Σουβλάκι & Σχάρα - Κυψέλη, Αθήνα

Επειδή τον τελευταίο καιρό με είχαν απογοητεύσει οι απόπειρες εντοπισμού αγαπημένου σουβλατζίδικου στην περιοχή της Κυψέλης, είπα να δώσω μία ευκαιρία και στο Ρίγανη για το οποίο είχα ακούσει πρόσφατα πολύ θετικά σχόλια από γνωστό μου.

Έτσι μία Κυριακή μεσημέρι, πριν κανένα μήνα το επισκέφτηκα. Βρίσκεται επί της Φωκίωνος Νέγρη, λίγο παραπάνω από τα Goody’s. Φαντάζομαι ότι δύσκολα θα έρθει κάποιος από άλλη περιοχή για να φάει σουβλάκια στην Φωκίωνος, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αναφερθώ και στην εξεύρεση θέσης parking. Μάλλον στοχεύουν κυρίως στους ντόπιους.

Η περιοχή της Κυψέλης βρίθει από προτάσεις για αυτού του είδους τα εστιατόρια ενώ έχει πλέον τρομερή έλλειψη αξιοπρεπούς εστιατόριου ή μεζεδοπωλείου. Μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού τα εναπομείναντα που πραγματικά εκτιμώ…

Ο χώρος μικρός αλλά άκρως ευχάριστος και περιποιημένος. Οχτώ με δέκα τραπεζάκια, στρωμένα με καρό τραπεζομάντιλα, έτοιμα να καλοδεχτούν τους πελάτες τους. Προσεγμένα χρώματα, ανάμεσα στα οποία κυριαρχεί το πράσινο και καδράκια με παλιές διαφημίσεις. Γλάστρες με μυρωδικά και κυρίως με ανθισμένη ρίγανη. Αποπνέει τόση θετική ενέργεια που βάζει τα γυαλιά σε άλλες προσπάθειες διακόσμησης χώρου. Η ομορφιά είναι στην απλότητα και σε αυτόν τον τομέα έχουν πετύχει απόλυτα τον σκοπό τους.

Δεν έχω καλύτερο από το να βλέπω το προσωπικό να περνάει καλά μεταξύ του. Να αστειεύονται και να γελάνε. Αυτό σημαίνει ότι νοιώθουν καλά στον χώρο που εργάζονται. Επίσης κρυφάκουσα τηλεφώνημα που έγινε για παραγγελία «για έξω». Από την συνομιλία που άκουσα, κατάλαβα ότι υπήρχε μία άκρως φιλική σχέση με τον πελάτη. Ήξεραν περίπου τι θα πάρει, ήξεραν που μένει, ήξεραν να τον κάνουν να νοιώσει άνετα και ευπρόσδεκτος.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, ήταν άψογος. Φαινότανε ξεκάθαρα ότι γνώριζε καλά τη δουλειά του και μάλιστα την έκανε με χαμόγελο. Ότι κι αν παραγγείλαμε ήρθε στην ώρα του, με τη σωστή σειρά και με τη σωστή παύση μεταξύ τους. Με ενοχλεί όταν κάθομαι κάπου για φαγητό και μου έρχονται ορεκτικά και κυρίως, όλα μαζί. Το φαγητό θέλει τον χρόνο του. Είναι ιεροτελεστία. Δεν πάμε κάπου για να φάμε όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί λίγο πριν σκάβαμε στο χωράφι και πεινάμε. Ο Έλληνας θέλει τον χρόνο του για να απολαύσει είτε το φαγητό, είτε τον καφέ του. Ελπίζω να μη γίνουμε ποτέ σαν τους ξένους που τα κάνουν όλα στο πόδι και με τη ψυχή στο στόμα…

Δεν πήραμε πολλά. Τα κλασικά. Όμως ότι κι αν μας σερβιρίστηκε ήταν καλοετοιμασμένο.
Μια μερίδα πατατούλες, ένα τζατζικάκι δυνατό και πιπεράτο (από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει) και μια χωριάτικη σαλάτα που και σε μέγεθος και σε υλικά ήταν ιδανική.

Δεν μας σέρβιραν ψωμί αλλά κομμένες και αλατοπιπερωριγανάτες πιτούλες.
Κι έρχομαι τώρα στα καλαμάκια του, για τα οποία είχα ακούσει θετικότατα σχόλια.
Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, όταν μας σερβιρίστηκαν μου φάνηκαν σαν παραψημένα και απογοητεύτηκα. Όταν όμως δοκίμασα το πρώτο καλαμάκι, άλλαξε εντελώς η γνώμη μου. Ήταν αριστοτεχνικά ψημένα και πασπαλισμένα με κόκκινο γλυκό πιπέρι κι από όσο μου επιτρέπεται να καταλάβω, το κρέας που είχαν χρησιμοποιήσει ήταν πολύ καλής ποιότητας. Απόλαυσα τη κάθε μπουκιά.

Μέχρι να γράψω αυτή τη κριτική, το επισκέφτηκα άλλες 2 φορές κι έμεινα κι αυτές απόλυτα ικανοποιημένος, έχοντας την αίσθηση ότι βρήκα το νέο μου στέκι για σουβλάκια στην Κυψέλη. Σε επόμενη επίσκεψη, για να συνοδέψουμε τις μπιρίτσες μας, πήραμε κρεατοποικιλία που είχε εκτός από καλαμάκια (χοιρινά και κοτόπουλου), μπριζολάκια και κεμπάπ. Μας έδωσαν την επιλογή της σάλτσας που τα συνοδέψαμε. Είχαν τριών ειδών. Αν θυμάμαι καλά, μία με γιαούρτι, μία με εστραγκόν και μία με κόκκινη πάπρικα.

Διαλέξαμε την τελευταία που τελικά ήταν ευχάριστα πικάντικη.

Ελπίζω να μένω το ίδιο ικανοποιημένος και στις επόμενες επισκέψεις μου. Όπως επίσης εύχομαι να μείνουν το ίδιο καλοί στη δουλειά τους και στο μέλλον και να παρέχουν πάντα τόσο καλό service και φαγητό.