Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επισκέφθηκα το DRUID ένα άνοιξιάτικο σαββατόβραδο, μετά από τις πολύ καλές κριτικές που έχουν γραφτεί στο site, και με αφορμή ένα εκπτωτικό κουπόνι από site προσφορών. Ήμασταν 2 άτομα.

Το εστιατόριο βρίσκεται σε μία κυρίως οικιστική περιοχή του Π. Φαλήρου, δεν είναι δύσκολο να το βρει κανείς, αλλά αν δεν πάει ειδικά για αυτό, δε θα το συναντήσει τυχαία στο δρόμο του, εκτός και αν είναι κάτοικος της περιοχής. Πιστεύω ότι, αν βρισκόταν σε μία πιο κεντρική περιοχή, θα είχε πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα.

Κατά την τηλεφωνική κράτηση, ρωτήθηκα αν ήμασταν καπνιστές ή όχι, τελικά καθίσαμε στον εσωτερικό, άκαπνο, χώρο. Υπήρχε χωριστός χώρος για τους καπνιστές, στην πλευρά της μικρής μπροστινής αυλής.

Ο εσωτερικός χώρος (ένα δωμάτιο σπιτιού, ουσιαστικά) είναι συμπαθητικός, με καλό φωτισμό, σχετικά μικρός, με χώρο για περίπου 5 τραπέζια των 2-4 ατόμων, σε μάλλον αρκετά κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους.

Ο (fixed) κατάλογος των πιάτων είναι, κατά την άποψή μου, επαρκής. Την ημέρα της επίσκεψής μας υπήρχε μία ξεχωριστή σελίδα με επιπλέον πιάτα, ενώ η κυρία που μας εξυπηρέτησε μας ανέφερε μερικά ακόμη πιάτα ημέρας. Για κανένα από τα εκτός καταλόγου πιάτα δεν υπήρξε πληροφόρηση για τις τιμές, ούτε γραπτή ούτε προφορική, κάτι που θεωρώ σημαντική αστοχία ενός σοβαρού εστιατορίου.

Το φαγητό αυτό καθεαυτό, που ήταν και ο κυριώτερος λόγος για να επισκεφθώ το εστιατόριο, με ικανοποίησε πολύ, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα.

Πήραμε το ριζότο μιλανέζ, τη σαλάτα ταμπουλέ (πολύ ωραία και δροσερή, αλλά δε μου άρεσε πολύ το φαλάφελ που είχε) και την τάρτα με τσένταρ και σπεκ στην αρχή, το ψαρονέφρι και το κοτόπουλο για κυρίως, και το σουφλέ σοκολάτας με παγωτό για το τέλος. Όλα πραγματικά πολύ ωραία, αλλά θα ήθελα να κάνω ιδιαίτερη μνεία στο ψαρονέφρι, το οποίο είναι από τα καλύτερα πιάτα που έχω δοκιμάσει: νόστιμα και ζουμερά φιλετάκια χοιρινού, με μία σάλτσα μουστάρδας εξαιρετική ως προς την υφή και την ποσότητα, που συνοδεύονταν από εξαιρετικές και πολύ ταιριαστές πατάτες τηγανητές, καθώς και από λαχανικά (καρότο, mange tout, φινόκιο και σπαράγγι) 'σου βιντ', τα οποία βρήκα εξαιρετικά και πολύ ταιριαστά στο όλο πιάτο.

Αν και δεν είμαι λάτρης των γλυκών, βρήκα το σουφλέ σοκολάτας επίσης από τα καλύτερα που έχω γευτεί.

Το κέρασμα στην αρχή (καταπληκτικά καναπεδάκια με μους σολωμού, ή, κάτι τέτοιο, και φοβερά κριτσίνια με ντιπ γιαουρτιού) αλλά και της μαστίχας (συνοδευόταν από φυστίκια Αιγίνης, super! ) στο τέλος ήταν ό, τι έπρεπε για το ιδανικό ξεκίνημα και κλείσιμο της βραδιάς μας, αντίστοιχα.

Μαζί με 2 ποτήρια κρασί, ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήρθε στα 69 ευρώ, ποσόν που θεωρώ λογικό για την ποιότητα του φαγητού αλλά και της εξυπηρέτησης.

Η κυρία που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη, κατατοπιστικότατη και παρούσα όσο χρειαζόταν.

Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο DRUID για το φαγητό του, αν και βρίσκεται σε μία περιοχή που που δε με εξυπηρετεί ιδιαίτερα.

2015-05-05 10:35:39

Αγαπητε sg_taste
Σας ευχαριστούμε πολύ για την παρουσία σας στο DruiD και για το χρόνο που αφιερωσατε για το σχόλιο σας.
Επίσης σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας.
Εστιάζοντας στο σημείο των extra πιάτων μας και την αναφορά των τιμών τους, θα θέλαμε να απολογηθούμε, οχι γιατι δεν αναγράφονται, αλλά γιατί δεν διευκρινίστηκε από το προσωπικό που σας εξυπηρέτησε ότι στον βασικό κατάλογο μας συμπεριλαμβάνονται και κοστολογούνται σαν "ορεκτικό του βαρδου " και σαν "πιάτο του Δρυιδη" με τις αντίστοιχες τιμές.
Η παρατήρηση σας μας δίνει την ευκαιρία να σταθούμε πιο αναλυτικά στο τομέα της πλήρους ενημέρωσης ώστε οι πελάτες μας να εισπράττουν οτι το DruiD ξεκίνησε σαν σοβαρό restaurant και ετσι εχει σκοπό να παραμείνει στο χώρο της εστίασης, να ευχαριστεί τους θαμώνες του με την ποιότητα και την αισθητική της γεύσης και της παρουσίασης, να τους τιμά που το επέλεξαν και να νικήσει την δυσκολία της επιλογής του να βρισκεται, αντι στο κέντρο της πόλης, σε καποιο ανηφορικό δρόμο, στα νότια προάστεια.
Σας ευχαριστούμε και σας περιμένουμε

2016-07-30 01:06:01
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την sg_taste.