Ιταλία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

To the Pasta shop το συνάντησα τυχαία πηγαίνοντας στο θέατρο Faust παραδίπλα για να παρακολουθήσω μια θεατρική παράσταση.
Αρχικά, μου κίνησε τη περιέργεια η ωραία επιγραφή με την ονομασία του καταστήματος καθώς και το πρωτότυπο εγχείρημα ενός φαστ φουντ -αποκλειστικά - ζυμαρικών!

Την επομένη, λοιπόν, σε ένα διάλειμμα από τη δουλειά αποφασίσαμε με μία φίλη να το επισκεφθούμε.
Καθισαμε στα στουλς που υπάρχουν κατά μήκος της εσωτερικής μπάρας και δώσαμε την παραγγελία μας με βάση το μενού που βλέπαμε στον μαυροπίνακα απεναντί μας.

Στον τοίχο μπροστά μας, και λίγο πιό πάνω, το ντεκόρ αναδείκνυε διάφορα εργαλεία και σκεύη ζυμαρικών!!
Οι επιλογές και οι συνδυασμοί των χειροποίητων ζυμαρικών που διαθέτει αυτό το μαγαζί μας έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση!

Το μενού αποτελείται απο ποκιλία χειροποίητων ζυμαρικών, κανονικών και ολικής άλεσης ( υπάρχουν και λίγα ζυμαρικά του εμπορίου ). Οι σάλτσες είναι προαιρετικές και επιλέγονται κατά προτίμηση, το τριμμένο τυρί, επίσης.

Παραγγείλαμε:
Mία μερίδα Ριγκατόνι με κυμά ( 3,40 ), σάλτσα Μπολονέζ ( 1,50 ) και extra τυρί τριμμένο ( δεν χρεώθηκε ). Έτοιμα σε 2' και νοστιμότατα!!
Μία μερίδα Ριγκατόνι γεμιστά με τυρί και extra τυρί τριμμένο ( 3,40 ). Εξαιρετικά!!
O τρόπος βρασμού μου φάνηκε al dente. Αλλά πολλές φορές, οι γνώμες πάνω σε αυτό το θέμα διίστανται.

Ακόμα, δοκιμάσαμε μία σαλάτα Creta Farm Gourmet, με γαλοπούλα της Creta Farm, ντοματίνια και πράσινη πιπεριά ( 4,90 ). Φρέσκια και η ποσότητα ικανοποιητική. Υπάρχουν και σαλάτες ημέρας.
Ήπιαμε μία μπύρα Amstel lager σε κουτάκι ( 1,90 ).
Η επόμενη επισκεψή έγινε μετά από δύο μέρες για take away αυτή τη φορά.

Επέλεξα:
Mία μερίδα Σπαγγέτι ( 3,40 ) με σάλτσα Καρμπονάρα ( 1,50 ) συν τυρί τριμμένο. Νόστιμο πιάτο μόνο που, μετά από περίπου ένα τέταρτο που ήρθε η ώρα να τα δοκιμάσω, τα σπαγγέτι είχαν κολλήσει μεταξύ τους. Προφανώς, θα είχαν βραστεί σε λιγότερο νερό από όσο θα έπρεπε ή θα περιείχαν πολύ άμυλο ή απλώς έτυχε...!

Επιπλέον, παράγγειλα μία μερίδα φρέσκα Ραβιόλι ολικής άλεσης με γέμιση λαχανικών ( 4,30 ) με σάλτσα Νάπολι ( 1,30 ). Μάλλον επέλεξα λάθος συνδυασμό γιατί το πιάτο αυτό δεν με ενθουσίασε. Τα ραβιόλι όμως ήταν πολύ νόστιμα. Ίσως, λόγω της γέμισης με λαχανικά, θα έπρεπε να τα είχα παραγγείλει σκέτα.

Στο take away τα ζυμαρικά παραδίδονται σε μιά χρήσεως ταπεράκια. Όταν τρώγονται στο κατάστημα, σερβίρονται σε πολύ όμορφα χάρτινα κουτάκια. Τα χάρτινα αυτά σκεύη θυμίζουν αρκετά εκείνα που είναι της μόδας στο σερβίρισμα των νούντλς στα street food μέρη.

Υπάρχουν καθίσματα στον εξωτερικό χώρο για χάζι. Στον εσωτερικό χώρο, επικρατεί περισσότερη ηρεμία.

Θετική εντύπωση μου έκανε και το γεγονός ότι το the Pasta shop σερβίρει, πέρα από καφέδες, σχεδόν όλες τις ποικιλίες των γνωστών τσαγιών Filicori Zecchini!
Εάν θα άλλαζα κάτι αυτό θα ήταν η διακόσμηση του εσωτερικού χώρου, ώστε να θυμίζει περισσότερο pasta bar.

Επίσης, χάιρει μεγάλης βελτίωσης τόσο ο κατάλογος όσο και η ιστοσελίδα του καταστήματος. Ο πρώτος θυμίζει αδιάφορο ντελιβεράδικο ενώ η ιστοσελίδα του the Pasta shop παρουσιάζει απλώς μια κόπια του προαναφερθέντος καταλόγου!!

Γενικά, θα προτιμούσα να υπάρχει λίγη περισσότερη φαντασία και γούστο στο όλο στυλ του, κατά τα άλλα, καινοτόμου αυτού εγχειρήματος.
Η εξυπηρέτηση άμεση, μέσα σε 2' είναι έτοιμα τα ζυμαρικά. Το προσωπικό πρόθυμο αν και λίγο άπειρο. Βέβαια, το μαγαζί δεν έχει κλείσει ούτε ένα χρόνο λειτουργίας..

Σίγουρα δεν πρόκειται για ένα γκουρμεδιάρικο πόστο όμως η καθημερινή, νόστιμη, γρήγορη και οικονομική πάστα έλειπε από το κέντρο της Αθήνας.