05 Μαι 2015

Να πω την αληθεια μου, βγαινοντας χθες βραδυ απο τον κινηματογραφο Αβανα(μετα απο μια αποτυχημενη ταινια μαλιστα), καποιο σουβλατζιδικο ειχαμε στο μυαλο μας. Ευχαριστη ανοιξιατικη βραδια ηταν, βγηκαμε και νωρις απο το εργο, ειχαμε μια διαθεση για περιπλανηση. Βρεθηκαμε μπροστα σε ενα αξιοπροσεκτο αισθητικα μαγαζι απ'αυτα που παντα θα σου τραβηξουν το ματι. Mandaloun ελεγε η ταμπελα και ειχε μια μεγαλη τζαμαρια που σου επετρεπε να δεις μεσα. Αρχικα σκεφτηκαμε οτι μαλλον επροκειτο για μπαρακι, τελικα αποδειχτηκε μπαρ-ρεστοραν και αν και δε γνωριζαμε τιποτα για αυτο αποφασισαμε να μπουμε.

Ο χωρος μπαινοντας γινεται ακομα πιο ευχαριστος. Ομορφη ατμοσφαιρα, ωραια διακοσμηση και ενας νεγρος σαξοφωνιστας να παιζει με ιδιαιτερα γλυκο τροπο κλασσικα κομματια(strangers in the night κλπ)... Μας υποδεχτηκε μια χαμογελαστη κοπελα και μας προτεινε ενα ανετο τραπεζι για να κατσουμε. Μετα απο λιγο ηρθαν δυο καλαισθητοι και σχετικα περιορισμενοι(απο αποψης πικοιλιας) καταλογοι για να παραγγειλουμε. Επιπλεον ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο(παντα με ενοχλει η υποχρεωτικη αυτη χρεωση αλλα πλεον κουραστηκα να κανω παντα αυτη την παρατηρηση). Γεγονος ειναι πως δεν ειχαμε σκοπο να φαμε πολυ αλλα μαλλον κατι σχετικα λιγο και ευκολο. Τελικα διαλεξαμε:

-Μπιφτεκια γαλοπουλας. Τρια μικρα μπιφτεκακια, αρκετα νοστιμα και ζουμερα με την συνοδια καλοψημενων λαχανικων. Το πιατο μεγαλο, η μεριδα σχετικα μικρη.

-Μια πιττα με αρνισιο κιμα. Φαντασου κατι σαν πιτσα, αλλα με κιμα, χωρις τυρι και με μια γευση που θυμιζε εντονα Λαχματζουν. Ποσοτικα μεγαλουτσικη για την τιμη της(5,5 ευρω).

-Δυο ποτηρια κοκκινο κρασι (δυστυχως εμφιαλωμενο)Αγιωργιτικο Χατζημιχαλη. Εδω ειχαμε ενα προβλημα. Το εστιατοριο δεν εχει σαν επιλογη ενα καλουτσικο χυμα κρασι. Υπαρχει μονο η φιαλη με κοστος απο 18 ευρω και πανω η το ποτηρι μονο του που κοστιζει 5,5 ευρω, δηλαδη ακριβο για αυτο που ειναι.

Για αρχη μας εφεραν ενα παραξενο πιττοειδες ψωμακι, κατι που θυμιζε κρεπα περισσοτερο, μαζι με ενα μικρο μπολακι με ελιτσες Καλαμων και λιγο εκαιολαδο. Στο τελος, μαζι με τον λογαριασμο μας εφεραν ενα υπεροχο κοκκινο τσαι φτιαγμενο απο φρουτα.

Ο καταλογος ειχε και καποια ορεκτικα, πχ τυροκαυτερη η μελιτζανοσαλατα, γυρω στα 3-4 ευρω το καθενα. Μερικες σαλατες απο 5 μεχρι 7 ευρω και καποιες ακομα πιττες της ταξεως των 5-6 ευρω. Επισης 3 η 4 ειδη κεμπαπ γυρω στα 10 με 11 ευρω. Εμεις μειναμε μονο στα παραπανω πιατα αυτη τη φορα και τελικα πληρωσαμε 29 ευρω.

Σαν συμπερασμα θα ελεγα οτι το μαγαζι εχει καλες γευσεις, αρκετα καλες τιμες και εναν καταλογο που σε καλει να τον επεξεργαστεις. Δυστυχως ομως, αν θελεις και να πιεις θα πρεπει να το πληρωσεις. Να μη ξεχασω να αναφερθω στο εξαιρετικο σερβις. Περιπου 4 η 5 παιδια με χαμογελο και καλη διαθεση βρισκονται ανα πασα στιγμη καπου κοντα σου για να ζητησεις οτιδηποτε.

Αν θα ξαναπαω? Θα ελεγα μαλλον ναι. Θα βοηθουσε ομως καποια βελτιωση του προβληματος με το ποτο. Μπυρα η καποιο ειδος τσιπουρου δεν περιειχε ο καταλογος. Μονο κρασι και αυτο ακριβο. Αν επιλυθει αυτο, το εκανα και στεκι μου!

05 Μαι 2015

manos36