Ψαροταβέρνες - Καισαριανή, Αθήνα

Μ αρέσει η Μπόμπενα! Εκεί έχω καταλήξει.
Προ ημερών που πήγαμε διέκρινα ενα γκουρμέ τουιστ στο μενού τους, φυσικά αντιστάθηκα (χο), αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Πηγα για αλλη μια φορά κυρίως για τις πολύ καλές αστακό/καραβιδο/γαριδομακαρονάδες του, μ'ενα σωστά βρασμένο λιγκουίνι, κι επίσης με σωστή κι όχι ελλιπή ή μπουκωτική δόση τομάτας που καταφθάνουν μάλιστα σ'ενα υπερτέλειο τηγάνι, χάρμα ιδεσθαι, εξαιρετικά ομορφο ειλικρινά!

Φυσικά μιλάμε για μερίδες τέρατα, συμπεριλαμβανομένων και των οστρακοειδων κι όχι μόνο των ζυμαρικών όπως συμβαίνει αλλού, οπότε προσωπικά θα σας συνιστούσα να πάρετε μισό αριθμό από εκείνον που υπολογίζατε εξαρχης και πάλι θα χορτάσετε!

Αν ωστόσο περισσέψουν, δίνουν και σε πακέτο για σπιτι!
Αν μάλιστα έχετε θέμα με την επιλογή, τους ρωτάτε και σας δίνουν πάντα την καλύτερη και φρεσκότερη λύση.

Εκτος της μακαρονάδας που παίζει σε μια λίγκα μονη της, κι ο, τι άλλο εχω δοκιμάσει ειναι από καλό εώς πολυ καλό.

Από ωραιότατα μύδια με εξίσου ωραιότατη ελαφριά σαλτσούλα (σε τηγάνι κι αυτά), κυδώνια, στρειδια, μέχρι χταπόδι ξυδατο πεντανόστιμο, σαλατοσολωμό κτλ.

Από κλασικές σαλάτες προτιμω διαχρονικά αυτήν με την βραστα λαχανικά (εγώ έχω ένα θέμα με τα βραστά λαχανικά, τα θέλω λίγο πιο βρασμένα απ αυτά, αλλά αισθητά πιο άβραστα απ ό, τι συνηθίζεται, οπότε τελικά είμαι οκ), ενώ οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσετε και μία από τις καλύτερες ταραμοσαλάτες της Αθηνας, όπως την ανακάλυψα τελευταία, αέρινη και κάπως νταρκ (βλ. μελάνι) και με προόσθετο ξύσμα αυγοταραχου.

Εγω όπου κι αν φάω, κι εφόσον διατίθενται παίρνω πάντα και πατάτες τηγανίτες, ειναι η προσωπική μου γευστική εμμονή, κι εδώ ακόμη κι αυτές ειναι φυσικά φρέσκες, νόστιμες και τηγανισμένες σε ωραιο λαδι.

Φυσικά, δεν θα φύγετε, αν δε δοκιμάσετε το εξαιρετικό παστέλι- αν μάλιστα θυμάμαι καλά το μυστικό της επιτυχίας τους είναι τα υπέροχα φυστίκια Αιγινης -είναι πραγματικά ιδιαίτερο, ακόμη κι αν δε σας αρέσουν τα παστελια -εμένα που δε μ αρέσουν δηλαδή, δοκιμάζω πάντα.

Ο χώρος θα θελε να 'ναι κάπως νησιώτικος, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σε τρελαίνει, ενώ η εξυπηρέτηση δεν είναι διεκπεραιωτική, αντιθέτως πάντοτε χρήσιμη και βοηθητική για τον πελάτη.
Τωρα, το value for money είναι τεράστια ιστορία.

Αφενός πάει πακέτο με μια γενική επιστροφή στο 2005 που κυριαρχεί στο περιβάλλον (παίζουν και κάτι λούμπεν φάσεις με επίδειξη πλούτου τύπου πάρε να 'χεις/αλλά ελεω κρίσης γνωριστήκαμε πια καλά μεταξύ μας για να αλληλοεντυπωσιαζόμαστε/αλληλοβαυκαλιζόμαστε (ε, ναι), και αφ'ετέρου, αν και συνηθως το γεύμα/δείπνο ξεπερνά τα 50ε -60ετο άτομο, δεν νιώθεις τόσο βλάκας, όσο ενδεχομένως θα μπορούσες εν έτει 2015, νιώθεις αντιθέτως ότι το γεύμα/δείπνο άξιζε, παρασκευάστηκε με καλες πρώτες ύλες και γνωση κι ως εκ τούτου τα χρήματα δεν πηγαν καθόλου χαμένα.

Φυσικά, καλό θα ταν να πέσουν λιιιιίγο οι τιμές, καθόσον είμαστε στην πάντα (για απολύτως άλλους λόγους) λατρεμένη Καισαριανή κι όχι πχ. στο Φηροστεφάνι!
Πάντως όχι άμεσα, ή καθημερινά, αλλά ναι, απολύτως σίγουρα με χαρά θα ξαναπάω.