Fish Restaurants - Ψυχικό, Αθήνα

Απόγευμα Μεγάλης Τετάρτης και είπαμε να δοκιμάσουμε τα ψαρικά και τα θαλασσινά του νέου εστιατορίου στο Ψυχικό με την ονομασία SARDELLES BBQ. Βρεθήκαμε λοιπόν γύρω στις 5 το απόγευμα στην Πλατεία της Αγίας Σοφίας του Νέου Ψυχικού, από όπου σε απόσταση περίπου 100 μέτρων βρίσκεται ο καινούργιος αυτός χώρος εστίασης.

Πρόκειται για μια προσεγμένη επένδυση, σε ένα ωραίο σημείο, όπου ο χώρος που επελεξε ο ευφυής επενδυτής είναι ένα εντυπωσιακό τρίφατσο οικόπεδο, με εξαιρετική θέα στο πέριξ πράσινο από τις τζαμαρίες που υπάρχουν παντού. Ο χώρος εστίασης είναι ευρύχωρος, φωτεινός και κατάλληλα διακοσμημένος. Στα τραπέζια είναι στρωμένα χάρτινα τραπεζομάντιλα - τιμοκατάλογοι, με μεγάλα και ιδιαίτερα ευδιάκριτα γράμματα για το μενού και τις τιμές.

Η φίλη μου εντυπωσιάστηκε απ' το χώρο και την όλη αρχιτεκτονική διακόσμηση, που φανερώνει αγάπη για τη δουλειά και προ παντός μεράκι. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο ότι ο χώρος ήταν γεμάτος, παρά το προχωρημένο της ώρας. Πιστεύω, γνωρίζοντας την περιοχή αυτή, πως είναι κάτι που έλειπε. Το όλο concept ενισχύεται από την ανοιχτή κουζίνα τους και την εξυπηρέτηση του προσωπικού που ήταν πολύ φιλική και επαγγελματική.

Το φαγητό επισφράγισε τις εντυπώσεις μας, καθώς τα ψάρια ήταν φρέσκα και σωστά ψημένα! Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής:

-Σαρδέλες BBQ φυσικά, που είναι το must του μαγαζιού. Τιμή 7.50€.

-Σαλάτα με 6 μεγάλες γαρίδες, μαρούλι και ioceberg, σε τιμή 10.00 €.

-Ψαροκεφτέδες, που αποτελούνταν από πέρκα, μπακαλιάρο και γαρίδα, αρμονικά συνδυασμένα, έξοχα σε γεύση και περιχυμένα με μια γευστική sauce sweet chili! Η τιμή τους ήταν 6.80€

-Μπακαλιάρος, κι αυτός σε μορφή κεφτέ, που συνίστατο από 6 μικρά κεφτεδάκια, και συνδυάζονταν με υπέροχη σκορδαλιά, η οποία ήρθε σε ένα μικρό βαζάκι. Τιμη 8.00€.

Μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο Ζαγόρι (1.50€), χωρίς να μας ρωτήσουν. Επίσης συνδυασμό ψωμιών (2.40€), ενώ ζητήσαμε και μπύρα, οπότε μας έφεραν την ALFA BOCK (4.00€), λέγοντάς μας ότι προωθούν αποκλειστικά την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΑ!!

Το ωραίο μενού οκοκληρώθηκε με ευγενικό κέρασμά τους: ήταν χαλβάς με εσάνς λεμόνι, ό, τι χρειαζότανε για την περίπτωση! Μια γλυκιά επίγευση μετά τους ψαρομεζέδες.

Αν και το μονοπώλιο του ζύθου, όπως και το νερό που έρχεται ουρανοκατέβατο για να χρεωθεί, ήταν ασφαλώς δύο γεγονότα αρνητικά, θα μπορούσα σαφώς να υποστηριξω την άποψη ότι αφορούσαν την εξαίρεση του κανόνα ενός νέου και ευπρεπούς χώρου, τον οποίο φυσικά και θα ξανατιμήσω με πρώτη ευκαιρία, ελπίζοντας ότι μέχρι τότε θα υπάρχει ποικιλία από μπύρες, τόσο ανοιχτές lager όσο και σκούρες, αφού άλλωστε είδα ότι έπιναν μπύρα αρκετοί πελάτες στα γύρω τραπέζια...

Ο λογαριασμός με τα σχετικά φιλοδωρήματα, στα 45€ για δύο άτομα, δεν είναι παράλογος για όσα μας είχαν προσφέρει. Αξίζει τον κόπο να τους ξαναδώσουμε μια ευκαιρία προσεχώς.