Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πρωτομαγιά σήμερα και πιάσαμε τον Μάη στο εστιατόριο Ψωμί και Αλάτι και αυτοί μας πιάσανε κάτι άλλο.. Η παρέα (10 άτομα) το πρότεινε οπότε και εγώ ακολούθησα με τις αμφιβολίες μου να δικαιώνονται.

Λόγω ημέρας το πάρκινγκ στην περιοχή ήταν εύκολο, όταν φτάσαμε ήμασταν εμείς και άλλες 3 παρέες αλλά μέσα στο επόμενο μισάωρο γέμισε. Το μαγαζί είναι ωραίο με το ξύλο να επικρατεί στον χώρο, η κουζίνα είναι ανοιχτή και η διάταξη των τραπεζιών σωστή, πολύ καλό art de la table όπως αρμόζει σε ένα τέτοιο μαγαζί. Εμείς κάτσαμε έξω μιας και έσκαγε ο τζίτζικας.

Το σέρβις ήταν άριστο απ όλα τα παιδιά, όλοι ήταν πολύ ευγενικοί, γρήγοροι και με άριστη γνώση των πιάτων.

Όλα καλά μέχρι τώρα, από δω και πέρα ξεκινάει το ωραίο. Μόλις κάτσαμε μας φέρανε 2 μπουκάλια νερό εμφιαλωμένο 5€, κλαίω αν είναι δυνατόν.. και φυσικά μας το φέρανε χωρίς να ρωτήσουν ή να μας δώσουν την επιλογή αυτού της βρύσης και έχει και συνέχεια.. έπειτα μας φέρανε ψωμί ψημένο με ελιά θρούμπα (καθίστε) 3€ το άτομο τραγικοοοοοοο, τουτέστιν 30€ κουβέρ. Αν και νιώθω τα χέρια μου να παραλύουν και το τσαούλι μου να μετακομίζει πίσω απ το αφτί θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα. Και πριν συνεχίσω σχετικά με τα φαγητά να τονίσω ότι οι ποσότητες των φαγητών ήταν απίστευτα δυσανάλογες με την τιμή τους.

-2 σαλάτες σπανάκι με ταλαγάνι, μανιτάρια, λιαστές ντομάτες και βινεγκρέτ μπέικον, νόστιμες και δροσερές (4/4) (12€)

-1 ανάμεικτα σαλατικά με μαριναρισμένα λαχανικά και βινεγκρέτ με μέλι και μουστάρδα, καλή ήταν αλλά δεν πέθανα κιόλας (2/4) (9,50€)

-Ταλαγάνι ψητό με σάλτσα από αποξηραμένα φρούτα, μπέικον και κουκουνάρι, το τυρί ήταν σκληρό, η σάλτσα συμπαθητική (2/4) (9,50€)

-Πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνα, δεν μου άρεσε που την πατάτα την είχαν κόψει σαν λεπτό μακαρόνι και δεν καταλάβαινες γεύση πατάτας, το μόνο ωραίο ήταν το αυγό (2/4) (7,00€)

-Τσιπς πατάτας με μαγιονέζα με λάδι τρούφας και παρμεζάνα, αυτές ήταν πραγματικά πολύ νόστιμες και η μαγιονέζα πολύ ιδιαίτερη γεύση (4/4) (6,50)

-3 Χοιρινός λαιμός (250γρ) στη σχάρα «λεμονάτος» με κάππαρη, σταφίδες
και πατατοσαλάτα, (ήμουν και γω μέσα σε αυτούς τους 3), νόστιμο πιάτο, φυσικά ήταν γκουρμέ ψημένο, είχε κρατήσει το αιματάκι του (κανείς μας δεν ρωτήθηκε πως το θέλουμε ψημένο) (2.5/4) (14€)

Για όλα τα υπόλοιπα πιάτα δεν έχω άποψη έκτος απ το μπιφτέκι της κοπέλας μου που τσίμπησα λιγάκι, πάντως απ ότι μου είπαν όλοι ήταν ικανοποιημένοι με μόνη παρατήρηση το ψήσιμο (είμαστε βλέπετε όλοι από βουνό και λάτρεις του κάρβουνου.. ) ζήτησα απ όλους να βάλουν μια βαθμολογία μέχρι το 4.

-1 Μπιφτέκι γαλοπούλας (250γρ) με σαλάτα λάχανο και σάλτσα με σόγια, τζίντζερ και μέλι (2.5/4) (13.00 €)

-1 Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος (200γρ) με πουρέ από σελινόριζα, μπέικον και σταφίδες (3/4) (13.00 €)

-3 Μπιφτέκι μοσχαρίσιο (250γρ) στη σχάρα με δροσερή σαλάτα λάχανο-γιαούρτι-μουστάρδα, απ αυτό όπως είπα και πιο πάνω τσίμπησα, καλό ήταν δεν μπορώ να πω, εύγευστο αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο (2/4) (13.00 €)

-2 Κουρκουμπίνες Καρύστου με κόκορα κοκκινιστό, ντοματίνια και ξινομυζήθρα, εδώ οι απόψεις διίστανται, επειδή δοκίμασαν αρκετοί απ αυτό το πιάτο, άλλοι είπαν ότι ήθελαν κι άλλο βράσιμο, άλλοι ότι είχε πολύ αλάτι και άλλοι ότι ήταν ωραίο, αλλά κανείς δεν ξετρελάθηκε (2.5/4) (14.00 €)

Ήπιαμε 1 σουρωτή (3,00€), 4 βεργίνα weiss (20.00€), 1 coca cola light (3,00€) και ένα μπουκάλι κρασί δικό τους μοσχοφίλερο (14,00€)

Φυσικά για να συνεχιστεί η τραγωδία δεν μας κεράσανε τίποτα στο τέλος (α στην αρχή μας κεράσανε σούπα αρακά βελουτέ με ένα μικρό "πολύ μικρό" κέικ παρμεζάνας).

Και στο τέλος ήρθε η λυπητερή για όλα αυτά 266,50€, ε τι να πω, εγώ δεν θα ξαναπάω σίγουρα και ας με πληρώνανε, γιατί θεωρώ ότι τέτοια μαγαζιά είναι κοροϊδία, τα φαγητά αυτά μπορώ να τα φάω και αλλού πολύ πιο νόστιμα και πολύ πιο οικονομικά. Ειλικρινά δεν είναι τα χρήματα τόσο κατασταλτικός παράγοντας στο να ξαναπάω αλλά ότι δεν έφαγα τίποτα που να με ενθουσιάσει και να αντιστοιχεί στην τιμή του.