Ινδία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το κεφαλαίο Ινδική κουζίνα στην Ελλάδα είναι για μένα ένα κεφάλαιο μεγάλης συζήτησης γιατί όπως έχω γράψει και για την Κινέζικη κουζίνα, έχοντας πολυετή διαβίωση στην Βρετανία που φημίζεται και για τα δύο, έχω άλλα κριτήρια γεύσης.

Να μην ξεχνάμε δε ότι στην Ελλάδα από τους πιο διαδεδομένους μύθους για το Ινδικό φαγητό είναι ότι το κάψιμο που προκαλεί μοιάζει με βόμβα που γεμίζει αναθυμιάσεις τα ρουθούνια και τα δάκρυα τα μάτια σου. Γεγονός είναι ότι η Ινδική κουζίνα φημίζεται για τα spicy πιάτα της. Όμως, όπως το πόσο καυτερό θα είναι το πιάτο που θα δοκιμάσετε εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τις οδηγίες που θα δώσετε κατά την παραγγελία σας.

Προ δεκαετίας τα Ινδικά εστιατόρια στην Αθήνα ήταν λιγοστά και ο κόσμος τα αντιμετώπιζε με αρκετή δυσπιστία για πολλούς λόγους συμπεριλαβανομένης και της καθαριότητας και αν επισκεπτόσουν ένα πολυτελές εστιατόριο βλέπε το πάλαι πότε Jaipur Palace, στις καλές του εποχές, όταν πρωτοάνοιξε στο Μαρούσι, ήθελες πολλά χρήματα κατ' άτομον για να δοκιμάσεις την εν λόγω κουζίνα.

Ευτυχώς όμως αυτή η νοοτροπία αποτελεί παρελθόν και ενδεικτικό μάλιστα της τεράστιας απήχησης που έχει η Ινδική κουζίνα στους Αθηναίους καλοφαγάδες, είναι το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των Ινδικών εστιατορίων έχει αυξηθεί κατά πολύ και επιτέλους μπορεί κανείς να βρει ποιοτική φαγητό σε αρκετά λογικές τιμές και κυρίως φαγητό σχεδόν εφάμιλλο του επιπέδου παραδοσιακά κορυφαίων στο είδος όπως στη Βρετανία.

Ένα τέτοιο τίμιο εστιατόριο είναι το Pink Elephant στο Χαλάνδρι, που μπορεί μεν να χάνει από πλευράς χώρου, μιας και είναι πάρα πολύ μικρό, άλλωστε και οι ίδιοι το χαρακτηρίζουν food bar, αλλά αξίζει και να στριμωχτεί κανείς και να δυσκολευτεί να βρει να παρκάρει μιας και το κέντρο του Χαλανδρίου έχει το γνωστό θέμα με τη στάθμευση.

Για να μη σας κουράσω άλλο θα περάσω στην ουσία. Η κυρία που συνήθως εξυπηρετεί, μια από τις ιδιοκτήτριες του μαγαζιού, όπως και όλοι οι υπόλοιποι είναι ευγενέστατοι και με μακροχρόνια διαμονή στο Λονδίνο, έτσι και οι σεφ τους είναι Ινδοί της Βρετανίας. Επίσης σε συζήτηση που είχαμε μαζί της αφού έχουμε πάει πάρα πολλές φορές, μας διαβεβαίωσε ότι, τα κρέατα που χρησιμοποιούν είναι φρέσκα πάντα.

Στην αρχή θα σας φέρουν νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι και ως κέρασμα τραγάνα papadums με δυο sauces η μία με γιαούρτι και μέντα και η άλλη με μάνγκο. Καταπληκτικές και οι δύο!

Εμείς πάντα παραγγέλνουμε τα γνωστά παραδοσιακά ινδικά ψωμάκια Naan, ψημένα στο tandoori (παραδοσιακό τους φούρνο) άλλοτε σκέτα και άλλοτε γεμιστά. Προτιμάμε είτε την ελαφρά αρωματισμένη με κρεμμύδι και σκόρδο naan είτε την Kashmir Sweet Naan που είναι ελαφρώς γλυκιά με γέμιση από φιστίκια και ινδοκάρυδο για να συνοδεύσουμε τις υπέροχες σάλτσες των πιάτων μας.

Πάντα μα πάντα θα παραγγείλουμε το all time classic κοτόπουλο tikka massala με κόκκινη σάλτσα ντομάτας, και το Ζafrani Korma με τη γλυκιά κρεμώδη σάλτσα με γάλα καρύδας, τριμμένα cashews και αμύγδαλα καθώς και μια μερίδα Pilau Rice με basmati σαφράν και μπαχαρικά που ταιριάζει άριστα με τα προαναφερόμενα.

Ως ορεκτικό συνήθως παραγγέλνουμε μόνο το Onion Bhagi, δηλαδή τηγανητά κρεμμύδια, παναρισμένα με ινδικά άλευρα, turmeric, κόλιανδρο και κύμινο, για να απολαύσουμε τα κυρίως! Επίσης πάντα πίνουμε μια Indian Pale Ale μπύρα που πάει πολύ με την εν λόγω κουζίνα και το παραδοσιακό Ινδικό ρόφημα Lassi με βάση το γιαούρτι που κατευνάζει την "κάψα" των πιάτων, για όσους τα προτιμήσουν spicy φυσικά.

Να σας πω δε ότι πάντα πληρώνουμε γύρω στα 35 με 40 ευρώ και οι δύο μας, μια τιμή πολύ λογική αν αναλογιστεί κανείς ότι σκάμε στο φαγητό.

Συνήθως μας κερνάνε και μια ποικιλία από Ινδικά πολύχρωμα γλυκάκια στο τέλος.

Σας το συνιστώ οπωσδήποτε άλλα μην ξεχάσετε το Σαββατοκύριακο το βράδυ να κάνετε απαραιτήτως κράτηση γιατί ο χώρος είναι πάρα πολύ μικρός και δεν θα βρείτε τραπέζι.