03 Μαι 2015

Άργησα λίγο να γράψω κριτική για την επίσκεψή μας, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Μεγάλη Πέμπτη λοιπόν και η όρεξη του Πειραιώτη συζύγου τραβούσε καλαμαράκια τηγανητά και λοιπούς θαλασσινούς μεζέδες, αν και είχαμε ωραιότατο χταπόδι με κοφτό μακαρονάκι σπίτι. Το παραβλέπω, του υπενθυμίζω ότι θα τον περιμένει το χταποδάκι την επόμενη μέρα και ξεκινάμε στοχοποιημένα για τα "Βράχια της Πειραϊκής". Κάπου εδώ να σημειώσω ότι οι λόγοι που επιλέξαμε τη συγκεκριμένη ψαροταβέρνα ήταν ότι α) η τελευταία φορά που επισκεφθήκαμε τον πάντα αγαπημένο "Ηλία" μάς απογοήτευσε πλήρως οικονομικά (40€/άτομο χωρίς ποτά και μόνο ουρές πεσκαντρίτσας από ψάρια) και β) είχαμε ακούσει τα καλύτερα λόγια από τον ψαροντουφεκά κουνιάδο μου.

Φτάσαμε κατά τις 15:00 και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Βολευτήκαμε στο προτελευταίο τραπέζι, ήρθε ένας νεαρός ευγενικός σερβιτόρος να μας στρώσει το τραπέζι με τραπεζομάντηλο μιας χρήσης και ένας μεσήλικας ελαφρώς απότομος σερβιτόρος να πάρει παραγγελία.

Παραγγείλαμε:
- Σαλάτα μαρούλι. Ήταν ολόφρεσκη με νόστιμες ελίτσες, αλλά βρήκα λίγο αταίριαστο το κομμένο ξερό (αντί φρέσκου) κρεμμύδι on top. Αφού αφαιρέθηκε, χρειάστηκε γενναία ποσότητα ξυδιού και αλατιού για να πάρει μια γεύση.

- Κολοκυθάκια τηγανητά. Δε θα τα παραγγέλναμε, καθώς μετά από ερώτησή μας ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε πως είναι χωρίς κουρκούτι, όμως είπαμε να τα δοκιμάσουμε. Καλώς πράξαμε, καθώς ήταν ακριβώς στο γούστο μας, δηλαδή λεπτοκομμένα, καλοτηγανισμένα, χωρίς λαδίλα και ΜΕ κουρκούτι. Κρατήθηκα να μην τα επαναλάβουμε.

- Πατάτες τηγανητές. Φρέσκες και σωστά τηγανισμένες, όχι όμως πολύ γευστικές, πιθανολογώ πως φταίει η ποιότητα της πατάτας.

- Χταπόδι ψητό. Εύγευστο.

- Καραβιδοουρές με sauce μουστάρδα μαγιονέζα. Εκπληκτικές! Σχετικά μικρή όμως η μερίδα και θεωρώ πως η sauce thousand islands ταιριάζει πολύ περισσότερο στο εν λόγω έδεσμα.

Η ατμόσφαιρα έτεινε προς το αποπνικτικό με το κάπνισμα να επιτρέπεται μέσα.
Η εξυπηρέτηση ήταν σωστή στους χρόνους, γεγονός σημαντικό με το μαγαζί σε 100% πληρότητα, κάποιες συμπεριφορές μας ξένισαν λίγο, αλλά minor ζήτημα.

03 Μαι 2015

indulge