American Style - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η Νέα Σμύρνη είναι σαφώς πολύ μακριά από την περιοχή που κινούμαστε, ωστόσο το Barrow ήταν η νούμερο ένα προσδοκία μου για όταν θα κατέβαινα στην περίφημη πλατεία της Νέας Σμύρνης.

Έτσι, με αφορμή μια βάπτιση στην οποία παρευρεθήκαμε, στην Αγία Φωτεινή την περασμένη Κυριακή το πρωί, ήξερα ότι ήρθε η ώρα του να το δοκιμάσω, μετά την περατζάδα μας και τον καφέ μας στην ομολογουμένως τεράστια, πολύχρωμη και σφύζουσα από ζωή πλατεία.

Το εντοπίσαμε πολύ εύκολα στο κάτω μέρος της πλατείας και παρεμπιπτόντως αν και Κυριακή μεσημέρι, το βρήκαμε πολύ ήσυχο και ευχάριστα χαλαρωτικό από την πολυκοσμία που είχε πλημμυρίσει όλες τις γύρω καφετέριες.

Για το χώρο έχουν αναφερθεί διεξοδικότατα οι φίλοι που το έχουν επισκεφθεί. Εμείς βρήκαμε άδεια τα 2 τραπεζάκια στον επάνω χώρο στο μπαλκόνι, οπότε καθήσαμε στο ένα, όπου η χαλάρωση και η θέα προς την κατάφυτη πλατεία ήταν παραπάνω από ευχάριστη.

Φυσικά ήρθαμε πολύ καλά διαβασμένες για το μενού και η επιλογή ήταν εύκολη και γρήγορη. Εγώ εμπιστευόμενη τον αγαπητό μας φίλο Fratello επέλεξα το bacon jam και το έτερο μέλος της παρέας πήρε το chickenburger. Επίσης και την σαλάτα coleslaw, η οποία όντως ήταν η καλύτερη coleslaw που έχουμε φάει, κατά τη σύμφωνη γνώμη και του Fratello.

To μπιφτέκι ήταν ελάχιστα σκληρό, όπως παρατήρησε και η φίλη Εύα The Maddie, αλλά ίσως αυτό εξηγείται επειδή εγώ το ζήτησα καλοψημένο. Πάντως δε με ενόχλησε, γιατί το βρήκα νόστιμο και γενικά ο κιμάς του ήταν αυτό που λέμε ¨καθαρό κρέας¨. Σαν σύνολο ήταν ευχάριστα καυτερό, ιδιαίτερο για όσους τους αρέσουν τα καυτερά, πάρα πολύ νόστιμο και γενικά... μια τέλεια επιλογή για την οποία δεν μετάνιωσα.

Τα ίδια ισχύουν και για το chickenburger, όπου η παρατήρηση από την γκουρού των chickenburgers, η οποία 9 στις 10 περιπτώσεις κοτόπουλο θα επιλέξει, ήταν ότι το συγκεκριμένο φιλέτο κοτόπουλου είχε μια ξεχωριστή καπνιστή γεύση, που το διαφοροποιεί θετικότατα από όσα έχει φάει ως τώρα.

Να σημειωθεί επίσης στο θέμα του σέρβις ότι η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη, εξυπηρετικότατη σε ό, τι ζητήσαμε, χαμογελαστή και διευκρινιστική κι επίσης μας ρώτησε αν μας άρεσαν αυτά που φάγαμε- δεν έμεινε ούτε ψίχουλο- μακάρι να μπορούσαμε να φάμε κι άλλα!!

Μαζί με ένα ποτήρι λευκό κρασί και νεράκι βρύσης, σε ποτήρια με άφθονα παγάκια, το σύνολο με απόδειξη ήρθε στα 22 ευρώ, σχετικά ικανοποιητικό vfm και με το αίσθημα ότι φάγαμε χορταστικά, νόστιμα και σε ωραίο περιβάλλον.

Εννοείται ότι το συστήνω σε όσους βρεθούν στην πλατεία Νέας Σμύρνης και θέλουν burger καθαρό, νόστιμο, διαφορετικό, σε καλή γενικώς τιμή. Εύχομαι γρήγορα να ξαναδοθεί η αφορμή να κατέβω και πάλι, για να το ξαναεπισκεφθώ να δοκιμάσω κι άλλα από τον κατάλογό τους!!