Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Κυριακή 3 Μαϊου σήμερα, τα γενέθλια αγαπημένης μοναδικής και υπέροχης φίλης (σε λενε το Κοριτσι του Μάη, ε, αυτό!! ) Όλη τη βδομάδα που προηγήθηκε είχαμε ξεψάχνισμα του ask4food (είναι κι εκείνη μέλος και κονταροχτυπιόμαστε! ) που θα το γιορτασουμε, ποιο μαγαζί εχει τις καλύτερες κριτικές και πού να πάμε! Η Φυσαρμόνικα ήταν που κέρδισε τον μίνι διαγωνισμό!! Και όχι άδικα!!

Η Φυσαρμόνικα είναι ένα γωνιακό όμορφο μεζεδοΠΟΤΕΙΟΝ στο Χολαργό στον παράδρομο της Μεσογείων λίγο πιο πάνω από το Υπουργείο. Σήμερα δεν είχε πολύ κόσμο, κάτι που ήταν Κυριακή, κάτι που ήταν τριήμερο Πρωτομαγιάς και μάλλον όλοι είχαν εκδράμει εις τας εξοχάς, ήταν άνετα αλλά είχε γίνει και κράτηση (στο χώρο των καπνιζόντων -είμαι η μόνη που δεν καπνίζω οι λοιποί τρεις της παρέας =τα φουγάρα του Τιτανικού!! ).

Παρκάρισμα πανεύκολο επί του παράδρομου ακριβώς έξω από το μαγαζί.
Ο χώρος των καπνιζόντων ήταν επί του πεζοδρομίου κλεισμένος με νάυλον αλλά όχι άσχημος ή βαρετός ίσως επειδή εμείς καθήσαμε από το πλάι -όχι από τη Μεσογείων- όπου είχαν κάνει την πονηριά και είχαν περιμετρικά γλάστρες με μεγάλα φυτά και δεν έβλεπες δρόμο και αυτοκίνητα, πράγμα πολύ καλό!!
Καθώς λιγάκι άργησα να πάω, τα παιδιά είχαν ήδη παραγγείλει κι όταν έφτασα με περίμενε ένα τραπέζι γεμάτο μεζεδάκια!! Και ΤΙ μεζεδάκια!!

-Σαγανάκι φορμαέλα (5,20 ευρώ) το οποίο ήταν ΑΠΑΙΧΤΟ τηγανισμένο με δημητριακά κι από πάνω είχε γλυκό του κουταλιού, πραγματικά πολύ ωραίος συνδυασμός (εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ ένα ιδιαίτερο τυρί με κάποια γλυκιά σος από πάνω, ας είναι ακόμη και απλή μαρμελάδα που λέει ο λόγος!! )

-πράσινη σαλάτα (6,80 ε) η οποία ήταν τεράστια σε ποσότητα και πολύ εύγευστη, σαν κάποιου είδους σίζαρς με πρασινάδες και μπόλικο μαλακό κοτόπουλο μέσα σε φωλιά από πιτούλα και με πλούσια σως

-πατάτες τηγανιτές με στάκα (4,30 ευρώ) σπιτικές μαμαδίστικες κρητικές πατάτες ονειρεμένες!!

-σπιτική τυροκαυτερή (3,40 ε) όντως σπιτική και με νεύρο, πικάντικη, πολύ ωραία αν και λίγη σε ποσότητα

-λουκάνικο σφακίων (6,20 ε) ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ αν και αυτό ήταν σχετικά λίγο

-χοιρινό τηγανιά (5,90 ε) λουκούμι, από τις ωραιότερες που έχω δοκιμάσει

-μπιφτεκάκια γεμιστά με τυρί (5,80 ε) ωραία αν και μόνο τέσσερα σε ένα μικρό πιατάκι με λίγη κόκκινη σάλτσα δίπλα

-χοιρινά μπριζολάκια (5,80 ε) δεν δοκίμασα αλλά κατά την ομολογία των υπολοίπων ήταν πολύ ωραία

Ψωμάκι ασπρο και μαύρο σε πανεράκι (είχε χρέωση 2 ε) νεράκι σε κανατούλα!
Δεν χρειάζεται να σας πω ότι τα εξαφανίσαμε όλα, τα πιάτα δεν ήθελαν καν πλύσιμο μετά, στην κυριολεξία τα... γλύψαμε!!! Γεύσεις ωραίες ειλικρινείς, νοστιμιά μερακλίδικη, ο σεφ κάνει με περισσό κέφι τη δουλειά του! Δίκαιες οι καλές κριτικές δίκαιος κι ο δικός μου διθύραμβος!

Μικρή ένσταση, κάποιες μερίδες ήταν λιγουλάκι μικρούλες, αλλά όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν πεντανόστιμα και εύγε! Οι 4 ντομάτες στη γεύση είναι λίγες!!

Ήπιαμε ένα εκπληκτικό (λιγάκι δυνατό αλλά πολύ του γούστου μου, εννοείται ΧΩΡΙΣ γλυκάνισο! ) τσίπουρο εγώ κι ο μοναδικός ανήρ της παρέας (τρία κατοσταράκια) οι άλλες δυο κοπέλες 3/4 λευκό κρασί χύμα (που δοκίμασα μια γουλιά δεν με συγκίνησε). Εγώ πάντως όταν έφυγα τα οχταράκια μου τα έκανα στο πεζοδρόμιο!! Από τα πιο ωραία τσίπουρα, καιρό είχα να πιω τόσο καλό!!

Κι απογειώσαμε το υπέροχο αυτό βράδυ με δυο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ γλυκάκια που θα μου μείνουν αξέχαστα! Μηλόφι (4,90 ε) και πορτοκαλόπιτα με παγωτο (4 ευρώ) Ακούστε με τη γλυκατζού, αυτό το ΜΗΛΟΦΙ είναι να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει!! Θα το αδικήσω αν προσπαθήσω να το περιγράψω, πάτε να το δοκιμάσετε!!

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια μαστίχας κι ο κανονικότατος λογαριασμός στο τραπέζι (να τα λέμε κι αυτά! )
Η εορτάζουσα μας έκανε το τραπέζι και πλήρωσε περίπου 68 ευρώ μαζί με τα ποτά (περίπου 16-17 ευρώ το άτομο θα έβγαινε) δικαιωματικά οι 4 ντοματούλες στο vfm.

Θα το πω, λοιπόν, η Φυσαρμόνικα με κέρδισε τίμια και δίκαια, θα γίνω κι εγώ μέλος του φαν κλάμπ της κάνοντας την δικαιολογημένη μικρή απιστία μου στα ωραία μαγαζάκια της Ν. Φιλαδέλφειας που δεν παύει να είναι το αγαπημένο μου στέκι!!