Bar Restaurants - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το Χαλάνδρι είναι για μένα περιοχή σχεδόν ανεξερεύνητη. Κάτι το δύσκολο παρκάρισμα, κάτι τα μπερδεμένα δρομάκια, κάτι ο συνωστισμός, κάτι που κινούμαι περισσότερο μεταξύ κέντρου και νοτίων, είχα να ανέβω πολύ καιρό. Και φυσικά δεν είχα εξερευνήσει την καινούρια πιάτσα του Χαλανδρίου, με τα τόσα ενδιαφέροντα εστιατόρια που διαβάζω εδώ.

Την αρχή έκανα με την πρόσκληση φίλων που ξέρουν κάτι παραπάνω από μένα κι έκλεισαν τραπεζάκι στο 30 Something το προηγούμενο Σάββατο. Πήγαμε λοιπόν παρέα τεσσάρων, 2 ζευγάρια, ώρα 10.

Το μαγαζί βρίσκεται, όπως θα ξέρουν οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ, πάνω στην πλατεία (κεντρική;) του Χαλανδρίου, απέναντι από τον Άγιο Νικόλαο. Σε πεζόδρομο δηλαδή, που ευνοεί το άραγμα και στα εξωτερικά τραπεζάκια (αλλά δεν ευνοεί καθόλου το παρκάρισμα). Την βραδιά που πήγαμε εμείς βέβαια, παρότι τέλος Απριλίου, η ψύχρα ήταν αρκετή, οπότε ευτυχώς μας είχαν κρατήσει μέσα.

Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, μακρόστενος, με λίγα τραπεζάκια μπροστά κι έναν τεράστιο πάγκο στο βάθος, όπου χωράνε γύρω στα 15 άτομα. Τριγύρω κάποια πάσο και το μπαρ. Δηλαδή είναι βασικά χώρος για ποτό, που προσφέρει και φαγητό.

Το μενού ιταλικής κατεύθυνσης περιλαμβάνει πίτσες, λίγα πιάτα ζυμαρικών, σαλάτες και κάποια ορεκτικά. Εμείς πήραμε 2 πίτσες: μία μαργαρίτα και μία με προσούτο, μανιτάρια και παρμεζάνα (fuggi νομίζω την έλεγαν). Και μία σαλάτα caprese (μοτσαρέλα με πέστο και ντομάτα). Και τα τρία ήταν πολύ νόστιμα. Με φρέσκα υλικά και η πίτσα με τέλειο τραγανό ζυμάρι αλά ιταλία.

Μαζί με 4 ποτά πληρώσαμε 15 ευρώ ο καθένας, δηλ. σύνολο λογαριασμού γύρω στα 60. Εντάξει... δεν το λες και πολλά για ποτό και φαγητό. Αλλά δεν είναι και λίγα, γιατί, να πω την αμαρτία μου, δεν χορτάσαμε. Άνετα τρώγαμε άλλη μία πίτσα, αλλά είπαμε να αντισταθούμε.

Οι πίτσες είναι μεγέθους ενός μεγάλου πιάτου φαγητού (όχι μεγέθους delivery) και κοστίζουν 10-12 ευρώ. Ενώ και οι σαλάτες κυμαίνονται στο 10ρικο. Το έχω ξαναπεί και θα το πω πάλι ότι σαλάτες δεν δικαιολογείται να κοστίζουν πάνω από 7-8 ευρώ πουθενά! ό, τι και να ναι! Είναι απλά υπερβολή.

Το νερό εννοείται ότι έρχεται εμφιαλωμένο, με αυτή την "πονηριά" που σου γεμίζουν τα ποτήρια και στο παίρνουν και τελικά διψάς, γιατί ξεχνάνε να έρθουν να σου ξαναγεμίσουν. Και στο τέλος σε χρεώνουν 2,5 ευρώ. Τελικά τους το είπαμε και το άφησαν στο τραπέζι..

Η λίστα κοκτέιλ είναι ικανοποιητική. Τιμές 8-9 ευρώ, λίγο φτηνότερα από άλλα μπαρ. Αυτό που πήρα εγώ με μαστίχα και mango ήταν σούπερ.

Βάζω στην τιμή 17-25, γιατί νομίζω ότι δύσκολα δίνεις κάτω από 15ευρώ αν θες να φας κανονικά κι αν δεν είστε μεγάλη παρέα για να μοιραστείτε τον λογαριασμό. 15-20 πες και είσαι μέσα.

Η εξυπηρέτηση επαρκής. Μια κοπελίτσα θυμάμαι, που έτρεχε πάνω-κάτω κι εξυπηρετούσε όλο τον εσωτερικό χώρο, ο οποίος "φισκάρισε" μέχρι τις 11. Ο νεαρός στην υποδοχή είχε πλάκα. Μας πείραζε μέχρι να μας δώσει το τραπέζι, αλλά οκ, είναι κι αυτό μέρος του socializing. Τα πιάτα ήρθαν σύντομα. Και οι δύο πίτσες μαζί.

Εν τω μεταξύ εκεί που καθίσαμε είχαμε ακριβώς πίσω μας τον τοίχο της κουζίνας. Λοιπόν, άνοιγε ένα παραθυράκι, σαν φούρνου και αποκεί οι σεφ παρέδιδαν έξω τα πιάτα που ετοίμαζαν. Έξυπνο! Όλα τα φαγητά φαίνονταν λαχταριστά κι επειδή πεινούσαμε, τα θέλαμε όλα!

Ο κόσμος που το προτιμάει είναι αυτό που λέει το όνομα: 30 something, νεολαία δηλαδή αλλά όχι πιτσιρικαρία. Τουλάχιστον την βραδιά που βρέθηκα εγώ. Μετά από κάποια ώρα ανεβαίνουν τα vibes και κάπου εκεί το φαγητό και η συζήτηση δίνουν τη θέση τους στο ποτό.

Συμπέρασμα: αξίζει να πας για πίτσα και όχι μόνο. Μπορείς να συνδυάσεις φαγητό, ποτό και διασκέδαση. Η κράτηση ειδικά ΣΚ, είναι απαραίτητη. Την ώρα που πήγαμε εμείς, πριν ακόμα γεμίσει, ερχόταν κόσμος και ο νεαρός στην είσοδο τους "έδιωχνε", επειδή δεν είχαν κράτηση.

Τι να πεις, μεγάλο χιτ το Χαλάνδρι τελικά. Εγώ θα ξαναπάω σίγουρα και θα προσπαθήσω να εξερευνήσω και άλλες γωνιές του με καλό φαγητό. Φτάνει να βρίσκω να παρκάρω..!