Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Τα Πετραλωνα αν και τα γνωριζω αρκετα καλα και αν και εχω φαει στο παρελθον 4-5 φορες εκει, για καποιον λογο, τα τελευταια χρονια σταματησα να τα επισκεπτομαι. Δεν τα σκεφτομουν ως τοπο εστιασης, τους "γυριζα την πλατη". Η χθεσινη μου βολτα εκει, μετα απο προτροπη της παρεας μου, με εκανε να καταλαβω πως εσφαλα σοβαρα. Mea Culpa λοιπον. Καταρχην υπαρχουν απειρες λυσεις, πολλων ειδων εστιατορια και ταβερνακια, ακομα και καφενεδακια στα οποια μπορεις να παρεις και εναν μεζε.

Η περιοχη βεβαια απευθυνεται κυριως σε φοιτητοκοσμο η ατομα σχετικα μικρης ηλικιας(μεχρι 30 η 35 θα'λεγα), αυτο ομως δε σημαινει οτι οι μεγαλυτερες ηλικιες θα εχουν κανενα προβλημα. Ειδα αρκετα ομορφα μαγαζια που μου τραβηξαν το ματι και μετα την πρωτη μου επισκεψη στις Ραδιουργιες αποφασισα να γινω συχνοτερος θαμωνας της περιοχης.

Το ταβερνακι αυτο, βρισκεται σε εναν κεντρικο δρομο της περιοχης και μαλιστα διπλης κατευθυνσης, πραγμα που σημαινει πως υπαρχει ενας σχετικος θορυβος, ιδιως απο τη στιγμη που επιλεγεις να κατσεις εξω. Βραδακι Δευτερας, ανοιξιατικο και γλυκο, προτιμησαμε το εξω. Τα τραπεζακια επι του πεζοδρομιου δεν ειναι πολλα, ισως 7 η 8 και ειναι απ'αυτα που εξυπηρετουν 4 με 5 ατομα. Οι καρεκλες ειναι οι κλασσικες του καφενειου και το τραπεζι που τις συνοδευει, μεταλλικο αλλα σχετικα μικρο, δυσκολα θα μπορει να καλυψει παραπανω απο 2 με 3 ατομα. Εμεις ειμασταν δυο και δεν αντιμετωπισαμε προβλημα.

Το σερβις θα ελεγα επαρκες. Ουτε βιαζοταν το παιδι που ηρθε να εξυπηρετησει, ουτε ομως ειχαμε και καποιο παραπονο.

Παραγγειλαμε:

-Εναν ντακο. Αν και μικρο το πιατακι, η ποσοτητα τελικα ηταν μια χαρα αρκετη. Νοστιμο το παξιμαδι(νομιζω ολικης αλεσης), τριμμενη ντοματα και απο πανω κυβακια φετας. Στα συν το πολυ καλης ποιοτητας ελαιολαδο.

-Αυγα ματια πειραγμενα. Λατρης του τηγανιτου αυγου δε θα αφηνα ποτε αυτο το πιατο. Ομολογουμενως ηταν αρκετα παραξενο, ηταν μια εκδοχη που δεν εχω ξανασυναντησει. Ειχαν κρεμα γαλακτος, ζαμπον και μανιταρια. Τα δυο αυγα πρεπει να ηταν ψημενα μεσα στη σαλτσα της κρεμας. Θεωρω οτι αν μου περιεγραφε καποιος απο πριν αυτο το στησιμο του πιατου, μαλλον θα το απεφευγα. Αποδειχτηκε ομως πως ηταν πολυ νοστιμο, οχι ιδιαιτερα βαρυ(παρα την κρεμα και το ζαμπον) και, δεν εμεινε ιχνος στο πιατο...

-Συκωτακια. Προσωπικα δεν τα τρωω. Η παρεα μου ομως ενθουσιαστηκε. Τοσο, που τελικα δοκιμασα κ εγω. Για να μου αρεσουν εμενα, παει να πει οτι πολυ δυσκολα θα τα απερριπτε κανεις. Επισης η ποσοτητα ηταν αρκετα μεγαλη και αυτη.

-Μια μεριδα πανσετακια. Ηρθαν κομμεμα σε κυβακια, ηταν σωστα ψημενα και πολυ νοστιμα. Τα συνοδευαν πατατες τηγανιτες αλλα πειραγμενες κ αυτες. Ουσιαστικα ηταν κομμενες σε ακανονιστα κομματια, ειχαν μαλλον βραστει πριν και στη συνεχεια τηγανιστει(εχω την υποψια αλευρωμενες) και εδεναν πολυ καλα με τα κομματια του κρεατος. "Πατατες ραδιουργων" τις ονομαζει το μαγαζι, νομιζω πως αξιζει να τις δοκιμασει κανεις, εστω και μονο για την πρωτοτυπια τους.

-Ρακή χυμα. Εδω στεναχωρηθηκαμε λιγο. Ναι μεν ηταν ακετα καλη(οχι βεβαια και η καλυτερη που εχω δοκιμασει) αλλα, τα 187ml κοστιζαν 4,50 ευρω, συν αλλα 100ml που πηραμε αργοτερα, αλλα 2,50. Το συνολο για λιγοτερα απο 300ml ειναι 7 ευρω. Αν τα υπολογισεις σε τιμη κιλου, υπερβαινεις τα 24 ευρω! Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι σωστο ενα προιον που το αγοραζεις 5,5 η 6 η ακομα και 6,5 ευρω, να το πουλας 24! Εχω παρατηρησει οτι γενικα στις ταβερνες και τα τσιπουραδικα υπαρχει μια ταση υπερβολης σ'αυτο το ειδος.

Για αρχη μας εφεραν ψωμακι-οχι ενα ιδιατερο ψωμι αλλα ουτε και κακο-και νερο σε μπουκαλι, αλλα(ευτυχως! )οχι εμφιαλωμενο. Στο τελος δυο μικροσκοπικα ποτηρακια που περιειχαν ενα πεντανοστιμο γλυκακι, κατι σαν λεμον παι.

Συνολικα πληρωσαμε 27 ευρω. Η συνολικη τιμη για οτι φαγαμε και ηπιαμε θεωρω πως ηταν πολυ καλη(με μονη παραφωνια την τιμη της ρακής). Να συμπηρωσω επισης, οτι βραδυ Δευτερας το μαγαζι δεν ηταν γεματο, ηταν μισοαδειο θα ελεγα. Δεν ξερω πως θα ηταν τα πραγματα ενα Σαββατοβραδο η ισως και μια Παρασκευη. Τα τραπεζακια μεσα μου φανηκαν στριμωγμενα και τα εξω λιγοστα. Η δε εξυπηρετηση πιθανολογω οτι ισως σε μερες πολυκοσμιας, χωλαινει λιγακι.

Σιγουρα παντως, για ενα φαγητο μια καθημερινη, οι συνθηκες ειναι σχεδον ιδανικες. Σκοπευω να ξαναπαω, και στις Ραδιουργιες αλλα και στην ευρυτερη περιοχη. Ειμαι σιγουρος οτι τα Πετραλωνα συνολικα, αποτελουν περιπου εναν παραδεισο γευσης. Κριμα που τον εχασα για χρονια αλλα ποτε δεν ειναι αργα...