Μοντέρνες ταβέρνες - Γκάζι, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Σάββατο απόγευμα, τρία άτομα κανονίσαμε να πάμε για φαγητό στην "Κανέλλα", στην περιοχή του Κεραμεικού. Πρόκειται για ένα συμπαθητικό μεζεδοπωλείο, το οποίο είχα επισκεφτεί πριν από αρκετό καιρό και, όταν έπεσε η ιδέα να ξαναπάμε, μου φάνηκε καλή ευκαιρία να το ξαναεπισκεφτώ.

Ο χώρος είναι λιτός, με τζαμαρία γύρω-γύρω. Παραδοσιακά απλά τραπεζοκαθίσματα είναι το ντεκόρ. Υπάρχει όμως, ένα αρκετά σημαντικό ζήτημα: η χωροθέτηση, τραπέζια και καρέκλες είναι έτσι τοποθετημένα που οι πελάτες αισθάνονται στριμωγμένοι, δεν υπάρχει ξεκάθαρα οριοθετημένος διάδρομος και αν π. χ. κάποιος πελάτης αποφασίσει να πάει στην τουαλέτα, αναγκαστικά θα σηκώσει κάποιους από τους παρακαθήμενους, για να μπορέσει να μετακινηθεί. Αφήστε που και οι σερβιτόροι κάνουν ασκήσεις ισορροπίας ανάμεσα σε καρέκλες, τραπέζια και πελάτες, για να μπορέσουν να κάνουν τη δουλειά τους.

Κι αν το μαγαζί δεν είναι γεμάτο, ΟΚ, βολεύονται τα πράγματα, όταν όμως γεμίσει, γίνεται δυσλειτουργικό. Νομίζω. ότι καλό είναι οι ιδιοκτήτες να βγάλουν ένα-δυο τραπέζια, να αλλάξουν λίγο τη χωροθέτηση, για να είναι καλύτερες οι συνθήκες για όλους, πελάτες και εργαζόμενους...

Μόλις καθίσαμε μια χαμογελαστή κοπέλα μας έφερε μια κανάτα με νερό βρύσης, ποτήρια και τους καταλόγους, για να διαλέξουμε. Λίγο αργότερα, ένας λίγο βιαστικός, πλην όμως ευγενής, σερβιτόρος πήρε παραγγελία. Αμέσως μετά μας έφεραν άσπρο και μαύρο ψωμάκι, πολύ εύγευστο, μαζί με ένα ντιπ φέτας και γιαουρτιού, το οποίο ήταν πολύ ενδιαφέρον γευστικά. Δεν καθυστέρησαν και στο σερβίρισμα της παραγγελίας μας. Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν καλή, παρότι, όταν το μαγαζί γέμισε, οι σερβιτόροι έδειχναν αρκετά πιεσμένοι.

Αναλυτικά πήραμε:
- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα. Πολύ καλή, φρεσκοκομμένη, ωραία και η σως μπαλσάμικο που είχε.

- Φέτα μπουγιουρντί, ψημένη στο πήλινο με πιπεριές. Αρκετά πικάντική, πολύ σωστά ψημένη, την τιμήσαμε δεόντως.

- Πένες με τέσσερα τυριά. Πολύ σωστά βρασμένες οι πένες, κάπως βαρύ το μείγμα των τεσσάρων τυριών. Να σημειώσω ότι η μερίδα ήταν πραγματικά πολύ πλούσια, κάτι που ίσχυε και για τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα.

- Χωριάτικη μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα, ντομάτα, πιπεριές, κρεμμύδι και ροδέλες ελιάς. Κι αυτό πιάτο με πολύ ωραία γεύση!

- Κοτόπουλο με χυλοπίτες και άσπρη σάλτσα. Πολύ καλά μαγειρεμένο το κοτόπουλο, καλές και οι χυλοπίτες, η σάλτσα όμως με την κρέμα γάλακτος, δεν πολυέδενε γευστικά, ήταν το μόνο πιάτο που δεν μας ενθουσίασε.

Ο λογαριασμός, μαζί με κάποια αναψυκτικά που πήραμε, ήρθε στα 13 ευρώ το άτομο, τιμή τίμια γι' αυτά που πήραμε. Ίσως να επιδέχεται μικρής βελτίωσης το value for money με βάση τις τιμές που είδαμε στον κατάλογο για τα κρεατικά και ήταν γενική εκτίμηση όλων μας ότι θα μπορούσαν να είναι λίγο χαμηλότερες. Να σημειώσω στα πολύ θετικά της εξυπηρέτησης, το πλούσιο κέρασμα που ήρθε μαζί με τα ρέστα: Κορμός σοκολάτας, εξαιρετικός, και χαλβάς σιμιγδαλένιος, πολύ καλός, φρεσκοφτιαγμένα, αποτέλεσαν το ευχάριστο κλείσιμο του φαγητού μας.

Επίλογος: Θα ξαναπάω στην "Κανέλλα", γιατί και καλό φαγητό έχει και καλή εξυπηρέτηση και ικανοποιητικό value for money. Θα αποφύγω όμως τις ώρες αιχμής, γιατί ο χώρος δεν ευνοεί και το στριμωξίδι χαλάει το κέφι των πελατών!