Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Έχουν περάσει δύο σχεδόν μήνες από τότε που επισκέφτηκα την ΠΡΕΜΙΕΡΑ, η κριτική ωστόσο, αν και με σχετική καθυστέρηση, είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία, γιατί πρόκειται για ένα εστιατόριο που σε κερδίζει πραγματικά σε όλα τα σημεία και, δικαίως, βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του site. Ας μην χάνουμε χρόνο λοιπόν …

Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ ήταν πολύ ψηλά στη λίστα των εστιατορίων που ήθελα να επισκεφτώ από την πρώτη στιγμή που άρχισα να διαβάζω το site. Η σχετική επιθυμία μου, όμως, πάντοτε συναντούσε την άρνηση της γυναίκας μου, καθώς η ιδέα για ρώσικη κουζίνα στην Καλλιθέα ποτέ δεν την ξετρέλανε. Κάποια στιγμή, ωστόσο, τα κατάφερα και έκαμψα την αντίστασή της, οπότε δύο άτομα, Σάββατο βράδυ, τέλη Φλεβάρη, φτάσαμε στην ΠΡΕΜΙΕΡΑ, ύστερα από τηλεφωνική κράτηση.

ΧΩΡΟΣ – ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ βρίσκεται στην Καλλιθέα, στην οδό Δοϊράνης που είναι παράλληλη της Συγγρού. Το παρκάρισμα δεν θα σας δυσκολέψει ιδιαίτερα στον παράδρομο της Συγγρού. Εξωτερικά η εικόνα του μαγαζιού μάλλον δε θα σας κερδίσει. Μια μεγάλη παλιομοδίτικη άσπρη επιγραφή, μπροστά στην είσοδο μιας παλιάς μονοκατοικίας, σίγουρα δε θα σε προδιαθέσουν για την εικόνα που θα αντικρίσεις στο εσωτερικό του εστιατορίου.

Μπαίνοντας, λοιπόν, στον εσωτερικό χώρο, μόνο θετικά συναισθήματα δημιουργούνται. Φωτεινός και επιμελημένος – προσεγμένος, σου αποπνέει μια αίσθηση πολυτέλειας που σπανίως συναντάς σε εστιατόρια αυτού του επιπέδου και, ιδίως, αυτών των τιμών. Το ξύλινο πάτωμα, οι πέτρινοι τοίχοι, οι μεγάλες άνετες λευκές καρέκλες, τα μεγάλα τραπέζια με τα λινά τραπεζομάντιλα και τα προσεγμένα σερβίτσια, οι καθρέφτες, το πιάνο, οι κουρτίνες κλπ. αποτελούν κάποια από τα σημεία που ενδεικτικά μου έμειναν από την επίσκεψή μου στην

ΠΡΕΜΙΕΡΑ. Τα πάντα λοιπόν είναι τακτοποιημένα στην εντέλεια, ο χώρος πεντακάθαρος, το κάπνισμα απαγορευόταν αυστηρά εντός, τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, καθετί σε προδιαθέτει για μια ξεχωριστή έξοδο για φαγητό.

Εικόνα από τον εξωτερικό χώρο δυστυχώς δεν έχω, αν και δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι και αυτός θα είναι προσεγμένος και περιποιημένος.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Τo service από το προσωπικό του μαγαζιού επίσης πολύ καλό. Τα δύο νέα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν πρόθυμα, ευγενικά και γρήγορα στους χρόνους τους, λιγομίλητα και σχετικά αγέλαστα, όπως έχει σχολιαστεί εύστοχα από τους περισσότερους χρήστες του site, σε κέρδιζαν ωστόσο με τον επαγγελματισμό, την τυπικότητα και την ευγένειά τους.

