Ελληνική κουζίνα - Μελίσσια, Αθήνα

Μεζεδοπολείο που το είχα στο μάτι πολύ καιρό, αλλά ποτέ δεν μας βόλεψε.

Στην θέα εκπτωτικών κουπονιών σε γνωστό site, μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω την προσφορά του για 6 άτομα.

Μετά από διαβουλεύσεις με την παρέα αλλά και με το μαγαζί που δυσκολεύονταν λόγω μικρού μεγέθους να μας βολέψει όλους καταλήξαμε να πάμε παρέα 8 ατόμων, 4 μεγάλοι και 4 παιδιά, βραδάκι Πέμπτης.
Επί της Τσαλδάρη χαμηλά, πολύ κεντρικά και με εύκολο το πάρκινγκ.

Η διακόσμηση μας άρεσε, τυπικό μεζεδοπολείο με βάσει τα κρεατικά αλλά μπορείς να βρεις και άλλα πιάτα.

Όταν πήγαμε είχε πιάτο ημέρας μανιτάρια φρικασέ και σουπιές κρασάτες.

Εμείς όμως κινηθήκαμε σε κρεατικά. Υπήρχαν δύο ακόμα τραπέζια πριν από εμάς στο μαγαζί, ζευγάρια. Η μουσική κυρίως παλιά λαϊκά ή έντεχνα, χαμηλά.
Το μαγαζί το δουλεύει μάλλον ζευγάρι. Η κυρία στην κουζίνα και ένας κύριος στο σέρβις. Με την άφιξη ρωτηθήκαμε αν θέλουμε για καλοσώρισμα ρακί, τσίπουρο ή ρακόμελο και ανταποκριθήκαμε ανάλογα.
Προσεγμένα σερβίτσια, και ξεκινά ο χορός των πιάτων. Περίπου ο μισός κατάλογος.
Το ψωμί όσο πάρεις στα 0,50€ το άτομο, φρέσκο όχι ψημένο.

Εντύπωση μας έκανε που βρήκαμε Hofbräu Μονάχου, διάσημη μπύρα χωρίς γλουτένη, που υπήρχε σε βαρέλι. Δεν αντισταθήκαμε σε δυό ποτήρια λίτρου οι άνδρες. (7€ & 4€ το μισόλιτρο). Τα μικρά πήραν αναψυκτικά, οχι τόσο μικρά πλέον, αλλά πως να τα πω? μέσος όρος Γυμνάσιο.

Για να πούμε και τι φάγαμε, με το θάρρος που σου δίνει η έκπτωση παρασύρθηκαμε και παραγγείλαμε τρείς σαλάτες, όλες σε μεγάλες μερίδες και με πλούσια υλικά. Πρώτα ντάκο, με φέτα και μετά χωριάτικη με πολύ μεγάλη ποσότητα πάλι φέτας και μιά πολύ νόστιμη ντόματα. Ακολούθησε η πράσινη με μαρούλι, λόλα κλπ και μιά όξινη σως μουστάρδας με μέλι.

Για ορεκτικά πήραμε δύο τυροκαυτερές 4 τυριών, που όμως δεν τα διέκρινα.
Δυό ταλαγάνια καπνιστά, σαν του Βερμίου ένα πράγμα, σχάρας.

Δυό παστουρμαδόπιτες νόστιμες, με αρκετά υλικά, όχι τόσο μεγάλο μέγεθος αλλά ήταν δυό τεμ. ανά μερίδα.

Δυό γαρδούμπες ψητές και όχι κόκκινες, σαν μίνι κοκορέτσι, νόστιμες κι αυτές.

Δυό πατάτες τηγανιτές χειροποίητες, χωρίς περιττά λάδια.

Για κυρίως που όμως είχαν και αυτά την φιλοσοφία του μεζέ κατέφθασαν δυό χοιρινά μπυράτα, δική τους συνταγή με νόστιμη σάλτσα και το χοιρινό κομμένο κύβους σερβιρισμένο σε πήλινο.

Σε πήλινο ήρθε και το πολύ νόστιμο μοσχαράκι κοκκινιστό.

Επίσης πήραμε μια μερίδα κεμπάπ με τις πατάτες του πάνω σε πίτα, μάλλον ξεροψήθηκε, δεν άρεσε.

Ακολούθησε με ίδια παρουσίαση το "ζουμερό μπιφτέκι" του καταλόγου, στην ουσία δυό μικρά μπιφτεκάκια πραγματικά όμως ζουμερά.

Και δυό μερίδες κοτόπουλο κοκκινιστό και αυτό πάνω σε πίτες, με το γιαουρτάκι του, αξιοπρεπές.
Για να τα σβήσουμε πήραμε ακόμα δύο μικρές 330ml draft.

Αφού με προσπάθεια τα καταφέραμε όλα, ακολούθησε κέρασμα γιαούρτι με μαρμελάδα λεμόνι ή βερύκοκο. Το λεμόνι έμοιαζε με σορμπέ, και άρεσε πολύ.
Τα μικρά τα κεράσανε κορμό σοκολάτας.
Μπορούσαμε να φάμε εξίσου καλά παραλείποντας δυό ή τρία πιάτα.

Το σύνολο με τα ποτά ήταν περίπου 155€ και πληρώσαμε με τα κουπόνια 118€.
Μας ήρθε 20€ το άτομο με τα ποτά αλλά και με 15€ είσαι πασάς.

Τελικά μας άφησε καλές εντυπώσεις, χωρίς ενθουσιασμούς, οι τιμές είναι προσιτές και η ποιότητα αρκετά καλή.

Η βαθμολογία μπορεί να είναι λίγο αυστηρή, αλλά θέλω ένα κλικ παραπάνω σε μερικά πιάτα και σε ποιότητα και σε ποσότητα.
Η καθαριότητα όλων των χώρων ήταν έκδηλη, όπως και η αντιμετώπιση άψογη.

Δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλο διάσημο μεζεδοπολείο που ήρθε πρόσφατα στην περιοχή μας.
Τελικά στα Μελίσσια δύσκολα βρίσκεις κακό μαγαζί εστίασης.