Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Έχοντας διαβάσει πολύ ενθαρρυντικές κριτικές εδώ μέσα, δύσκολα θα αντιστεκόμουν στο να πάω να δοκιμάσω το Druid. Mαζευτήκαμε 4 φίλες και κατηφορίσαμε στα Φάληρα.

Ωραία τα Φάληρα. Αν και ορκισμένη οπαδός του κέντρου, ομολογώ πως έχει όλα τα καλά –θάλασσα, πράσινο, έχει ζωή, μαγαζιά, αγορά κι ένα σωρό εστιατόρια –και είναι και σε λογική απόσταση από το κέντρο, μια Συγγρού μονορούφι.

Το Druid βρίσκεται σε περιοχή κέντρο-απόκεντρο, εσωτερική, χωρίς επαφή με την παραλιακή, με πολυκατοικίες και παρτέρια. To εστιατόριο είναι παλιά μονοκατοικία – καμουφλαρισμένη κάτω από αρκετά φυτά.

Μπήκαμε και μας ρώτησαν αν καπνίζουμε ή όχι –ο πρώτος πόντος εδώ. Ωραίος χώρος, προσεγμένος και χωρίς φλυαρία -πολύ ωραία ασπρόμαυρα ρετρό πλακάκια στο πάτωμα. Καθισαμε και ήρθαν τα νερά (όχι εμφιαλωμένα) και ο κατάλογος για να αποφασίζουμε. Σχετικά περιορισμένος (και δεν το λέω για κακό -το λίγα και καλά το προτιμώ σε σχέση με το "έχω 50 κυρίως- και χταποδάκι κάρβουνα, και πίτσα και σαλάτα κινόα και αστακομακαρονάδα", και μια ακόμα λίστα με τα πιάτα της ημέρας –με επίκεντρο το ψάρι/θαλασσινό εκείνη τη μέρα, αλλά δεν την προτιμήσαμε.

Πριν έρθουν τα φαγητά, μας έφεραν μικρά μακρόστενα ποτηράκια με μια καταπληκτική μους κολοκύθας που είχε πάνω ένα ανάλαφρο γιαουρτοειδές αρωματισμένο με κανέλλα, Το όλο πράγμα έμοιαζε με μίνι φραπέ με πολύ γάλα - η ποσοτητα είναι λίγες κουταλιές, μεγάλης όμως νοστιμιάς που σε προδιαθέτει για τα καλύτερα. Τα κριτσίνια που συνόδευαν ήταν επίσης εξαιρετικά.

Παραγγείλαμε λοιπόν:
- Gravad Lax (σολωμός μαριναρισμένος αλά σουηδικά) -με σαλάτα πράσινη και κέικ πατάτας. Αρχίσαμε καλά.

- Τάρτα λαχανικών με φέτα. Εδώ υποκλίνομαι. Δεν είμαι πολύ της τάρτας, η συγκεκριμένη μ' ενθουσίασε. Η ζύμη της μπισκοτοειδής, τραγανή, αέρινη -θα το πω, απλά δεν υπάρχει! Μικρή σχετικά η μερίδα, μετάνοιωσα που δεν δοκιμάσαμε και την άλλη που προτείνουν με το σπεκ.

- Δύο σαλάτες, μία εποχής με μανούρι και μια με μπέϊμπυ σπανάκι και μαστέλο Χίου, μέσα σε μια φωλιά από φύλλο. Και οι δύο φρεσκότατες, με ωραίες σως, σε μεγάλες ποσότητες. Εδώ θα χειροκροτήσω κάτι που δεν έχω ξαναδεί πουθενά: κάθε πιάτο που είχε σως(όχι μόνο οι σαλάτες) ερχοταν με ένα μικρό κουπάκι με κουταλάκι και έξτρα σως ή και με διαφορετικές σως. Πρεπει σε όλο το γεύμα να μας ήρθαν 5-6 φορές τα κουπάκια αυτά. Εντάξει, οι άνθρωποι κάνουν τη διαφορά με τις λεπτομέρειες -και μπράβο τους.

-Osso bucco gremolata. Πήραμε τη μεγάλη μερίδα αυτού του λαχταριστού μοσχαρίσιου κοτσιού με το κόκκαλο και την σως με το ξύσμα λεμονιού, και το μαιδανό και την εξαφανίσαμε. Συνοδεύονταν με πολέντα. Πολύ βόρεια ΙταλΪα!

- Rib eye με σως μπερναιζ. Kλασσικό πιάτο, ψημένο ακριβώς όπως το ζητησαμε, με σπαράγγια και πατάτα δίπλα του.

Παραγγείλαμε και ένα κρασί -Ακρες Σκούρα. Δεν είναι ακριβό κρασί έτσι κι αλλιώς αλλά πρόσεξα πως η τιμολόγηση κρασιών είναι πραγματικά πολύ καλή.

Γλυκό δεν πήραμε -είχαμε σκάσει. Στον κατάλογο πρόσεξα πως υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα γλυκά που πιστεύω θα μου ξαναδοθεί ευκαιρία να δοκιμάσω, γιατί θα ξαναπάω.

Μας κέρασαν λιμοντσέλλα και μαστίχα, και ο λογαριασμός ήρθε και ουστιαστικά πληρώσαμε μόνο το κρασί. Συνολικά, με το κουπόνι δώσαμε €13/άτομο.

Για το επίπεδο της εξυπηρέτησης, περιβάλλοντος και των πιάτων που δοκιμάσαμε, ε, ντρέπεσαι και λίγο, λες μα πως βγαίνουν αυτοί οι άνθρωποι;
Θα βάλω 3* στο vfm κρίνοντάς το χωρίς την έκπτωση, με την οποία θα ήταν +10€/άτομο.

Εν τέλει, το Druid σου αφήνει μια πολύ ευχάριστη αίσθηση ότι η βραδιά σου είχε ποιότητα, μεγάλη υπόθεση αυτό. Ειδικά αν βρείτε τις εκπτωτικές προσφορές, να σπέυσετε, ακόμα κι αν δεν είστε κάτοικοι ΝΠ. Αξίζει.