Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Έχω επισκεφθεί σχεδόν όλα τα μεξικάνικα (με εξαίρεση αυτό της Κηφισιάς που αδημονώ να πάω) της Αττικής και θεωρώ ότι το AMIGOS VAMOS είναι το καλύτερο από κάθε άποψη.... τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.... αφού το Μεξικάνικο είναι ένα ιδιαίτερο φαγητό με πολλές... διακυμάνσεις σε γεύσεις και επιδόσεις!

Λοιπόν, ας είμαστε αρκούντως περιγραφικοί για βοηθήσουμε το κοινό που αναζητά Μεξικάνικο!

Χωρος: κατ΄εμέ πάρα πολύ ωραίος χώρος. Βρίσκεται σε εύκολο σημείο στην Νέα Σμύρνη, αρκετά κεντρικό αλλά όχι σε πλατεία. Κατεβαινεις το μεγάλο δρόμο της πλατείας, μετά από 2 τετράγωνα στρίβεις αριστερά και είναι στα 30 μέτρα δεξιά. Το πάρκινγκ είναι αναλόγως της ώρας που θα πας. Μάλλον εύκολο θα το χαρακτήριζα. Το μαγαζί είναι χωρισμένο ουσιαστικά σε 3 επίπεδα. Ο εσωτερικός χώρος που δεν καπνίζεις με ωραία ξύλινα τραπεζάκια και καναπέδες με σωστή μεταξύ τους απόσταση, ωραίες παραδοσιακές ζωγραφιές στον τοίχο και γενικά μια cult αλλά ωραία εικόνα. Το δεύτερο επίπεδο είναι η είσοδος που είναι βασικά μπάρ με όρθια μεγάλα stand όπου πίνουν μαργαρίτες αλλά τρώνε κιόλας όταν το μέσα είναι γεμάτο. Πολύ ωραίος επίσης χώρος με όμορφο μπάρ που σε τραβάει να πιείς....

Ο τρίτος χώρος είναι δεξιά του κυρίως εστιατορίου περιτρυγιρισμένος από τζαμαρίες (ευτυχώς όχι πλαστικό) και υποθέτω ότι το καλοκαίρι είναι ανοιχτός για τους καπνιστές. Πάντως αν και είμαι καπνίστρια δεν αισθάνθηκα κανένα ίχνος μυρωδιάς καπνού στο συγκεκριμένο χώρο. Περιττό να σας πώ ότι έχω κάτσει και στους τρείς χώρους κατά καιρούς για πολλούς και διάφορους λόγους. προτιμώ το bar!

Eξυπηρέτηση: Πραγματικά υποδειγματική. Από την κοπέλα και το νεαρό στην πόρτα που σε υποδέχονται μέχρι το γκαρσόνι που είναι άκρως ευγενικό και κατατοπιστικό αλλά και την κουζίνα., αφού τίποτα δεν καθυστέρησε να προετοιμαστεί πάνω από 10 λεπτά (με εξαίρεση τα κυρίως) που ήρθαν περίπου 20 λεπτά μετά τα πρώτα (ακριβώς ο σωστός χρόνος για να σου δώσει την ευκαιρεία να απολαύσεις τα πρώτα). Με άνεση το κερδίζουν το άριστα! Εξάλλου ακόμα και ο μπάρμαν είναι καταπληκτικός στην παρασκευή της μαργαρίτας! η τελειότερη ever που έχω πιεί και να φανταστείτε ότι απεχθάνομαι την Τεκίλα

Γεύση: Έχω φάει τα τελειότερα με... τεράστια διαφορά από τα υπόλοιπα nachos!!!! και σε όλη την υπόλοιπη παρέα άρεσαν! Τα καλύτερα είναι τα volcano με κιμά, τσένταρ, sour cream και guacamole! Αλλά και με το κοτόπουλο και σκέτα είναι πραγματικά απόλαση. Είναι πολύ τραγανά, δεν έχουν.... παπαρώσει απο την σάλτσα και η μερίδα είναι πραγματικά τεράστια (κοστίζουν και 10 ευρώ βέβαια). Να διευκρινίσω ότι όταν κάθεσαι έρχεται (δεν κατάλαβα εάν είναι κέρασμα) ένα μικρό μπολάκι με νάτσος και κόκκινη σος. Άρα εάν δεν είσαι φάν τα δοκιμάζεις χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις πιάτο, Για μένα είναι λόγος να ξαναπάω. Την τελευταία φορά που πήγαμε πήραμε εντσιλάδας, φαχίτας, τακίζα, τσιμιτσάνγκας και μπουρίτο (5μελής παρέα). Η φαχίτα δεν μου άρεσε (στην φέρνουν σε σκεύος που ψήνεται με ένα ψάθινο κουτάκι που έχει τις πίτες). Η εντσιλάδας ήταν πολύ νόστιμη και την σέρβιραν με την κλασσική γαρνιτούρα τους το ρύζι το οποίο θα αξιολογούσα ως απλά αξιοπρεπές.

