Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Άντε τώρα να γράψεις κριτική μετά από τέτοια ματσάρα, και τέτοια τριποντάρα του Πρίντεζη! Ας προσπαθήσω να βάλω τις σκέψεις μου σε μια τάξη γιατί το μυαλό ταξιδεύει προς Μαδρίτη και τάπας....

Το Lemonaki Myrodato πρέπει να έχει 2 χρόνια λειτουργίας στην περιοχή αλλά η πρώτη επίσκεψη μου έγινε στις 23/4/2015 του Άη Γεωργιού (Πρίντεζη). Αφορμή στάθηκε μια αγορά από το ίντερνετ για κουπόνι 15 ευρώ για να φας για 30. Η επίσκεψη έγινε στις 21:00 το βράδυ.

Κατ'αρχάς να πω πως η Καραϊσκάκη έχει πάρα πολλές επιλογές (ανεξερεύνητες από εμένα). Η συγκεκριμένη είναι πολύ ζωηρή και χαρούμενη. Στα χρώματα κίτρινου και πράσινου, φωτεινό αν κάνετε την περατζάδα σας στον πεζόδρομο θα σας "προκαλέσει" να μπείτε μέσα. Όταν εμείς μπήκαμε, υπήρχαν άλλα 3-4 ζευγάρια, με την πάροδο του χρόνου αρκετός κόσμος ήρθε χωρίς να γεμίσει μέχρι τις 22:40 που φύγαμε.

Ο χώρος είναι καθαρός, με ξύλινες καρέκλες με καλύμματα (τουλάχιστον σε αυτή που καθόμουν, γιατί στις φωτογραφίες είδα και πλαστικές) στα πράσινα και κίτρινα. Υπάρχουν κάποια ποδήλατα για ντεκόρ αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν οι διακοσμητικές λεπτομέρειες στα τραπέζια. Ζυγαριές και τασάκια γυάλινα σε στυλ λεμονοστύφτη. Τα σερβίτσια γυάλινα και πεντακάθαρα, ολοκαίνουργια. Πολύχρωμα και τα τραπέζια, αν και καλύπτονται από λαδόκολλες. Το κάπνισμα επιτρέπεται αλλά δεν μας προβλημάτισε καθόλου, μάλλον έχουν καλό εξαερισμό.

Ο εξωτερικός χώρος στον πεζόδρομο θα είναι εξίσου ωραιος και χαλαρωτικός το καλοκαίρι. Από διακόσμηση μου άρεσε πολύ λοιπόν καθώς σου βγάζει πολύ καλή διάθεση, που με τον κόσμο που έρχεται νομίζω όλο και ανεβαίνει. Οι ηλικίες είναι νεαρές έως 30 κυρίως, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορούν να το επισκεφθούν και μεγαλύτεροι.

ΤΙ 30 ΤΙ 40 ΤΙ 50....

Στο σέρβις 2 νέα παιδιά, με πολύ διάθεση και ευγένεια να σε κάνουν να νιώσεις ευπρόσδεκτος. Τηρούν τις αποστάσεις μεταξύ του φιλικού και επαγγελματικού, μας σταμάτησαν όταν πήγε η παραγγελία να ξεφύγει ενώ διακριτικά μας έκαναν και αυτοί τις προτάσεις τους. Μας πακέταραν το ένα πιάτο που δεν καταφέραμε να φάμε και όπως είπαν το κάνουν σε όλους γιατί είναι αμαρτία το φαγητό να πηγαίνει χαμένο. Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκό. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, φαίνεται να αγαπάνε αυτό που κάνουν και αυτό βγαίνει και στον κόσμο. Τέτοια άτομα πάνε μπροστά.

Ο κατάλογος είναι μεγάλος χωρίς όμως να επαναλαμβάνεται και να κουράζει. Δυστυχώς όμως 2 άτομα δεν μπορούν να φάνε και πολλά. Υπάρχουν αρκετές σαλάτες, κάποιοι γευστικοί συνδυασμοί πχ με ζυμαρικά, κρεατικά. Αρκετά ορεκτικά αλλά και θαλασσινά που ούτε καν κοίταξα τα συγκεκριμένα.

Πήραμε:

-Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη (τοποθετήθηκε στη ζυγαριά).

- Λουκουμάδες με ταλαγάνι (ταλαγάνι, δυόσμο και πικάντικο άιβαρ) στα 5.5 ευρώ. Τραγανοί και νόστιμοι, συνοδεύονταν από γιαούρτι-άνηθο ενώ "στηρίζονταν" σε βάση σάλτσας κόκκινης πιπεριάς. Το ταλαγάνι να πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα γιατί ήταν αρκετά κρεμώδες το εσωτερικό.5 τεμάχια.

