American Style - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

To Burger Joint βρίσκεται σε ένα εμπορικό κέντρο στην καρδιά του Νέου Ψυχικού στο υπόγειο. Ο χώρος λιτός με πολλά στοιχεία του μαύρου και λευκού να κυριαρχούν στη διακόσμηση, είναι συμπαθητικός για τέτοιου είδους χώρο εστίασης.

Θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε στα πέριξ, αλλά τραπέζι θα βρείτε σχετικά εύκολα ιδίως αν πάτε μεσημέρι.

Όσον αφορά το φαγητό στην πραγματικότητα περιμέναμε πολλά περισσότερα από αυτό που εν τέλει προσφέρει, τόσο από κριτικές εδώ αλλά και από φίλους που το επισκέφτηκαν πρόσφατα.

Εμείς το τιμήσαμε δις το τελευταίο δίμηνο για να δώσουμε διπλή ευκαιρία πριν την κριτική μας.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, σε ότι αφορά την εξυπηρέτηση τα παιδιά είναι ευγενέστατα και εξυπηρετούν σε ταχείς ρυθμούς.

Το φαγητό τώρα είναι κατά τη γνώμη μας μέτριο προς καλό αλλά σίγουρα επιδέχεται κάποιες βελτιώσεις.

Επιλέξαμε και τις δύο φορές burgers και κάποια ορεκτικά για το γεύμα μας, παρόλο που το μαγαζί προσφέρει και άλλα πιάτα όπως πίτσα, αλλά θέλαμε να δοκιμάσουμε το must τους που είναι τα burgers.

Την πρώτη φορά πήραμε μια μερίδα onion rings στα 4,50 ευρώ, τα οποία συνοδεύουν με μια sauce chunky όπως ονομάζεται. Εγώ τα βρήκα απλώς μέτρια. Ο σύζυγος που τα αγαπά πολύ σαν ορεκτικό τα βρήκε καλά.

Τα burgers που επιλέξαμε την πρώτη φορά ήταν και για τους δύο μας το Hangover Burger με τυρί Cheddar, μπέικον, τομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι, τηγανιτό αυγό & Spicy mayo στα 9,50 ευρώ το καθένα.
Το αυγό το θέλαμε και οι δύο ελαφρώς πιο μελάτο γιατί χανότανε η γεύση του παραψημένο όπως ήταν. Επίσης η μαγιονέζα παρά ήταν πικάντικη και πάλι επικάλυπτε τις γεύσεις και το δικό μου ευαίσθητο στομάχι παρουσίασε ενόχληση κατά την πέψη.

Το κρέας τους που είναι angus premium beef ομολογουμένως ήταν πολύ καλό και με λίγες βελτιώσεις στα παρελκόμενα του burger θα αναδειχθεί καλύτερα.

Οι πατάτες όμως που το συνοδεύουν, ήταν χάλια! Μύριζε υπερβολικά το λάδι που τις είχαν τηγανίζει και ήταν στεγνές και άνοστες!! πρέπει να το δουν άμεσα το θέμα πατάτας!

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με δύο σπιτικές λεμονάδες που ήταν αρκετά καλές στα 2.30 η καθεμία.

Τη δεύτερη φορά πήραμε μια σαλάτα Tabouleh με πλιγούρι, μαϊντανό, ντομάτα & φρέσκο κρεμμυδάκι. στα 4,00 € πάρα πολύ καλή και Καλαμπόκι ψημένο στη σχάρα με μαγιονέζα, ανθότυρο & γλυκιά πάπρικα στα 3,00 € καλό και αυτό.

Από burgers επιλέξαμε για μένα το Dirty Turkey Burger με μπιφτέκι γαλοπούλας, guacamole, cheddar, bacon & onion rings στα 7,50 €. Το βρήκα γενικά πολύ μέτριο και το μπιφτέκι αδιάφορο. Επίσης δεν μου άρεσε που το guacamole ήταν τόσο πικάντικο που ενοχλούσε στη γεύση και κάλυπτε τα υπόλοιπα σε μεγάλο βαθμό. Το θέμα τηγανιτές πατάτες πάλι στα ίδια χάλια και σε ερώτηση μου αν μπορούσε να αντικατασταθεί η τηγανιτή πατάτα με κάτι άλλο πήρα αρνητική απάντηση. Ο σύζυγος αυτή τη φορά επέλεξε το Buffalo Low Cholesterol Burger από βουβαλίσιο κρέας, μαρούλι, τομάτα & κρεμμύδι στα 10 ευρώ. Του άρεσε πολύ και το βρήκε και διαιτητικό! Αυτή τη φορά πήραμε μια coca cola και ένα νεράκι για μένα.

Γενικά θα το συνιστούσα για δοκιμή αλλά μιας και δεν είναι φθηνό μαγαζί θα πρέπει να βελτιώσει κάποια πράγματα γιατί οι πρώτες ύλες του είναι καλές και είναι κρίμα να χαλάει την εικόνα του από της τηγανητές πατάτες και τις πέραν το δέοντος πικάντικες sauces.