Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Έμπιστες φίλες έγραψαν καλές κριτικές για το Γυμνάσιο και μου κίνησαν την περιέργεια να κάνω την επίσκεψη μου. Διαβάζοντας τες και κρίνοντας και από το ύφος του μαγαζιού, υποψιάστηκα πως θα έχω μια ανάλογη (αρκετά) καλή εμπειρία όπως και στις πολύ καλές και γειτονικές Μέλισσες (ειδικά τώρα που καλοκαιριαζει σας προτείνω να επισκεφθείτε την αυλή τους). Εν μέρει το πέτυχα αυτό από πλευράς γεύσης...

Ένας επιπλέον λόγος ήταν πως υπήρχε μια προσφορά στο ίντερνετ, οπότε τι είχαμε-τι χάσαμε. Σε απόσταση 100-150 μέτρων βρίσκονται Byρακί, Μέλισσες, Μπινελίκια, Γυμνάσιο αλλά και η πιτσαρία El Dorado (κολλητά με τον Γυμνάσιο), η Πρίγκηπος με γαρίδες αλλά και τας κεμπάπ ενώ ακόμα στο φανάρι πριν το γήπεδο του Ιωνικού υπάρχει ακόμα το Fairytale (υποθέτω κάτι σαν το Cap Cap) αλλά και άλλο ένα όμορφο καφέ-μπαρ. Θα μακρηγορήσω αν γράψω και τα άλλα κοντινά καταστήματα οπότε σταματάω εδώ.

Έκανα 2 επισκέψεις, η μία Δευτέρα 27/4/2015 και η άλλη Τετάρτη 29/4/2015 περίπου στις 9 το βράδυ,2 άτομα κάθε φορά. Ευτυχώς το παρκάρισμα ήταν εύκολη υπόθεση έξω από το κλειστό γήπεδο του Ιωνικού Ν. Φ,3 λεπτά περπάτημα.

Ο χώρος νομίζω πως δεν είναι το μεγάλο ατού του μαγαζιού καθώς τοποθετηθήκαμε την πρώτη φορά δίπλα στη σκάλα που οδηγεί προς τις τουαλέτες οι οποίες ήταν καθαρές μια χαρά. Στη δεύτερη επίσκεψη μας προτιμήσαμε να καθισουμε στον εξωτερικό χώρο που καλύπτεται από τέντες, συμπαθητικός και δίπλα στον δρόμο, χωρίς να είναι αξιομνημόνευτος. Θα κουράσω αλλά θα πω πως σε ενδεχόμενη νέα θερινή επίσκεψη μου θα προτιμούσα τις Μέλισσες με την πανέμορφη αυλή. Στον εξωτερικό χώρο λοιπόν οι καρέκλες είναι μεταλλικές ενώ στον εσωτερικό υπάρχουν ξύλινες. Σουπλά με τρίλιζες, κρεμάλες και εξισώσεις και αριθμητήρια στην οροφή, συμπαθητικά όλα αυτά.

Σημαντική λεπτομέρεια η ανοικτή κουζίνα αλλά βαθμολογώ σχετικά χαμηλά γιατί θα μπορούσαμε να καθίσουμε στον πιο μέσα χώρο με τη βιβλιοθήκη και τον μαυροπίνακα για να μπούμε στο πνεύμα του μαγαζιού καλύτερα. Άλλωστε τη Δευτέρα ειδικά δεν υπήρχε πολύς κόσμος για να "δικαιολογηθεί". Να πω όμως πως και εμείς δεν το επιδιώξαμε και φανατικά από τη στιγμή που μας υποδείξανε 2-3 μπροστινές επιλογές (μιλάω για την πρώτη επίσκεψη). Μια τελευταία σημείωση είναι πως και στις 2 επισκέψεις μας ακούσαμε τις ίδιες μουσικές επιλογές και τραγούδια, ελληνικά και όχι βαριά λαϊκά, ωραία ακούσματα (προς το έντεχνο)

Η εξυπηρέτηση την πρώτη φορά αρκετά διεκπεραιωτική, με τα βασικά και την τυπική ευγένεια. Την δεύτερη φορά μας υποδέχτηκε μια όμορφη κοπέλα πιο φιλικά και εξυπηρετούσε ένας άλλος νεαρός λίγο πιο πρόσχαρος από αυτόν της Δευτέρας. Υπάρχει ευγένεια, δουλεύουν νεαρά παιδιά λίγο πιο μικρά σε ηλικία από εμένα αλλά δεν μου βγήκε αυτή η ένδειξη φιλοξενίας που θα περίμενα σε μεζεδοπωλείο που πας να πιείς και να φας ανέμελα. Στα θετικά το νερό σε δική τους μποτίλια που δεν χρεώνεται αλλά και το ψωμί που χρεώνεται μόλις 0.30 λεπτά το άτομο.

