Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Το τελευταίο διάστημα μια υποχρέωση μας φέρνει αρκετές φορές το μήνα στο κέντρο της Αθήνας, κοντά στα Εξάρχεια. Αφού τελειώσουμε, λοιπόν, με την υποχρέωση μας αναζητούμε ένα μέρος για να πιούμε ένα κρασί ή μια ρακί με μεζεδάκι και να χαλαρώσουμε.

Το Αντέστε ήταν αυτό που από τις κριτικές μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον (μιας και κάποια άλλα τα είχα επισκεπτεί στο παρελθόν) ενώ στα συν ήταν ότι ήταν πάντα γεμάτο. Μάλιστα, κάποια από τις φορές που ήταν γεμάτο πήγαμε στο ακριβώς δίπλα ρακάδικο, το οποίο δυστυχώς έχασα την απόδειξη και δεν μπορώ να το καταχωρήσω αφού με το όνομα του δεν το βρίσκω πουθενά αλλά θα ξαναπάω γιατί τελικά μας άρεσε αρκετά περισσότερο και θα περάσω την κριτική μου. Λοιπόν, εχθές το βράδυ τελειώσαμε νωρίτερα και βρήκαμε τραπέζι στο Αντέστε.

Ο χώρος δεν λέει και πολλά, δεν είναι άσχημος αλλά δίνει την αίσθηση του λίγο παρατημένου ενώ πρώτη αρνητική εντύπωση μας έκανε ο φούρνος μικροκυμάτων που είχε περίοπτη θέση στο πάσο που χώριζε την κουζίνα με τη σάλα. Το ξέρω ο φούρνος μικροκυμάτων χρησιμοποιείται λίγο έως πολύ στα μαγαζιά αλλά δεν μου αρέσει να τον βλέπω στολισμένο και σε πλήρη λειτουργία...

Με το που κάτσαμε ένας ευγενικός νεαρός μας έφερε κανάτα με νερό και τον κατάλογο. Ο κατάλογος περιλαμβάνει απειροελάχιστα πράγματα, χωρίς αυτό να μας χαλάει μιας και ταιριάζει στο στυλ του μαγαζιού, με τιμές λογικές αλλά με μερίδες λιλιπούτειες, ενώ έλειπαν και δύο από τα πιάτα (πατάτα οφτή και αγκιναράκια), οπότε η παραγγελία μας ήταν περιορισμένη και περιλάμβανε τα εξής: 1 φάβα (κάκιστη, δεν ήταν αλεσμένη, ήταν υπερβολικά αλμυρή και ήταν ζεσταμένη στο φούρνο μικροκυμάτων αποκτώντας μια περίεργη μυρωδιά), ένα λουκάνικο με γραβιέρα (συμπαθητικό), πανσέτα καπνιστή (λεπτή σαν μπέικον περασμένη στο τηγάνι, δεν θα μπορούσε παρά να είναι νόστιμη) και μια αμαθιές (λατρεμένος μεζές, στα μέρη μου το λέμε ματιές και το φτιάχνουμε τα Χριστούγεννα και πρόκειται για συκωτάκια χοιρινού με πληγούρι μέσα σε χοιρινό έντερο, εδώ το πληγούρι είχε αντικατασταθεί από ρύζι και το έντερο ήταν τόσο λεπτό που είχε γίνει λάστιχο).

Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με 1 λίτρο λευκό κρασί (πολύ συμπαθητικό), ενώ με το κρασί ήρθαν μαζί παξιμαδάκια, ντομάτα κομμένη με αλάτι και ψιλοελιές (ευγενέστατη κίνηση που δεν χρεώθηκε κιόλας).

Σύνολο 24 ευρώ, δεν τα λες πολλά σε καμία περίπτωση αλλά δεν βρίσκουμε και κανένα λόγο να ξαναπάμε, σε αντίθεση με το "ανώνυμο" διπλανό που μας προσέλκυσε h όλη ατμόσφαιρα και τα μεζεδάκια του στο να το ξαναεπισκεπτούμε. Όσον αφορά την βαθμολογία, να σας πω ότι ήθελα να βάλω σε όλα 2,5 αλλά μιας και δεν γίνεται, μοίρασα τους βαθμούς.

Υ. Γ. Να σημειώσω, πάντως, ότι για ρακάδικο 3,50 ευρώ τα 100 ml ρακής δεν τα λες και φθηνά...