Multi Ethnic - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Όντας λάτρης της ασιατικής κουζίνας, μου κέντρισε αμέσως το ενδιαφέρον η πρόταση που δέχτηκα απο ένα φίλο, να επισκεφτούμε το Tamarind Thai. Έτσι, βράδυ καθημερινής, κατηφορησαμε στο Μεταξουργειο, ω τι πρωτότυπο για μένα τον τελευταίο καιρό!

Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου, και να γράψω την κριτική μου ´οσο πιο αντικειμενικά γίνεται, γιατι για κάποιο λόγο, νιώθω μπερδεμένη. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα απο την αρχή....

Ανοιγοντας την πόρτα μπαίνεις στον υποτιθέμενο προαύλιο χώρο, ο οποίος απαρτίζεται απο καμία δεκαριά τραπεζάκια, ειναι κλειστός με νάιλον, και η θέρμανση παρέχεται απο σόμπες. Ο χώρος προορίζεται, προφανώς για τους καπνίζοντες.

Προχωρώντας στα ενδότερα, ο εσωτερικός χώρος, ειναι πεντακάθαρος, και σαν περιβάλλον, αλλα και σαν ατμόσφαιρα. Ευρύχωρη αίθουσα, με πολλα τραπέζια, στολισμένα πραγματικά υπέροχα, που σου δημιουργούν την αίσθηση του οικείου. Το χρώμα του τοίχου ειναι τιρκουάζ, και απο το ταβάνι κρέμονται με κόκκινα κορδελάκια, σημειώματα με αφιερώσεις όσων επισκέπτονται το μαγαζί.

Στη μέση εχει ένα δέντρο, που ειναι το δέντρο των ευχών, κατα την ασιατική κουλτούρα, και απο τη σκάλα που ανεβαίνει στο πατάρι, κρέμονται λευκά σκοινια πλεγμένα μεταξύ τους. Το πατάρι ειναι ανοιχτό μονο Παρασκευή και Σάββατο.

Στο τραπέζι τα σερβίτσια ειναι καφέ, παραδοσιακά ταϊλανδέζικα, ένα ρεςο μεσα σε αλάτι Ιμαλαΐων και υπάρχει ένα μικρό πιατάκι με τέσσερα μικρα βαζάκια με μπαχαρικά ή ζάχαρη, αναλόγως τα γευστικά γούστα.

Η εξυπηρετηςη καλή, επαγγελματική, άμεση, αλλα τίποτα το πολυ φοβερό. Η ευγένεια επίπλαστη, και αυτο εμένα προςωπικα λίγο με χαλάει. Οφείλω όμως να πω, οτι η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν αρκετά επεξηγηματική και μας βοήθησε στην παραγγελία μας. Εντύπωση μου έκανε και το κοκαλάκι-λουλούδι, παραδοσιακό στο Μπαλί, που φορούσαν οι κοπέλες.

Και περνάμε στο φαγητο...
Να πω οτι δε μου άρεσε, ψέματα θα πω. Τι μου άρεσε; Η εμφάνιση των πιάτων. Τη βρήκα εξαιρετική. Παραγγείλαμε noodles με λαχανικά και γαρίδες tempura. Η γεύση πολυ καλή, αρκετά λαχανικά μεσα, αν θυμάμαι καλα είχε κρεμμύδι, ρίζες μπαμπού και τέσσερις γαρίδες. Στο πλάι είχε ένα κομμάτι λάιμ, το, οποίο το απογείωνε γευστικά.

Πηραμε γλυκόξινο χοιρινό, το οποίο ήρθε μεσα σε ένα πουγκί, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα, αλλα επίσης γευστικά πολυ καλό. Τα κομμάτια του χοιρινού ήταν ζουμερά και σου άφηναν τη γεύση ενός μπαχαρικού, που ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν ήταν κανέλα ή όχι. Προφανώς όχι.

Τέλος, παραγγείλαμε ρύζι, το οποίο ήρθε σε παραδοσιακή ταϊλανδέζικη γαβαθουλα, είχε κρεμμύδι, αρακά και αυγο, σε γεύση ήταν πολυ καλό. Στην αρχή μας κέρασαν ένα σφηνάκι βότκα με passion fruit και το νερό ήρθε σε γυάλινο μπουκάλι και είχε 2,5 ευρω!!!!!!

Δεν ειμαι και πολυ σίγουρη. Μάλλον καθόλου. Ωραίες γεύσεις, μέτριες ποσοτικά μερίδες, χωρις ιδιαίτερο κόστος προετοιμασίας, κάπου 20 ευρω το άτομο, ε δεν το λες και λίγο. Το προτείνω;; Μάλλον σε ανθρώπους που θέλουν να μυηθούν σιγά σιγά στην ασιατική κουζίνα, γιατι η γεύσεις ήταν σαν ιδεα Ταϊλανδέζικες, σαν προετοιμασία ελληνικές, σαν τιμές καραμπινάτες ελληνικές προ κρίσης. Έχοντας παει στην Ταϋλάνδη, το φαγητο που γεύτηκα απέχει κατα πολυ. Και εδώ εξηγώ γιατι στην αρχή της κριτικής μου ανέφερα οτι νιώθω μπερδεμένη. Το μαγαζί μου έφερνε πιο πολυ Χαβάη και νησιά, παρά Ταϋλάνδη, και το φαγητο ελληνικό με ταϊλανδέζικα ονόματα. Κάτι επίσης που μου έκανε εντύπωση ειναι οτι είχε κόσμο που ανανεωνόταν συνεχώς, και ερχόντουσαν μέχρι αργά το βράδυ.

Κλεινοντας, ακόμα και τώρα που τελείωσα τη συγγραφή της κριτικής μου, νιώθω μπερδεμένη, και δεν ξέρω αν οποίος τη διαβάσει, οδηγηθεί σε ασφαλή συμπεράσματα. Τα συμπεράσματα όμως δικά σας....