Στα του φαγητού τώρα, ο κατάλογος είναι μαζεμένος με επιλογές τόσες-όσες σου επιτρέπει να φας αξιοπρεπέστατα και μαγειρεμένα σωστα συνοδεία ποτού. Επιλογές με θαλασσινά δεν υπάρχουν αλλά εμένα διόλου δεν με πείραξε, μάλλον θετικά το κρίνω γιατί δείχνουν έναν ξεκάθαρο προσανατολισμό στα κρεατικά και στα ορεκτικά. Σημαντικό που αναφέρεται στον κατάλογο ότι οι παστουρμαδόπιτες φτιάχνονται σε συνεταιρισμό και καταψύχονται, ενώ τα κρέατα είναι φρέσκα και το λάδι τηγανίσματος είναι ηλιέλαιο.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμάκι με ντιπ στα 0.3 ευρώ το άτομο. Το ψωμάκι είναι του μέσου όρου, ούτε άσχημο αλλά ούτε να τρελαίνεσαι, Συνοδεύει απλώς τις καλές αλλά όχι και αξιομνημόνευτες και αυτές ντιπ, την πρώτη ήταν γιαουρτιού και τη δεύτερη ντιπ με πιπεριά.

- Κυπριακή πίτα με ψητό χαλούμι και ψητή τομάτα στα 5.6 ευρώ. Εύκολο στην προετοιμασία πιάτο με καλοψημένο χαλούμι και γλυκίζουσα τομάτα περιχυμένα με μια γλυκιά σάλτσα μελιού. Ότι πρέπει για αρχή, νόστιμο και ψημένη η πιτούλα όσο πρέπει.

- Φλογέρες με ελληνικά τυριά, πράσο, μέλι και σουσάμι στα 4 ευρώ. Tραγανές, κριτσανιστές και χωρίς λαδίλα. Η αναλογία τυριού και πράσου ισορροπημένη ώστε στην αρχή να γεύεσαι το πράσο και μετά τα τυριά (χωρίς να είναι μπουχτιστικά). Το σουσάμι με το μέλι διακριτικά όσο πρέπει.3 τεμάχια.

- Καβουρμάς παρέα με 2 αυγά μάτια στα 6.5 ευρώ. Ωραία σκέψη με τον καβουρμά να καλύπτεται με ψιλοκομμένη τοματούλα που τον έκανε τρυφερό να λιώνει στο στόμα. Καλοψημμένα τα αυγά με μόνη παραφωνία πως ήταν υπερβολικά αλατισμένα. Μόνο αυτό μας απέτρεψε να το ξαναπαραγγείλουμε.

- Χοιρινές μελωμένες μπουκίες με μήλο στα 5.9 ευρώ. Πολύ όμορφη σκέψη, με το μήλο να είναι ψημμένο μαζί με το κρέας και να δίνει αρώματα. Η σάλτσα γλυκιά και την έφαγα όλη με το κουτάλι ΑΛΛΑ το κρέας ήταν σκληρό, με ίνες και λίπος. Κατέστρεψε όλο το τελικό αποτέλεσμα και αυτό με έκανε να βαθμολογήσω με 3 στην ποιότητα, εύχομαι να το λάβουν υπόψην τους.

- Κοτόπουλο τηγανιά με κόκκινη πιπεριά, μπέικον, μουστάρδα και τριμμένη φέτα στα 6 ευρώ. Νόστιμο σε γενικές γραμμές με ελαφρώς αλμυρή (στα όρια του ανεκτού πάντως) σαλτσούλα και ψιλοκομμένο το μπέικον και την πιπεριά. Σε καλή ποσότητα και η φέτα. Το κοτόπουλο ήταν σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με την άλλη τηγανιά αλλά ένα κλικ πιο ψημένο που αφαιρούσε λίγο... ζουμερότητα.

