Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το Βραστό το έχω επισκεφθεί πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου, θεωρώ δε παράλειψη από μέρους μου, ότι δεν έχω έως σήμερα γράψει κριτική.

Ο χώρος είναι τόσο απίστευτα απλός και καλόγουστα διακοσμημένος, που δε βρίσκεις ψεγάδι (χαριτωμενιά αξιοσημείωτη η ταμπελίτσα "αλλουνού" στα τραπέζια, κόντρα στην κλισέ "reserved"), έχει δε αξιοποιηθεί στο έπακρο κάθε σπιθαμή του μαγαζιού (εξωτερικά και εσωτερικά), όχι όμως εις βάρος των πελατών, όπως σε άλλα εστιατόρια που κάθεται ο ένας πάνω στον άλλον. Το προσωπικό, πάντα γελαστό, γρήγορο και εξυπηρετικό.

Το φαγητό πολύ προσεγμένο, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να είναι φθηνότερο, οι μερίδες πάντως είναι τεράστιες και χορταστικές και οι πρώτες ύλες προσεγμένες και ποιοτικές. Τα γνωστότερα πιάτα του είναι το βραστό (κρεατόσουπα με λαχανικά), την οποία επιλέγουν 8 στους 10 πελάτες, οι τυρόπιτές του (δε με ενθουσιάζουν όσο πριν μερικά χρόνια), και το υπέροχο μαμαδίσιο γιουβέτσι του.

Πέραν της σχάρας, έχει παγίως μαγειρευτά φαγητά ημέρας, πάντα περιποιημένα και νόστιμα. Το Βραστό έχει φανατικούς πελάτες, όχι τυχαία, δεν είναι επίσης τυχαίο ότι όποτε είναι ανοιχτό, είναι πάντα κατάμεστο από κόσμο (κυρίως οικογένειες και παιδιά τα σαββατοκύριακα, οπότε αν θέλετε περισσότερη ησυχία, προτιμήστε ενδιάμεσες ώρες, πχ 19.00 το απόγευμα ή πριν τη 13.30 το μεσημέρι).

Στο δια ταύτα της πρόσφατης επίσκεψής μου λοιπόν, την 2/5/2015, παρέα 2 ατόμων: Συνολικό κόστος λογαριασμού Ευρώ 60,40. Επιλέξαμε 2 μερίδες μπιφτέκια σχάρας, Ευρώ 8,90 η μερίδα, ζουμερά, 3 τον αριθμό με υπέροχες στρογγυλές, καυτές τηγανητές πατάτες. Τα μπιφτέκια μετρίου μεγέθους, με 3 όμως σκας.

Υπέροχη στριφτή πίτα Χ 2, με σπιτικό φύλλο και γέμιση κοτόπουλου, καρότου και μανιταριών, πανάλαφρη, εξ'ου και η επανάληψή της (Ευρώ 6,00 εκάστη) συν μία ακόμη για το σπίτι. Τζατζίκι, ωραίο, δυνατό και σπιτικό, μέτριας ποσότητας Ευρώ 3,20 έκαστο (χ 2). Χύμα κόκκινο κρασί 250ml Ευρώ 2,50 (πολύ αξιοπρεπές, το πίνω κάθε φορά που πάω), μία φρέσκια μπύρα Χίου στην κατά τη γνώμη μου εξωφρενική τιμή των Ευρώ 4,90 (! ) και τέλος κέρασμα (εδώ έγινε ένα λάθος, το οποίοτώρα που γράφω την κριτική συνειδητοποίησα, ότι εκ παραδρομής, τελικώς το κέρασμα χρεώθηκε! ) ένα εξαιρετικό, πεντάφρεσκο τιραμισού και η πιο ασύλληπτη λεμονόπιτα που έχω φάω σε εστιατόριο, Ευρώ 3,80 έκαστο (πήραμε και 2η λεμονόπιτα για το σπίτι). Η χρέωση του κεράσματος μόνον τυχαία μπορεί να θεωρηθεί, καθώς οι άνθρωποι είναι παραπάνω από εντάξει σε τέτοια ζητήματα.

Τα γλυκά ικανού μεγέθους, απίθανης παρασκευής, φρεσκάδας και γεύσης(εάν τα πετύχετε, να τα προτιμήσετε). Μία βιαστική ματιά που έριξα στον κατάλογο ξέροντας εκ των προτέρων ότι θα φάω μπιφτέκια, με έκανε να γουρλώσω τα μάτια βλέποντας την τιμή του μοσχαρίσιου φιλέτου στα Ευρώ 18,90 εάν θυμάμαι καλά (κάτι λιγότερο από 300 γραμμάρια)..

Τα κυρίως αν και μεγάλες μερίδες, όπως πχ το γιουβέτσι, μπορούν και θα έπρεπε να έχουν χαμηλότερες τιμές.

Η κατακλείδα: Το Βραστό είναι ένα πολύ περιποιημένο σε όλα του εστιατόριο, με πολύ ευχάριστο και ζεστό περιβάλλον και προσωπικό, το οποίο δεν έχει τυχαία τόσο φανατικούς πελάτες όλα αυτά τα χρόνια. Είναι ασφαλής επιλογή, είτε επιλέξετε να κάνετε το τραπέζι σε φίλους, είτε να φάτε σπιτικό και νόστιμο φαγητό οι ίδιοι. Το καλοκαίρι, ο κήπος είναι ένα όνειρο (αν και προσωπικά αγαπώ τη μέσα σάλα). Σας προτείνω να πάτε.