Μουσικά Μεζεδ/λεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί θεωρώ ότι είναι από τα πιο αδικημένα μαγαζιά του site. Είναι λίγο μακρυά από το σπίτι μου όμως, όποτε τύχει να πάω φεύγω ενθουσιασμένος και γεμάτος από τις γεύσεις τουλάχιστον. Είναι όλα τέλεια στο φαγητό; Σίγουρα όχι, αλλά πραγματικά υπάρχει μια πολύ μεγάλη ποικιλία καλών πιατών στο μαγαζί.

Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι το μαγαζί είναι μεζεδοπωλείο, για δεν θα το κρίνωγια τους ψαρομεζέδες τους, ούτε για τις μακαρονάδες του, αλλά για τους μεζέδες του. Βασικά αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει κιόλας όπως και λίγα από τα ψητά του έχω δοκιμάσει, γιατί επιζητώ να γευτώ άλλα πράγματα όταν πάω σε μεζεδοπωλεία. Οπότε για αυτά δεν μπορώ να έχω κρίση.. Επίσης το μαγαζί είναι ο ορισμός του VFM. Δεν μπορώ να καταλάβω κριτικές όπου η τιμή μπαίνει στη κατηγορία >25.

Χώρος: 2

Ο χώρος δεν είναι το πιο δυνατό του σημείο, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά δεν είναι και άσχημος, ούτε ψυχρός. Το μαγαζί είναι καθαρό και μου αρέσει και ο έξωτερικός χόρος του μαγαζιού που λειτουργεί το καλοκαίρι. Είναι αρκετά χαλαρωτικός.

Εξυπηρέτηση: 3

Ποτέ δεν είχα παράπονο από την εξυπηρέτηση. Το σέρβις είναι γρήγορο. Σχεδόν πάντα θα κάποιος θα έχει το νου του να σε εξυπηρετήσει. Δεν βάζω άριστα κυρίως γιατί τους λείπει το χτίσιμο διαπροσωπικής σχέσης με τους πελάτες. Να σε ρωτήσουν πως σου φαίνεται το φαγητό, άν τα βρήκες όλα καλά. Πρεπει να το εντάξουν και αυτό στην εξυπηρέτησή τους.

Φαγητό: 3

Οι περισσότερες γεύσεις που έχω δοκιμάσει είναι αρκετά καλές. Θα προσπαθήσω να είμαι αρκετά αναλυτικός.

Πολύ καλα πιάτα

Καραμελωμένο κοτόπουλο, Μια τηγανιά κοτόπουλου που θυμίζει λίγο κινέζικο

Κεφτεδάκια Κοζανίτικα.

Τηγανιά του φούρναρη: χοιρινό με πιπεριές, μανιτάρια και τυρί που σερβίρεται μέσα σε κάτι σαν φωλιά ψωμιού. (αυτό το πίατο μίκρινε κάπως πρόσφατα, αλλά και πάλι έχει καλή VFM)

Μοσχαράκι στάμνας

Μελωμένη: Φέτα τυλιχτή με φύλλο και μέλι. Πολυφωρεμένο αλλά νόστιμο πιατο.

Και μια εξαιρετική πράσινη σαλάτα με σώς τυριού. Πολύ δροσερή ανυπομωνώ πάντω να τη γευτώ.

Κολοκυθοκεφτέδες

Τυροκαυτέρή

Μανιτάρια Ψητά.

Μπεκρή μεζέ

Οσα σχεδόν έχω δοκιμάσει είναι καλοφτιαγμένα πιάτα. Και οι υπόλοιπες σαλάτες είναι ενδιαφέρουσες. Οι πίτες είναι καλές. Σπάνια με απογοήτευσε

Αρνητικά δύο έχω μόνο. Το πρώτο είναι η πιατέλα τους, Επί της ουσίας η ποικιλία κρεατικών που έχουν. Κοστίζει πάνω από 30+ Ευρώ και πραγματικά με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις αρκετά περισσότερα πιάτα, περισσότερο φαγητό σε ποσότητα και πιο ιδιαίτερες γέυσεις. Είναι εντυπωσιακή η παρουσίασή της αλλά δεν τη προτείνω λόγω κόστους και καθότι και έλλειχης κάποιας ιδιαιτερότητας.

Το δεύτερο είναι ένα πιάτο με φύλλο κανταίφι και αβοκάντο, το οποίο θεωρείται και σπέσιαλ. Πραγματικά το μοναδικό κακό τους πιάτο. Αγευστο, άχρωμο, κάτι σαν να τρώω τοστ μου θύμιζε η γεύση του. καλύτερα αποφύγετέ το.

Το κρασί τους το ημίγλικο είναι πραγματικά εξαιρετικό. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Επίσης έχουν πολύ μεγάλη ποικιλία σε ούζο και τσίπουρο.

VFM: Το πιο δυνατό σημείο του μαγαζιού. Πάμε πεινασμένοι, τρώμε πίνουμε και δεν ξεπερνάμε τα 15 ευρώ. Συνήθως ο λογαριασμός κειμένεται στα 12-13 το άτομο. Πραγματικά Value για όσα προσφέρει.

Εν κατακλείδι θεωρώ ότι στη κατηγορία μεζεδοπωλείο, το μαγαζί ανταποκρίνεται αρκετά καλά. Τα ποτά του είναι πολύ καλά, και σχετικά φτηνά. Το φαγητό ίσως έχει μερικές παγίδες, αλλά στη πλειοψηφία του είναι εύγεστο και μερικά πιάτα είναι και λίγο ιδιαίτερα, οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες. Ο χώρος χάνει λίγο σε ταυτότητα το χειμώνα. Το καλοκαίρι τον βρίσκω πιο θελκτικό. Η εξυπηρέτηση φιλική χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Οι τιμές συνολικά χαμηλές.

Δύο παρατηρήσεις πριν τελειώσω.

1) Οι μουσικοί όταν έχει live είναι αδιάφοροι. Αμα είσαι πολύ κοντά τους ίσως και λίγο ενοχλητικοί

2) Δεν έχει υπάρξει φορά που να έχουμε πάει ακόμα και δύο άτομα, και να μη μας έχουν κεράσει κάτι. Ποτά, γλυκά, ακόμα και μερίδες φαγητού έχει τύχει να μην μας τις χρεώσουν. Αυτό πάντα σε κάνει να βλέπεις το μαγαζί πιο φιλικά.