- Πράσινα σαλατικά με ψητό μαστέλο Χίου, αποξηραμένα σύκα και σάλτσα μελιού στα 5.8 ευρώ. Φρεσκότατη, με αρκετή σος να την τονίζει και τα σύκα σε επαρκή ποσότητα. Το μαστέλο σε 4 κομματάκια ιδανικά ψημένο. Την παραγγείλαμε και στις 2 επισκέψεις μας, τη δεύτερη φορά 1-2 μπουκιές ήταν λίγο πικρές λόγω των λαχανικών αλλά όχι σε βαθμό δυσαρέσκειας. Νομίζω πως αν σκεφτούν να βάλουν ένα ακόμα υλικό θα την κάνουν ακόμα καλύτερη.

- Ταλιατέλες με μπουκιές ψαρονέφρι με σάλτσα κόκκινου κρασιού και τριμμένη γραβιέρα στα 9.2 ευρώ. Νόστιμο πιάτο (κυρίως χειμωνιάτικο) με αρκετό τυράκι. Πάλι όμως θα ήθελα ένα κλικ λιγότερο ψημένο το ψαρονέφρι που βρισκόταν σε καλή ποσότητα μέσα στο πιάτο. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να είναι μπουχτιστική αν και δεν κατάλαβα ιδιαίτερα το κρασί.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί σε κάθε επίσκεψη στα 5 ευρώ. Μου άρεσε αρκετά, ιδιαίτερα την πρώτη φορά, παρεμφερές με αυτό των Μελισσών.

- Κόκα κόλα 250 μλ στο 1.8 ευρώ.

- Κέρασμα την πρώτη φορά από ένα σφηνάκι μαστίχα χωνευτική, ενώ την δεύτερη από ένα κομμάτι κορμό αρκετά καλό, γάλακτος με υποψία καρύδας αν κατάλαβα καλά.

Είχαμε κουπόνι για 25 ευρώ και συνολικά και στις 2 επισκέψεις μας το κόστος ανήλθε στα 30-32 ευρώ και χορτάσαμε.

Τιμιότατη επιλογή για να φας νόστιμα, να πιείς και το ποτάκι σου. Έχει κερδίσει κόσμο όλων των ηλικιών, ενδεικτικά θα πω πως στη δεύτερη επίσκεψη μας υπήρχε ένα ζευγάρι γύρω στα 65 έτη (ο κύριος) που είπε στην σερβιτόρα "Σήμερα ήρθαμε για να πιούμε".

Το αδύναμο σημείο για εμένα βρίσκεται κάπου μεταξύ εξυπηρέτησης και χώρου, με την έννοια πως το περίμενα πιο ζεστό σαν περιβάλλον αλλά αυτό ίσως ευθύνεται και ότι οι μέρες των επισκέψεων μας δεν ήταν και οι πλέον εμπορικές.

Στο δρόμο προς το αυτοκίνητο είδαμε το Byρακί γεμάτο από κόσμο και μου μπήκε η σκέψη να κάνω σύντομα την επίσκεψη μου (PONTIKI μας "ζουρλαίνεις" κάθε φορά με τις κριτικές σου για την περιοχή που αρχίζω να την αγαπάω γιατί μου θυμίζει την δική μου προσφυγική περιοχή τη Δραπετσώνα).

Το γυμνάσιο είναι καλό μαγαζί και αξίζει να βρίσκεται στον γαστρονομικό χάρτη. Θα ήθελα να θυμίζει πιο πολύ όμως την ονομασία του, πράγμα δύσκολο. Νομίζω πως στην περιοχή υπάρχει κάποιο παλιό σχολείο, θα ήταν μια καλή ιδέα να το σκεφτούν (αν και γραφειοκρατικά και οικονομικά δε νομίζω ότι είναι καθόλου εύκολο).

2015-05-04 11:45:23

Καλημέρα σας και καλή βδομάδα,

Ευχαριστούμε, τόσο για τις δυό επισκέψεις σας, όσο και για τον χρόνο που διαθέσατε για την κριτική σας!
Κάθε σχόλιο- παρατήρηση μας κάνει καλυτερο 'σχολείο' και μας βοηθά να εξελιχθούμε!

Σε λίγες μέρες που ανανεώνεται το μενού μας, και εμπλουτίζεται με πιο φρέσκες και καλοκαιρινές προτάσεις, θα ήταν χαρά μας, να μας επισκευτείτε ξανά!

Εις το επανιδείν!

2016-12-05 20:36:26
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.