Cafe - Restaurants - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι με τον καλό καιρό ορμήσαμε έξω και εμείς όπως βγαίνουν τα σαλιγκάρια μετά την βροχη. Ο χώρος της Μαρίνας του Φλοίσβου γνωστός στο ευρύ κοινό, ετσι και εμείς 4 άτομα και ένα μωρό βολτάραμε και χαζευάμε τα γιώτ και την θάλασσα. Το ένα φέρνει το άλλο και τελικά καθήσαμε στο veliero για φαγητό που βρίσκεται στο ισόγειο που στεγάζεται και το γνωστό Fridays (άσχετο αλλά στο Fridays γίνεται συνεχώς σφαγή).

Χώρος (4/4):

Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει εσωτερικό χώρο με τζαμαρίες που βλέπουν σχεδόν απο παντού θάλασσα (ίσως το μοναδικό στην Μαρίνα του Φλοίσβου) καθώς και έναν υπέροχο εξωτερικό χώρο που φτάνει πάρα πολύ κοντά στην θάλασσα. Ο εξωτερικός είναι όλα τα λιτά καθώς βλέπεις ολα τα γιώτ άνετα, έχει μεγαλύτερη άνεση απο τα υπόλοιπα μαγαζία στην Μαρίνα, καλύτερη θέα καθώς δεν είναι περατζάδα για τον κόσμο που περνάει απο μπροστά και σου κόβει την θέα, μεγάλες άσπρες τέντες που σε προστατευούν απο τον ήλιο, τραπέζι με μικρούς αναπαυτικούς καναπέδες και γενικότερα άσπρα πλαστικά καλής ποιότητας τραπεζοκαθίσματα που δένουν με τον χώρο.

Ποιότητα Φαγητού (4/4):

Η μεγάλη έκπληξη, καθώς πήγαμε με χαμηλές προσδοκίες καθώς πρόκειται για cafe-bar-restaurant και συνηθως σε αυτά τα μαγαζιά το restaurant είναι πάρεργο ή απλά αρπαχτή.

Το μενού πλούσιο σε ποικιλία χωρίς υπερβολές όμως. Συνδυάζε ιταλική κουζίνα αλλά και διεθνή με συνδυασμό και Ελληνικών γεύσεων. Πιο συγκεκριμένα

-Φλογέρες με κοτόπουλο, κουλί κόκκινης πιπεριάς και μασκαρπόνε (φανταστικό, ξετρελαθήκαμε, βαθμολογία 9/10)

-Κεφτεδες περασμένοι σε ξυλάκι με ούζο, μαστίχα Χίου, πιττάκια και σως γιαουρτίου (γευστικότατα, προσεγμένα, βαθμολογία 8/10)

-Ελληνική σαλάτα πάνω σε ζυμωμένο ψωμί με ελαιόλαδο αρωματισμένο με ρίγανη (φρεσκοκομμένη, πλούσια, ευγεστη, βαθμολογία 8/10)

-Caesars με κοτόπουλο και μπέικον (νοστιμότατη, πλούσια μερίδα, φρεσκότατη, βαθμολογία 8/10)

Για κυρίως πήραμε:

- Ριζότο μανιταριών (τέλειο, βαθμολογία 9/10)

-2 burger απο φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά, με τυρί, μπέικον, πίκλες, κρεμμύδι και συνοδευόταν απο κέτσαπ και πατάτες τηγανιτες (φρεσκότατο, χορταστικό, προσεγμένο, βαθμολογία 8/10)

-Linguini θαλασσινών σερβιρισμένα σε ένα χρυσαφί μεταλικό σκεύος (υπέροχο, χορταστικό, ευπαρουσιάστο, βαθμολογία 8/10)

Για γλυκό πήραμε:

Ένα σουφλέ σοκολάτας με παγωτό (μεγάλο πιάτο, προσεγμένο, νόστιμο, βαθμολογία 7.5/10)

Όλα τα πιάτα είχαν πολύ ωραίο food style, ήταν μεγάλες μερίδες, καλομαγειρεμένα, φρεσκότατα και γευστικότατα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις ήταν καταπληκτικό, επιπέδου 5 άστερου ξενοδοχείου. Κυρίως μία γλυκύτατη νέα κοπέλα μας εξυπηρέτησε. Τα ποτήρια μας είχαν πάντα νερό (εμφιαλωμένο αλλά σε τέτοιο μαγαζί το θεωρώ φυσιολογικό και λογικό), θυμότανε τι είχε παραγγείλει ο καθένας και χωρίς ερώτηση, άφησε το πιάτο που αντιστοιχούσε στον καθένα. Η κουζίνα σέρβιρε τα πιάτα σεσωστό χρόνο, ούτε βιαστικά ούτε αργά. Όλα τα πιάτα ήρθανε ζεστά και σερβιριζόντουσαν με χαμόγελο.

Value for money (4/4):

Σίγουρα δεν το λές φθηνό αλλα για την θέση που έχει, για το συγκεκριμένο μέρος με τα υψηλότατα ενοίκια, τα πανάκριβα γενικά μαγαζιά, την ποσότητα, το σέρβις αλλά κυρίως και την ποιότητα νομίζω τα αξίζει τα λεφτά του.

Για όλα τα παραπάνω τα 4 άτομα, με 3 μπύρες,1 μαργαρίτα φράουλα (πολύ καλή),1 ποτήρι κρασί,3 μπουκάλια νερό τουλάχιστον, σφηνάκια μαστίχας κερασμένα και ζεστά νόστιμα ψωμάκια με dip ελιάς στην αρχή κόστισανε γύρω στα 120 ευρώ δηλαδή 30 ευρώ το άτομο και φάγαμε και ευχαριστήθηκαμε.

Συμπέρασμα:

Ένα hot spot του καλοκαιριού για όλη την ημέρα, καφέ το πρωί και το απόγευμα, σνακ νωρίς το μεσημέρι, φαγητό το βράδυ και το μεσημέρι και ποτό το βράδυ. Η ατμόσφαιρα, απο τις καλύτερες της παραλίας, το φαγητό και το ποτό φανταστικό.

Ήταν μπροστά στα μάτια μου και τόσο καιρό καθόσον μόνο για καφέ και για φαγητό στο Fridays.

Ελπίζω να μήν σας κούρασα με τον ενθουσιασμό μου!!