Ψαροταβέρνες - Ν.Μάκρη, Αθήνα

Πήγαμε στην Αύρα 4 άτομα το Σάββατο μετά την Πρωτομαγιά. Δεν είχα πάει ποτέ και η ιδέα έπεσε από ένα φιλικό ζευγάρι που είχαν ξαναπάει και μας πρότειναν να πάμε, αφού τους άρεσε. Δεν είχα ιδέα τι να περιμένω και οι κριτικές εδώ ήταν αρκετά παλιές, οπότε ήμουν επιφυλακτικός. Τελικά όμως, η εμπειρία ήταν πολύ καλή. Πάμε αναλυτικά:

Ο χώρος είναι αρκετά απλός και λιτός (θα μπορούσαν να λείπουν τα πλαστικά για τον αέρα), μια απλή ταβέρνα πάνω στην θάλασσα. Μου θύμισε καλοκαίρι και αυτό μου άρεσε. Δεν έδωσα μεγάλη σημασία στον χώρο, γιατί έβλεπε θάλασσα και αυτό μου φτάνει! Στα θετικά, το ότι έχει χώρο στάθμευσης.

Το σέρβις ήταν τυπικά ευγενικό (θα το ήθελα λίγο πιο ευγενικό και εγκάρδιο), αλλά πολύ γρήγορο. Και την παραγγελία δώσαμε αμέσως και τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα. Ίσως βέβαια να βοήθησε και το γεγονός ότι πήγαμε στις 3:30, οπότε παρόλο που είχε κόσμο, δεν ήταν κατάμεστη.

Πάμε και στα του φαγητού, που είναι το πιο σημαντικό ίσως κομμάτι. Πήραμε τα εξής:

1. Φρέσκο μπακαλιάρο που του είπαμε να τον ψήσει. Διαλέξαμε εμείς τα ψάρια. Ήταν ολόφρεσκα, πεντανόστιμα και πολύ σωστά ψημένα. Η τιμή τους €40/κιλό, την οποία την βρίσκω πολύ καλή σε σχέση με τις τιμές που έχω δεί στην Αττική (μόνο στην Πάχη έχω πληρώσει τον φρέσκο μπακαλιάρο €40).

2. Χόρτα: Ήταν ΟΚ, απλά χόρτα…δεν περίμενα κάτι το ιδιαίτερο.

3. Γαύρος μαρινάτος: Πολύ νόστιμος, η κάπαρη που είχε του προσέδιδε μια ιδιαιτερότητα, εξαιρετικός τσιπουρομεζές. Από τους καλούς που έχω φάει.

4. Τυροκαυτερή: Σπιτική (έτσι έδειχνε), πολύ νόστιμη και αρκούντως καυτερή.

5. Πατάτες Τηγανιτές: Πάρα πολύ καλές, σωστά τηγανισμένες, χωρίς λαδίλα.

6. Κολοκυθάκια τηγανιτά: Νόστιμα, καλά τηγανισμένα και λεπτοκομμένα ώστε να είναι τραγανά. Με χάλασε λίγο το λάδι στο πιάτο, δεν τα είχαν στραγγίσει καλά ούτε τα είχαν βάλει πάνω σε απορροφητικό χαρτί. Έτσι ενώ ήταν νόστιμα, τα τελευταία στο πιάτο ήταν βουτηγμένα το λάδι και είχαν μαλακώσει.

Συνολικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το φαγητό, τόσο σε ποιότητα και ποσότητα όσο και σε τιμή. Πληρώσαμε €70 για 4 άτομα με 1 κιλό ψάρι, 1 μπύρα και 1 τσίπουρο (μεσαίο μπουκάλι). Η αλήθεια είναι ότι μόνο το ψάρι ήταν το «ακριβό» πιάτο, αφού δεν πήραμε κάτι άλλο θαλασσινό. Όμως, φάγαμε καλά και σε πολύ λογική τιμή. Μιλάμε για μια ταβέρνα και μάλιστα καλοκαιρινή, οπότε προσωπικά θα ξαναπήγαινα. Μου έκαναν εντύπωση οι αρνητικές κριτικές, αλλά ίσως επειδή έχουν περάσει και 4-5 χρόνια έκτοτε το μαγαζί να βελτιώθηκε. Σίγουρα θα ξαναπάω και εάν ήταν τυχαίο περιστατικό το ότι φάγαμε καλά, θα το αναφέρω εδώ. Πρώτη εντύπωση θετική πάντως.