Μοντέρνες ταβέρνες - Παγκράτι, Αθήνα

Καλησπέρα και καλή όρεξη σε όλους μας!!! Κάνω κι εγώ λοιπόν το ποδαρικό μου στο ask4food και σαν πρώτη κριτική επέλεξα το αγάπημένο 'Μαύρο πρόβατο'.

Προς το παρόν εχω επισκευτεί το κατάστημα στο Παγκράτι, αλλά είναι στα άμεσα πλάνα της παρέας να τιμήσουμε και το 'προβατάκι των Μελισσίων'!!

Συνολικά μετρώ 3 φαγοπότια στο συγκεκριμένο μαγαζί και έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα!!

-Χώρος: όμορφος, περιποιημένος, ΠΑΝΤΑ καθαρός, κυριαρχεί το μαύρο με κάποιες λευκές πινελιές. Το μαγαζί τυπικά χωρίζεται σε τρία μέρη τον εξωτερικό χώρο, και δύο εσωτερικά μέρη που χωρίζονται μεταξύ τους με εναν τοίχο!
Εμείς στην πλειοψηφία των επισκέψεων καθόμαστε μέσα, τα τραπέζια άνετα και αρκετά μεγάλα για να χωρέσουν αρκετά φαγητά!!

-Εξυπηρέτηση: είναι δεδομένο πως τις εντυπώσεις, κλέβει ο μαιτρ (που πολύ πιθανόν να του ανήκει και κάποιο ποσοστό του μαγαζιού. )
Προσωπικά τον βρίσκω εξαιρετικό και πολύ ιδιαίτερο επαγγελματία! Καθώς παίρνει την παραγγελία, κοιτάει ΜΟΝΟ εσένα και απλα σημειώνει οτι λες, ξέρει με κάθε λεπτομέρεια τι περιέχει το κάθε πιάτο και γενικά ειναί μια φιγούρα που δεν περνά με τίποτα απαρατήρητη!!!

- Φαγητό: και πάμε λοιπόν στο ζουμί της κατάστασης!! Φαγητά που έχουμε δοκιμάσει προς το παρόν ειναι τα εξής:
1. Φακοσαλάτα με σολωμό και χυμό πορτοκαλιού, είναι μακράν η αγαπημένη μου σαλάτα!

2. Σαλάτα Μυρτώ: πράσινα σαλατικά, ψητό μανούρι (πάντα τέλεια ψημένο), ξηροί καρποί και σως βατόμουρο! Είναι η αγαπημένη σαλάτα της παρέας μου, δροσερή και ιδανική για τους λάτρεις των φρούτων του δάσους.

3. Φάβα με κρεμμυδάκι και λάδι! Παραδοσιακή και καλομαγειρεμένη.

4. Πανσέτα με μυρωδικά και πιπεριές! Αν και δεν είμαι fun του κόκκινου κρέατος είναι αντικειμενικά ένα πολυ ζουμερό και νόστιμο πιάτο.

5. Κεφτεδάκια κοτόπουλο! Αρκετά μεγάλη μερίδα (5-6 είναι αν δεν κάνω λάθος), αρκετά φλάτ πιάτο, δυστυχώς καθόλου ζουμερά αν και βοηθάει το γιαουρτάκι από δίπλα!

6. Ψαρονέφρι σωτέ με κολοκυθάκια και ξυνομυζήθρα!!!! Πρόκειται για ένα αριστούργημα, τέλεια μαγειρεμένο το κρέας, τα κολοκυθάκια βρασμένα τόσο, όσο και η σαλτσούλα ένα όνειρο!

7. Λιγκουίνι με γαρίδες! Ωραίο και μυρωδάτο πιάτο λόγω των φρέσκων μυρωδικών και πολύ μεγάλη μερίδα!

8. Τηγανιά χοιρινή! Νόστιμη πολύ, αν είχε λιγότερο λιπάκι θα ήταν ακόμα καλύτερη!!!

9. Μοσχαρίσιο συκώτι! Θεσπέσιο, χωρίς νεύρα και πολύ ζουμερό! Θα χρειαστείτε ψωμάκι για τις απαραίτητες 'βούτες'!!!

10. Σαν πιάτο ημέρα έχουμε δοκιμάσει μπουτάκια κοτόπουλα με λαζάνια σε κόκκινη σάλτσα! Ειλικρινά νομίζες ότι τρως φαγητό της γιαγιάς! Η σάλτσα καραμελωμένη, τα ζυμαρικά εξαιρετικα και το κοτόπουλο αρκετό!!

11. Μπιφτέκια σχάρας! Καλοψημένα και πολύ μεγάλα αν δεν κάνω λάθος τα είχαμε συνοδέψει με πατάτες!!

Υπάρχουν και άλλα 2-3 πιάτα που έχουμε δοκιμάσει αλλα δεν με βοηθά η μνήμη μου αυτή τη στιγμή για παραπάνω πληροφορίες! Χαχα

Συνήθως επιλέγουμε κρασί χύμα λευκό, αρκετά ελαφρύ ή μπύρα.

Οι τιμές ανα άτομο δύσκολα να ξεπεράσουν τα 16-17€ (με το ποτό μαζί)

Αυτά λοιπόν για το πλέον νόστιμο προβατάκι, που παρότι κρύβεται στα στενά του Παγκρατίου, δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο μιας και ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ!!!!

2015-08-21 15:09:10

O Δημήτρης σας κοιτάζει πάντα στα μάτια και πάντα φτάνουν στο τραπέζι σας όλα όσα παραγγείλατε: υπαγόρευση στα τυφλά!