Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκέφθηκα σήμερα το μεσημέρι το Maharaja Kitchen και δηλώνω ενθουσιασμένη εξού και κάθισα αμέσως να γράψω την κριτική μου.

Πρώτη φορά που συμφωνώ τόσο, μα τόσο πολύ με τους υπόλοιπους καλοφαγάδες. Μάλλον, έχω μια μικρή διαφωνία που αφορά τον χώρο, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο απαράδεκτος όσο τονίζουν όλοι... Αλλά επειδή δεν έχει γραφτεί κριτική εδώ και κάμποσο καιρό και μπορεί να ανακαινίστηκε λιγάκι ή επειδή εγώ διαβάζοντας τις κριτικές είχα φτιάξει στο μυαλό μου ένα χαμαιτυπείο, τον χώρο του Maharaja Kitchen τον βρήκα συμπαθητικό.

Όλα τα υπόλοιπα, όμως, είναι ακριβώς όπως τα έχουν πει... Ο ευγενέστατος κύριος με το μικρό πρόβλημα συνεννόησης λόγω όχι και τόσο καλών ελληνικών, οι γεύσεις που πραγματικά είναι εξαιρετικές και τόσες πολλές και διαφορετικές που θέλεις να το επισκεφθείς ξανά και ξανά για να τις ανακαλύψεις όλες και οι τιμές που είναι κάτι περισσότερο από τιμές κρίσεις ενώ οι μερίδες είναι ιδιαίτερα γενναίες...

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη μιας και ο ενθουσιασμός μου μπορεί να μην με έχει κάνει απόλυτα κατανοητή. Σήμερα το μεσημέρι και μετά από μια βόλτα με την φίλη μου στον Πειραιά αποφασίζουμε να επισκεπτούμε το Maharaja Kitchen όσο ακόμα το επιτρέπει ο καιρός.

Επειδή δεν γνωρίζουμε αν είναι ανοιχτά μεσημέρι πέρνουμε ένα τηλέφωνο να το διαπιστώσουμε, ο ευγενέστατος κύριος μας λέει ότι είναι ανοιχτά, μας καθοδηγεί πως θα πάμε ακριβώς (όσο μπορούσαμε να τον καταλάβουμε φυσικά) και κλείνουμε τραπέζι (όχι επειδή χρειαζόταν αλλά επειδή δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε και ο άνθρωπος νόμιζε ότι για αυτό πήραμε τηλέφωνο). Το εστιατόριο βρίσκεται στο ίδιο τετράγωνο με το Kebap & Curry και το Rouan Tai και βρίσκεται στον πρώτο όροφο μιας πολυκατοικίας.

Ο χώρος μέσα είναι ανακαινισμένος όσον αφορά πλακάκια, πατώματα κ. λπ. ενώ και τα τραπέζια είναι ίδια με του Kebap & Curry, προφανώς από το Indian Bazaar. Η κουρτίνα μπάνιου που χωρίζει την κουζίνα από το μπαρ υπάρχει αλλά έχει μπει μπροστά της ένα ξύλινο παραβάν και τα πράγματα είναι εμφανώς καλύτερα. Γενικά ο χώρος μου έκανε καθαρός και όσο πιο προσεγμένος μπορούσε να είναι...

Όσο αφορά το φαγητό τώρα, εκεί ήταν έκρηξη γεύσεων και για εμένα που δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στην ινδική κουζίνα και για την φίλη μου που είναι πιο γνώστης της... Στην αρχή φέρνουν εμφιαλωμένο νερό (φάουλ ίσως αλλά είναι φανερό ότι και να μην το κρατήσεις δεν θα δυσανασχετήσουν, εμείς το θέλαμε) και παπαντάμ με δύο σάλτσες (μια με μέντα που δεν μας ενθουσίασε γιατί δεν είμαστε funs της και μία με γιαούρτι φανταστική που την χρησιμοποιήσαμε παντού και ο ευγενέστατος κύριος ξαναγέμισε το μπολάκι της). Ο κατάλογος ατέλειωτος και τα περισσότερα πιάτα και λέξεις παντελώς άγνωστες.

Ο ευγενέστατος κύριος, που από κοντά μπορούσαμε να συνεννοηθούμε καλύτερα, έκανε ότι μπορούσε για να μας εξηγήσει τα πιάτα ενώ εκτιμήθηκε ιδιαίτερα ότι μας σταμάτησε πολλές φορές όταν εμείς πηγαίναμε (λόγω πληθώρας εδεσμάτων) να ξεφύγουμε στην παραγγελία μας. Τελικά, για πρώτη φορά, κινηθήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές, τις περισσότερες που είχαν δοκιμάσει οι καλοφαγάδες πριν από εμάς.

Δηλαδή μια νάν με κιμά (εξαιρετική, χωρίς λάδι και κομμένη σε τρία μεγάλα κομμάτια), ένα λαχανικά πακόρα συνοδευόμενα με σάλτσα μάνγκο (τα οποία είναι λεπτοκομμένα λαχανικά βουτηγμένα σε αλεύρι ρεβυθιών και τηγανισμένα τόσο ανάλαφρα που δεν τα χορταίναμε και μιλάμε για τεράστια μερίδα), ένα λαχανικά μπιριάνι (υπέροχα και μερίδα γίγας) και ένα κοτόπουλο Τίκα Μασάλα (το οποίο ήταν πολύ νόστιμο και είχε περισσότερο κοτόπουλο μέσα από τα περισσότερα ινδικά) καθώς και δύο coca cola.

Όλα αυτά κόστισαν 23,50 ευρώ και πρέπει να τονίσω ότι αν και φοβερά φαγανές πήραμε πακέτο αρκετά μεγάλη ποσότητα από τα τηγανιτά λαχανικά, το μπιριάνι και το τίκα μασάλα. Στο τέλος μας πρόσφεραν και το γλυκό τους, έναν σαν σιροπιαστό λουκουμά, μου θύμιζε λίγο σεκέρ παρέ, συμπαθητικό.

Υ. Γ1. Πρέπει να τονίσω ότι αν και το στομάχι και το έντερο μου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα δεν είχα καμία παρενέργεια κάτι που φοβόμουν ιδιαίτερα.

Υ. Γ2. Αν θα ξαναπάμε; Εννοείται, άλλωστε έχουμε πολλούς ανοιχτούς λογαριασμούς.