Το μπουρίτο ήταν καλό και η τακίζα το καλύτερο, γευστικότερο και επίσης πολύ ογκώδες πιάτο. πρόκειται για πιτούλες σε στρώσεις που καταλήγουν να είναι πύργος με γέμιση, κοτόπουλο, μανιτάρια και τυρί! Απλά πάρα πολύ καλό. Το Chimichangaς είναι πολύ νόστιμο (γεμάτο από τυρί και υλικό όποιο διαλέξεις εγώ το πήρα με κοτόπουλο.

Από σαλάτες έχω φάει την mixta (με φιλετο κοτόπουλο, ντομάτα, φασολια, καλαμπόκι, sour cream, cheddar) και την de pollo (ομοίως με κοτόπουλο σε φωλιά από τορτίγια γαρνιρισμένη με καρύδια εάν θυμάμαι καλά). Η mixta ήταν πραγματικά τεράστια, να φανταστείτε για 5 άτομα και δεν χρειάστηκε να πάρουμε άλλη.

Δεν έχω φάει τις άσχετες γεύσεις που έχει το μενού, δηλαδή τα burger και τα ζυμαρικά διότι όταν πάς σε μεξικάνικο.... πρέπει να φάς μεξικάνικο. Όπως τα είδα όμως στα διπλανά τραπέζια πρέπει να είναι και αυτά πολύ γευστικά....!

Από γλυκά έχω φάει μόνο oreo cheesecake το οποίο ομολογώ ότι ήταν απλά καλό, χωρίς WOW! Θέλω οπωσδήποτε να φάω και από τα υπόλοιπα αλλά δεν έχει δοθεί η ευκαιρία.

Από ποτά έχω δοκιμάσει όπως προείπα τέλεια μαργαρίτα αλλά σχεδόν πάντα όπως και την τελευταία φορά πέρνουμε λίτρο σανγκρία. Τρία άτομα 1,5 λίτρο το καθαρίζουμε με άνεση. Είναι πολύ δροσερή.... κλασσική ωραία μυρωδάτη σανγκρία!

Κερνάνε σορμπέ με λεμόνι (αρκετά δροσιστικο μετά τα chilli con carne αλλά πιστεύω ότι έπρεπε σε παρέες με μεγάλο λογαριασμό όπως κάναμε εμείς να κερνάνει και κάνα γλυκάκι. Μάλλον επειδή πρόκειται για μαγαζί αλυσίδα με πολύ κόσμο δεν είναι οικονομικά συμφέρον αλλά εάν κρίνω από τις τιμές που έχουν.,,, επιβάλλεται!

Λοιπόν, όσον αφορά τον λογαριασμό: τα κυρίως κυμαίνονται από 10-15 ευρώ, τα νάτσος περίπου 10 ευρώ, οι σαλάτες περίπου 10 ευρώ, τα κρέατα που δεν είναι αμιγώς μεξικάνικα γύρω στα 20 ευρώ και τα γλυκά γύρω στα 6 εύρω! η σανγκρία 3 ευρώ το ποτήρι και η μαργαρίτα 7 ευρώ! αρκετά τσιμπημένα δηλαδή!

Όπως καταλάβαμε όλοι είμαι fun και το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν βρώ ευκαιρία θα ξαναπάω! εάν θέλετε ένα μεξικάνικο, όχι τόσο παραδοσιακό αλλά περισσότερο εμπορικό και με πλήθος επιλογών, θα το συνέστηνα ανεπιφύλακτα!
στον ιδιοκτήτη θα έδινα μια συμβουλή, να μειώσει λιγάκι τις τιμές σε όλα τα προϊόντα του διότι είναι αποτρεπτικός ο λογαριασμός για αρκετό κόσμο! δεν λέω, έχει καλή ποιότητα υλικών και πολύ μεγάλο προσωπικό, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα ενοχλούσε κανέναν λίγη αναμονή εάν ήταν η συνολική τιμή 20% κάτω@