- Κολοκυθοκεφτέδες με σως γιαουρτιού στα 4.5 ευρώ. Αν θυμάμαι 6-7 κομμάτια μικρά αλλά τραγανά και χωρίς λαδίλα. Σε εμένα άρεσαν καθώς και το εσωτερικό τους ήταν ζουμερό και καταλάβαινα το κολοκύθι, στην κοπέλα μου όχι και τόσο. Η σως ίδια με των λουκουμάδων. Από τους καλούς κολοκυθοκεφτέδες που έχω δοκιμάσει.

- Σουτζουκάκια σε στυλ μουσακά με κεφαλοτύρι και γιαούρτι κυμίνου στα 8 ευρώ. Ευφάνταστο πιάτο που μου κίνησε την περιέργεια. Ήρθε ένα μεγάλο πυρέξ με πλούσια ποσότητα φαγητού μαζί με ένα μεγάλο μπολάκι δίπλα με γιαούρτι. Λοιπόν, αν και θα υπερβάλω θα πω πως η μπεσαμέλ με γύρισε 20 χρόνια πίσω. Το 1995-96 έμαθα τα λαζάνια από την Pizza ZEAS (και παραπλήσια είχε και η Pizza Hut). Θυμάμαι πως είχα ερωτευτεί αυτή τη μπεσαμέλ! Πλούσια και τυρένια, κόλλαγε στο στόμα και δεν με ένοιαζε τόσο να φάω και το υπόλοιπο εσωτερικό. Μόνο μπεσαμέλ να είχε και δεν με χάλαγε καθόλου. Η ποσότητα είναι για να σκάσεις (αν έχεις φάει και ορεκτικό). Ίσως θα ήθελα παραπάνω κόκκινη σάλτσα αλλά έφαγα μόλις το 1/4 του πιάτου και το υπόλοιπο το πήρα πακέτο. Το σουτζουκάκι καλό ήταν, μαλακό.

- Μοσχαρίσια φιλετίνια με μανιτάρια και μαυροδάφνη στα 8.5 ευρώ. Επίσης πολύ μεγάλη μερίδα και καυτή. Μας ρώτησαν αν επιθυμούμε ρύζι ή πατάτες για συνοδευτικό. Οι πατάτες που πήραμε ήταν σε μεγάλη ποσότητα και καυτές. Μαλακές και νόστιμες, μάλλον χεράτες. Τα φιλετίνια νόστιμα, λίγο πιο ψημένα από όσο περίμενα χωρίς να σημαίνει όμως ότι ήταν δυσάρεστα. Η σάλτσα μαυροδάφνης ίσως δυσαρεστήσει κάποιους γιατί είναι σε πλούσια ποσότητα και μπορεί να θεωρήσουν ότι υπερκαλύπτει το κρέας. Πολύ γλυκιά, όπως μου αρέσει άλλωστε.

- Ένα αναψυκτικό στο 1.5 ευρώ
- 1/4 κρασί ημίγλυκο αρκετά καλό και ευκολόπιοτο στα 8 ευρώ, το λίτρο λογικά.
- Νερό εμφιαλωμένο στο 1 ευρώ, αφού το ζητήσαμε εμείς πάντως.

- Κέρασμα στο τέλος 2 κομμάτια σοκολατόπιτα, δεν μου άρεσε αλλά εκτιμώ την κίνηση και μόνο

Θα ήθελα να κερνάνε πχ και κάτι που να παραπέμπει στην ονομασία του μαγαζιού πχ σπιτική λεμονάδα. Μακάρι να το σκεφτούν.

ΣΥΝΟΛΟ: Σκάσαμε και φάγαμε καλά. Πληρώσαμε άλλα 5.5 ευρώ για τα ποτά ενώ υπολογίζοντας την αξία του κουπονιού, αφήσαμε και ένα μικρό υπόλοιπο αναξιοποίητο.

Μια πολύ καλή λύση, με live βραδιές Παρασκευές και Σάββατα. Μου αρέσει το όλο στυλ που έχει, μου έβγαλε μια θετική αύρα. Για την ποιότητα του φαγητού να πω πως εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα και με έβαλε σε υποψίες. Γευστικά ικανοποιήθηκα όμως οπότε δεν μπορώ να τους κρίνω αρνητικά και θέλω να τους δώσω κι άλλη ευκαιρία.

Αξίζει και χωρίς κουπόνι και δεν θα ξοδευτείτε ιδιαίτερα λόγω των μεγάλων μερίδων των κυρίως πιάτων.

Όπως λένε και οι ιδιοκτήτες: "Ευπρόσδεκτος είναι όποιος αισθάνεται ΝΕΟΣ!"