ κλισέ συνταγές οι οποίες δεν λένε κάτι το ιδιαίτερο. Είναι η τρίτη φορά που πήγα και πάλι δεν με έψησε. Μονο σαλάτες εκεί λοιπόν και κρασάκι στον αρκετά ωραίο χώρο.