Bar Restaurants - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε το εν λογω εστιατοριο την περασμενη εβδομαδα, με αφορμη τη γιορτη της κοπελας μου. Το ειχα δει και απο την βραβευση των χρυσων σκουφων, που κερδιζει εδω και χρονια, και μου αρεσε τοσο ο χωρος, οσο και το μενου, ενω μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση οι σχετικα χαμηλες τιμες, σε σχεση με αναλογης κατηγοριας και υφους εστιατορια!

Καναμε κρατηση και πηγαμε Παρασκευη βραδυ κατα τις 8μιση. Το μαγαζι ακομα ηταν αδειο. Ευχαριστη εκπληξη η υπαρξη παρκαδορου, που παραλαμβανει το αυτοκινητο εξω απο το μαγαζι και αναλαμβανει αυτος να βρει θεση παρκινγκ. Αρνητικο ειναι οτι δεν διαθετει καποιο παρκινγκ, οποτε δεν ξερεις που θα το αφησει. Επισης οποιος θελει να παει με τα μεσα, το εστιατοριο ειναι αρκετα κοντα στο σταθμο του μετρο του Μεταξουργειου, αλλα και στον Κεραμικο. Ο χωρος ειναι εξαιρετικος, με πολυ ωραια διακοσμηση και απαλα χρωματα. Εχει και κηπο, ο οποιος ακομα ηταν κλειστος λογω καιρου, καθως και επανω οροφο. Εμεις καθισαμε κατω, σε ενα χωρο με τζαμαρια και πετρινους τοιχους. Πραγματικα παρα πολυ ωραιος χωρος.

Στα πολυ θετικα ηταν και η εξυπηρετηση. Ο σερβιτορος μας ηταν προθυμος να μας εξυπηρετησει και μας γεμιζε αρκετα συχνα τα ποτηρια μας με νερο, ωστε ποτε να μην κατεβαινουν κατω απο τη μεση, ενω οταν ζητησαμε για ποτο σαγκρια, παρολο που δεν υπηρχε στον καταλογο και δεν ειχε το μαγαζι, εψαξαν και μας εφεραν! Η εξυπηρετηση ηταν τετοια που ακομα και να σε βοηθησουν να βαλεις το σακακι σου η στην καρνταρομπα του μαγαζιου η σε αλλη καρεκλα, προκειμενου να μην τσαλακωθει.

Στο δια ταυτα λοιπον. Ο καταλογος λιτος και απεριττος. Τα πιατα δεν ειναι πολλα, με μολις μια σαλατα, 8 ορεκτικα και 7 κυριως. Υπαρχει και ενα μενου με 4 πιατα και επιδορπιο στην τιμη των 40 ευρω το ατομο, το οποιο εμεις δεν πηραμε, γιατι δεν θελαμε να περιοριστουμε. Πριν απο ολα τα αλλα ομως πρεπει να αναφερθω ιδιαιτερα στα χειροποιητα ψωμακια και στο ντιπ. Σου εφερναν λοιπον ενα καλαθακι με 3 ειδων ψωμακια, σικαλεως με καρυδι, με γαλα αφρατο και ενα αλλο με ριγανη, ενω το ντιπ ηταν λευκος ταραμας.

Πραγματικα τα ψωμακια ηταν θεσπεσια, ενω ο ταραμας ηταν ο πιο νοστιμος που εχω φαει! Και με το που τελειωσαν, τσουπ μας το γεμισαν παλι! Βεβαια παραλειπεται το γεγονος οτι χρεωνονταν 2 ευρω το ατομο και δεν σε ρωτανε αν θες, γιατι οταν πας σε τετοιο εστιατοριο και εισαι διατεθημενος να πληρωσεις καποιες δεκαδες εως εκατονταδες ευρω για ενα δειπνο, η χρεωση αυτη ειναι μηδαμινη. Εγω απλα το αναφερω για να το γνωριζετε και μην βρεθειτε προ εκπληξεως.

