30 Απρ 2015

Το πέτυχα googlάροντας μια μέρα, είδα ότι είχε βάλει κουπόνι, παρόλα αυτά προτιμήσαμε να πάμε δίχως κουπόνι.

Βρίσκεται πολύ κοντά στο Mirch, σε ωραίο σημείο, σε δρόμο προς την πλατεία Ψυρρή. Ο χώρος του, φωτεινός και χαρούμενος, εκτείνεται σε ισόγειο και πρώτο όροφο, ενώ για τις θερινές βραδιές έχει και πάγκους έξω.

Διαθέτει ινδικό σουβλάκι σαν του Mirch, σε διαφορετικούς τύπους απ' όσο είδα στον κατάλογο, και λίγο χαμηλότερη τιμή. Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω, οπότε για την ώρα δεν έχω γνώμη επ' αυτού.

Η παρέα παρήγγειλε κοτόπουλο και αρνί βινταλού, αρνί μαντράς και κοτόπουλο καράχι, ρύζι απλό, σαμόσας λαχανικών και νάαν σκέτες αλλά και με πιπεριά.

Οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικότατες και όλα τα πιάτα ήταν γευστικά. Το κρέας στο δικό μου θα το ήθελα μαριναρισμένο βέβαια, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν το ευχαριστήθηκα κι έτσι.

Μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή της βρύσης. Ελπίζω να διατηρηθεί αυτή η επιλογή και όταν φουλάρει το μαγαζί. Επίσης όταν παρήγγειλα, ρώτησα αν το κοτόπουλο στο πιάτο που επέλεξα θα ήταν στήθος ή άλλα κομμάτια και μου έκανε εντύπωση που η υπεύθυνη σημείωσε να είναι στήθος. Όπερ κι εγένετο. Δε μου έχει ξανατύχει και θεωρώ ότι δείχνει ενδιαφέρον για τον πελάτη.

Οι τιμές σε άλλα πιάτα είναι λίγο πιο χαμηλές από των άλλων εστιατορίων στα πέριξ, σε άλλα στα ίδια επίπεδα με αυτά. Δε σε γδέρνουν πάντως.

Στο τέλος μας κέρασαν και γκουλάμπ τζαμούν, κάτι που μου αρέσει πάντα όταν γίνεται σε εστιατόριο κι ήταν ωραίο.

Ο κατάλογος είναι πιο εκτενής από άλλων εστιατορίων του κέντρου, έχει μερικά πιάτα που τα έχω βρει μόνο σε ινδικά των βορείων προαστίων κι αν θέλετε κάποια σάλτσα που στον κατάλογο είναι π. χ. για αρνί, ευχαρίστως σας τη φτιάχνουν και για κοτόπουλο ή ό, τι άλλο θέλετε.

Εν ολίγοις, είναι από τα μαγαζιά που θα ξαναπάω κι ελπίζω να μη φουλάρει όσο τα άλλα εκεί γύρω, γιατί θα'ναι κρίμα να πηγαίνεις μόνο με κράτηση.

Για μια νάαν, ένα κοτόπουλο βινταλού και ένα αναψυκτικό έδωσα 13,50 ευρώ, δεν το λες κι άσχημα.

30 Απρ 2015

KS