Το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε στο τραπέζι μας σε καμία περίπτωση δεν ενόχλησε, εξάλλου χρεώθηκε μόλις 1 €, χωρίς κάποια έξτρα χρέωση για κουβέρ. Στο τέλος νόστιμο γλυκάκι κέρασμα, η αποδειξούλα κανονικά κομμένη, όλα καλά.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Στα του τα φαγητού τώρα … ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτενής, έχοντας ωστόσο διαβάσει αρκετές κριτικές στο site, είχα ήδη εντοπίσει τα πιάτα που θα έπαιρνα, ενώ κάποια άλλα αναμένεται να δοκιμαστούν σε επόμενες επισκέψεις μου. Λοιπόν, στην αρχή ήρθαν στο τραπέζι μας ζεστά ψωμάκια συνοδεία βουτύρου με διάφορα μυρωδικά, ότι πρέπει για ξεκίνημα. Στη συνέχεια ακολούθησαν:

- ρωσική σαλάτα ολιβιέ (6,00 €). Και εδώ θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των χρηστών του site … καμία σχέση με την τυποποιημένη ρώσικη σαλάτα που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά και όπου η μαγιονέζα κυριαρχεί. Εδώ τα υλικά έχουν διακριτές γεύσεις και το τελικό γευστικό αποτέλεσμα είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Θα τη συνιστούσα.

- μπλίνι (4,80 €) δηλαδή κρέπες με κιμά. Στο τραπέζι μας έφθασαν 4 κρεπούλες τυλιγμένες σε πουγκάκια, με έναν πολύ ιδιαίτερο και όμορφο τρόπο. Η γέμιση ελαφριά, αποτελούμενη από κιμά και ρύζι, ήταν μια χαρά.

- μαντί (7,40 €), δηλαδή 6 ζυμαρικά, σε σχήμα πουγκιού, γεμιστά με κιμά, συνοδεία κόκκινης, ελαφρώς καυτερής σάλτσας. Τα πουγκιά, χειροποίητα και μάλλον μαγειρεμένα στον ατμό, ήταν αρκετά μεγάλα, πλούσια σε γέμιση, με τη σάλτσα να ταιριάζει απόλυτα. Η μοναδική μου ένσταση αφορά τη γέμιση, καθώς τον κιμά θα τον προτιμούσα λίγο περισσότερο μαγειρεμένο και λιγότερο υγρό. Πρόκειται πάντως για χορταστικότατη μερίδα που σε κάθε περίπτωση θα τη συνιστούσα σε κάποιον.

- σασλίκ από στήθος κοτόπουλο (7,40 €), ένα αρκετά μεγάλο σουβλάκι κοτόπουλο, με ελαφρώς γλυκειά γεύση και ιδιαίτερα μαριναρισμένο, πολύ νόστιμο, μας ικανοποίησε. Οι συνοδευτικές τηγανητές πατατούλες, φρέσκιες μεν και όχι προκάτ, είχαν ένα θεματάκι, καθώς από το τηγάνισμα είχαν μαυρίσει αρκετά.

- Από ποτά, παραγγείλαμε 1 λίτρο χύμα κόκκινο αγιοργείτικο – μερλότ (7,00 €), μια χαρά.

Στο τέλος, όπως προανέφερα, ήρθε ατομικό κέρασμα, γιαούρτι με βύσσινο, ωραία σερβιρισμένο σε ένα ψηλό ποτηράκι, ιδανικό για κλείσιμο.
Συνολικά, από την ποιότητα φαγητού, μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι και η βαθμολογία μου θα είναι «3», ωστόσο δικαιότερο πιστεύω θα ήταν ένα «3.5», οπότε λάβετέ το υπόψη σας.

VALUE FOR MONEY:
Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, για τα παραπάνω πληρώσαμε μόλις 33,60 €, οπότε ένα ζευγάρι χωρίς ποτά αποκλείεται να ξεφύγει από τα 30 €. Οι τιμές βέβαια είναι αρκετά χαμηλές, οπότε ακόμη και εάν κάποιος θέλει να ξεφύγει στην παραγγελία του, αυτές δεν πρόκειται να τον αποθαρρύνουν. Τεσσάρι λοιπόν και εδώ …

Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ λοιπόν δικαιολογημένα βρίσκεται σε τέτοια υψηλή θέση στο ask4food, καθώς προσφέρει προσεγμένο φαγητό, σε έναν πολύ προσεγμένο χώρο και σε πάρα πολύ χαμηλές τιμές. Σπεύσατε ….