Η παραγγελια μας, υστερα απο τα υπεροχα ψωμακια, ηταν η εξης:
-Ανάμεικτη σαλάτα με κατσικίσιο τυρί σαγανάκι
φινόκιο, ξινόμηλο και μέλι τρούφας 12 ευρω. Με το που καταφτανει, ας ρωταει ο σερβιτορος αν θελουμε να μας σερβιρει. Του απανταμε θετικα και αφου εκοψε στη μεση το τυρι σαγανακι, μας τη μοιρασε. Ηταν πολυ γευστικη και ιδιαιτερη, αλλα να πω την αληθεια ηταν λιγο μικρη, οπως και ολα τα πιατακια, αλλα αυτο ειναι γενικα το προβλημα με ολα τα gourmet εστιατορια. Παντως σας τη συστηνω

Απο ορεκτικα πηραμε:
-Φρέσκα χτένια
με πατάτα και απάκι, μους από σταμναγκάθι και μαριναρισμένους σπόρους ντομάτας € 15. Πολυ νοστιμα και σωστα ψημμενα και το απακι πηγαινε πολυ!

-Καπνιστό χέλι Άρτας
με κρέμα από αγγούρι, κανθαρέλες και σαλάτα από αρμυρίκια € 14. Το καπνισμα των χελιων ηταν τελειο και το συστηνω σε οποιον αρεσουν οι καπνιστες γευσεις

Για κυριως προτιμησαμε:
-Κόκορας κρασάτος
με χοντρά μακαρόνια πατάτας γεμιστά με σκοτύρι Ίου και κρέμα πικάντικης πιπεριάς € 17. Η σαλτσα ηταν πεντανοστιμη και πραγαμτικα θυμιζε πολυ καλο σπιτικο φαγητο, ενω τα μακαρονια πατατας ηταν μολις δυο σαν κανελονια τυλιγμενα, πολυ γευστικα, αλλα θα προτιμουσα λιγα παραπανω. Το κοτοπουλο ηταν αρκετο και πολυ νοστιμο

-Αρνάκι ψητό
πουρέ από λευκό καρότο, τουρσί πιπεριάς και μαυρομάτικα φασόλια € 17. Ειναι και το πιατο για το οποιο εχει βραβευθει και θεωρειται σπεσιαλιτε. Το αρνακι ηταν αρκετο και παρα παρα πολυ μαλακο, σε σημειο να λιωνει στο στομα! το πιο μαλακο αρνακι που εχω φαει ποτε μου! Ο πουρες λευκου καροτου ηταν πολυ γλυκος, αλλα αν τον ετρωγες μαζι με το αρνακι καπως εξισσοροπουσε η κατασταση, ενω τα μαυροματικα ηταν για μενα αδιαφορα.

Για επιδορπιο πηραμε:
-Μπακλαβάς με parfait από φυστίκι
καραμελωμένο φύλλο, παγωτό κανέλα και σάλτσα καραμέλα € 10. Μια πολυ ωραια παραλαγη του μπακλαβα, ενω το παγωτο κανελα ηταν παρα πολυ καλο, χωρις να εχει εντονη γευση κανελας. Η κοπελα μου που δεν της αρεσει ο μπακλαβας, το λατρεψε

-Ganache σοκολάτας Valrhona
με cake από σουσάμι, κρέμα από πορτοκάλι και παγωτό βανίλια € 10. Πολυ καλο γλυκο και η γκαναζ πολυ γευστικη. Μονο το σιροπι πο ειχε δεν μου πολυαρεσε. Παντως η τιμη και στα δυο γλυκακια ηταν λιγο τσιμπημενη

Γενικα ηταν ενα απο τα καλυτερα δειπνα που εχω κανει ποτε μου, τοσο λογω του χωρου και της εξυπηρετησης, οσο και λογω του φαγητου που τοσο σε ποιοτητα, οσο και σε γευση ηταν παρα πολυ καλο. Εμεις για αυτα και για ενα ποτηρι σαγκρια πληρωσαμε 108 ευρω!

Η τιμη ειναι αρκετα καλη για ενα τεοιου ειδους εστιατοριο, ενω τα εσταιτορια τετοιου επιπεδου στη γυρω περιοχη εχουν διπλασιες εως και τριπλασιες τιμες! Αν λοιπον ειστε κοντα στη περιοχη η εχετε καποια ιδιαιτερη περισταση, σας το συστηνω ανεπιφυλακτα! Εγω θα ψαχνω αφορμη παντως για να πηγαινω οσο πιο συχνα γινεται!