Fish Restaurants - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Πρωτομαγιά μεσημέρι και αφού είδαμε ότι στην παραλιακή γινόταν η κόλαση του Δάντη από κίνηση αποφασίσαμε να πάμε βόρεια για να έχουμε την ησυχία μας.
Ο σύζυγος είχε ξαναπάει στο συγκεκριμένο μαγαζί για επαγγελματικό γεύμα με πολύ ιδιότροπους πελάτες και είχε κατενθουσιαστεί.

Εγώ είχα κάποιες επιφυλάξεις γιατί θεωρώ τα β. π. εστιατόρια μια "μυστική συνωμοσία " για την τσέπη του Αθηναίου πολίτη και ήμουν πολύ συγκρατημένη.

Εξ αρχής τα Χρώματα Βυθού σού εμπνέουν μια πολύ θετική διάθεση. Υπέροχα διακοσμημένο με ξύλο, θαλασσινά στοιχεία και φωτιζόμενους πίνακες, τραπέζια αραιά τοποθετημένα για να μην γίνεσαι ακουσίως μάρτυρας των διπλανών συζητήσεων και απαλή χαλαρή μουσική είναι μόνο λίγα από τα πλεονεκτήματα του εσωτερικού χώρου. Χαρακτηριστικό επίσης οι πεντακάθαρες τουαλέτες και η ανοιχτή κουζίνα στην οποία έβλεπες τον νεαρό, πλην ικανότατο σεφ να αποδίδεται στην τέχνη του "μαγειρεύειν" με πολύ μεράκι και αφοσίωση.

Διαλέξαμε τα ψάρια που θα ψηνοντουσαν στη σχάρα με το που μπήκαμε στο μαγαζί και μας καλωσόρισε ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης(έμαθα κατόπιν ότι είναι συμπατριώτης Σαλονικιός εξ ου και ο εγκάρδιος, ανεπιτήδευτος τρόπος του να σε κάνει νοιώθεις χαλαρά και άνετα, παρά την πολυτέλεια του χώρου).

Ο κατάλογος ΠΑΡΑ πολύ καλά δομημένος ως προς τις γευσεις και τις πληροφορίες που σου παρέχει για κάθε πιάτο, και με μεγάλη ποικιλία, σου κεντρίζει τη διάθεση να πεις στη γλυκύτατη σύζυγο του ιδιοκτήτη: 'Φέρτε μία από όλα". Πραγματικά δυσκολεύεσαι να διαλέξεις γιατί και μόνο που τα διαβάζεις σου τρέχουν τα σάλια. Πήραμε μια δική τους σαλάτα πράσινη με αβοκάντο και κουκουνάρι, μια μερίδα άγρια χόρτα και μια ΘΕΣΠΕΣΙΑ φάβα με ψητό χταποδάκι.

Όταν ήρθαν οι μερίδες αποκαλύφθηκε όλο το μεγαλείο του μαγαζιού στις ποσότητες τους. Καμία με σχέση με άλλα μεζεδοπωλεία που έχουμε κατά καιρούς επισκεφθεί στην περιοχή που για κάποιο ανεξήγητο ανορεξικό λόγο σου πασάρουν βρεφικές μερίδες σε τιμή Four Seasons, γιατί γουστάρουν να σε βλέπουν να φεύγεις πεινασμένος έχοντας πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα σου. Οι μερίδες του μαγαζιού είναι σα μιάμιση μερίδα και ακόμα και ένας πολύ καλοφαγάς σαν το σύζυγο μου, τις θεωρεί πληθωρικές και ακόμα και το κουβέρ που είναι μια ποικιλία από φρεσκοψημένα ψωμάκια με διάφορες γεύσεις είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικά.

Οι σαλάτες έχουν κατά μέσο όρο 11 έως 16 ευρώ αυτή που περιέχει ψητές γαρίδες και τα ορεκτικά στα 8 έως 10. Πήραμε δυο μπύρες και τρία ποτήρια δικό τους κρασί λευκό το οποίο αναμφίβολα συναγωνιζόταν το πιο ακριβό μοσχοφίλερο.

Μαζί με μισό κιλό φρέσκο ψάρι και δύο μεγάλα φρέσκα μπαρμπούνια πληρώσαμε 135 ευρώ που ναι μεν δεν είναι λίγα για την εποχή που ζούμε, όμως θεωρώ ότι η ποιότητα του μαγαζιού είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ υψηλή και άξιζε το κάθε ευρώ που αφήσαμε. Φάγαμε σαν βασιλιάδες σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα και η εξυπηρέτηση ήταν επάξια της γεύσης και της ποιότητας.

Θα το συστήσω ανεπιφύλακτα για ένα πολύ καλό γεύμα ή δείπνο και επίσης θα σας βγάλει ασπροπροσώπους σε σημαντικό επαγγελματικό γεύμα ή κάποια υποχρέωση. Το σίγουρο είναι ότι η οικογένεια μου το λάτρεψε και θα ξαναπάμε σύντομα.