Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Έχοντας ακούσει (και όχι μόνο από εδώ) τόσες καλές κριτικές για το εν λόγω μεζεδοπωλείο-εστιατόριο αποφάσισα να το επισκεφτώ το περασμένο Σάββατο. Τηλεφωνική κράτηση φυσικά λίγες ώρες πριν (γενικώς δεν είμαι αυτής της τακτικής αλλά εδώ επιβάλλεται εκτός αν σου αρέσει να περιμένεις για τραπέζι στη ουρά).

Η κράτηση ήταν για τις 21.00 και ο φίλος μου έφτασε μισή ώρα μετά μόνος του, ενώ εγώ θα αργούσα (έφτασα 22.20 λόγω υποχρέωσης).

Μπήκα στο μαγαζί πεινασμένος και βρήκα το φίλο μου να με περιμένει υπομονετικά, έχοντας δοκιμάσει μόνο μερικές φέτες σκέτο ψωμί (χαρά στο κουράγιο του) πράγμα που φυσικά εκτίμησα.

Ο χώρος εξαιρετικός, λιτός, μοντέρνος και καθαρός. Τονίζω την καθαριότητα της ατμόσφαιρας (πολιτική μη καπνίσματος σε όλο το μαγαζί), τα όμορφα τραπέζια, τις σωστές αποστάσεις μεταξύ τραπεζιών, τον κορυφαίο για εστιατόριο φωτισμό (led μικροσποτάκια που φωτίζουν ακριβώς πάνω στο κάθε τραπέζι και βλέπεις τι τρως - και μόνο από αυτό βάζω 4αρι) και το φοβερό για τα γούστα μου μοντέρνο διάκοσμο. Ίσως το καλύτερο 4άρι σε χώρο για εστιατόριο-μεζεδοπωλείο που έχω προσωπικά βάλει.

Το σέρβις εξαιρετικό. Παρόλο το πήξιμο, οι σερβιτόροι λειτουργούσαν ομαδικά, πολύ αποτελεσματικά και γρήγορα. Ο μαιτρ ήταν προσγειωμένος και ευγενικός με όλους και πανταχού παρών. Τα παιδιά ευγενικά επίσης. Η σαλάτα έσκασε στο τραπέζι σε 40 δευτερόλεπτα από την στιγμή της παραγγελίας (αυτό το λέω ΟΡΓΑΝΩΣΗ) σπάζοντας κάθε ρεκόρ. Σίγουρα είχε προβλεφθεί η ζήτηση και φτιάχτηκε πιθανότατα 2 ώρες πριν. Στο τέλος έφεραν σβέλτα το λογαριασμό και κέρασαν και ένα εξαιρετικό γλυκό (εκμέκ νομίζω). 4αρι με τα όλα του και εδώ.

Το μενού μικρό αλλά όχι αναγκαστικά κακό. Δεν παραγγείλαμε πολλά: το αρνί με στριφτό μακαρόνι (4/4) ήταν όπως ακριβώς το περιγράψαν και οι άλλοι. Σε έστελνε σε χωριό, χειμώνα, να το απολαμβάνεις γύρω από το αναμμένο τζάκι. Νοστιμότατο με μυρωδιά έντονη (αρνίλα) και τεράστια μερίδα. Η ποσότητα κρέατος ήταν αρκετά μεγάλη επίσης.

Το εντυπωσιακό σε παρουσίαση πιάτο (3/4) ήταν το σουβλάκι-κοντοσούβλι που κρεμόταν από μια κρεμάλα που στέκονταν στο μεγάλο πιάτο και συνοδεύονταν από πατάτες με φλούδα τηγανιτές (3,5/4) και μια ελαφρά σως ΒΒQ (2,5/4) αρκετά αδιάφορη και πιτούλες. Το κρέας (3/4) δεν ήταν και το καλύτερο χοιρινό που έχω φάει αλλά η παρουσίαση ήταν όλα τα λεφτά. Αξίζει να το πάρετε μια φορά.

Η σαλάτα κουκουνάρι ήταν σχεδόν εξαιρετική (3,5/4). Συνδύαζε πρασινάδα (μαρούλι) με κοτόπουλο στήθος φιλέτο και κατίκι Δομοκού με μπαλσάμικο, λάδι και τα σχετικά. Άν θέλετε καλύτερη σε μεσογειακό στύλ πάτε Γελαστό Κρεμμύδι.

Και όταν είδαμε το λογαριασμό μόνο 26 ευρώ για τα 3 παραπάνω μαζί με 1/2 κιλό καλούτσικο ροζέ ελαφρώς ημίγλυκο (3/4) και το γλυκό κέρασμα, αγαπήσαμε ακόμα περισσότερο αυτό το μαγαζί. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΧΡΕΩΣΗ (νερό η/και κουβέρ).

Εννοείτε θα ξαναπάμε..... και φυσικά καθημερινή.

Ενδεικνύεται για Επαγγελματικά Δείπνα, Ραντεβού για Ζευγάρι ενώ λιγότερο το συστήνω για απόλυτα καλοφαγάδες και ψαγμένους. Ίσως πιο σωστό στο φαγητό ηταν το 3 ή 3,5 στα 4. Αλλά η περιποίηση και ο χώρος μαζί με τον επαγγελματισμό των ανθρώπων εκεί και τις εξαιρετικές τιμές σε κάνουν να βάλεις και στο φαΐ 4άρι.