Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

MUTFAK κι εμείς Κυριακή απόγευμα,4 άτομα με χρήση κουπονιού. Χάρηκα ιδιαίτερα που δέχτηκα την πίεση της κουμπάρας μου να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της περιοχής για διάφορους λόγους....

Πάρκινγκ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο, δύο στενά πιο κάτω, πέντε λεπτά περπάτημα.

Η περιοχή που βρίσκεται είναι λίγο πιο απομονωμένη από το κέντρο της Γλυφάδας αλλά φαντάζομαι ότι είναι και θέμα timing το τι βαβούρα θα συναντήσεις. Στην είσοδο ενός εμπορικού που δεν σου γεμίζει το μάτι βρίσκεται το πολίτικο αυτό μαγαζί, που τελικά σε αποζημιώνει για το δρόμο που έκανες για να έρθεις.

Ανοιχτός χώρος, όμορφος, καθαρός, ωραία διακόσμηση με πινελιές από την Πόλη και με μουσική επένδυση ανάλογη. Στον τοίχο καλούδια και φωτογραφίες με ιστορία. Το κάπνισμα δεν ξέρω αν επιτρέπεται, υποθέτω όμως πως όταν ανοίγουν οι τζαμαρίες, κάπως βολεύονται και οι φανατικοί καπνιστές.

Η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά, με ισότιμη αντιμετώπιση παρόλο της προσφοράς και με σωστούς χρόνους διεκπεραίωσης της παραγγελίας μας.

Το μενού ήταν υπερπλήρες και μας έδωσε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε πολλά πιάτα, που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν δύσκολο.

Στην αρχή έφεραν εμφιαλωμένο νερό που κιαυτό ήταν στην προσφορά και όταν τελείωσε ξαναέφεραν, μαζί με πιτούλες ατομικές και ένα ντυπ που ήθελες να το εξαφανίσεις στο δευτερόλεπτο.

Επιλέξαμε από σαλάτες τη MUTFAK με πρασινάδες, ραπανάκι, ντοματίνια και σως από ξύδι βατόμουρο, ωραία δροσιστική, σε μικρό μπωλ όμως και ένα ταμπουλέ, απλό, με μπόλικο ψιλοκομμένο μαιντανό κι αυτό σε μικρή ποσότητα.

Από τα κρύα ορεκτικά πήραμε ΤΣΕΡΚΕΖ ΤΑΒΟΥΚ ψιλοκομμένο κοτόπουλο με καρύδι, σκόρδο μέσα σε σάλτσα γιαουρτιού, ιδιαίτερο πιάτο, δεν προτιμήθηκε ιδιαίτερα από όλους, λόγω παρουσιάς καρυδιού, προσωπικά μου άρεσε σαν μεζεδάκι.

Και ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ, 4 σε αριθμό, νόστιμα, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα σπιτικά της μαμάς μου και κάθε μανούλας, δεν θα τα επέλεγα αλλά είπα να κάνω το χατήρι του κουμπάρου.

Από ζεστά ορεκτικά, ΜΑΝΤΙ, πολύ ωραίο με γιαουρτάκι, μόνο που θα ήθελα περισσοτερα... μου αναλογούσαν μόνο δύο.. κλαψ....

ΠΙΤΑΚΙΑ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ,2 κομμάτια, δοκιμάσαμε από μια μπουκιά έκαστος, δεν θα πω ότι με τρελλαίνει κιόλας αυτό το ορεκτικό, αν και είχε και τη ντοματούλα του, και το τυράκι του και την πιπερίτσα του.

ΤΥΡΟΠΙΤΑΚΙΑ, αν θυμάμαι καλά 6-8 τεμάχια, μικρά στο μέγεθος, συνηθισμένα στη γεύση.

ΛΑΧΜΑΤΖΟΥΝ, πιτούλα αραβική με στρώση κιμά, ωραία.

Από κυρίως πήραμε, ΑΔΑΝΑ ΚΕΜΠΑΠ δεν το δοκίμασα γιατί ήταν ίδιο με το δικό μου πιάτο σε πιο πικάντικο, το ΟΥΡΦΑ ΚΕΜΠΑΠ μου ήταν πολύ ωραίο γευστικά με καθαρό κιμά από αρνίσιο και μοσχαρίσιο κρέας και συνοδεία κρεμμυδιών, ψητής ντομάτας και πιπεριάς και λίγο ριζάκι. το ΣΙΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ήταν κι αυτό ωραίο με τα ίδια συνοδευτικά και το ΓΙΟΓΟΥΡΤΛΟΥ ΚΕΜΠΑΠ εξαιρετικό, με λεπτές φετούλες από πολύ ωραίο κρεατάκι, γιαουρτι και πιττούλα.

Γλυκό μας ήρθε χαλβάς, τον οποίο δεν αντιμετώπισα αρχικά με καλό μάτι, αλλά τελικά έπεσα πολύ έξω... πως ένα τόσο ταπεινό γλυκό που δεν είναι και της αρεσκείας μου μπορεί να σε απογειώσει έτσι, δεν το κατάλαβα. Χειροποίητος με ηλιόσπορο και φτιαγμένος με μυρωδάτο βούτυρο!!! υπέροχος απλά.

Η προσφορά περιλάμβανε και 4 ποτήρια, πήραμε μόνο τα δυο και ξαναζητήσαμε εξτρα πιτούλες. Για όλα αυτά πληρώσαμε 60 ευρώ, την αξία δηλαδή μόνο των κουπονιών, φύγαμε σκασμένοι και ευχαριστημένοι.

Απολογισμός: θα ξαναπήγαινα με προσφορά και μάλιστα τόσο συμφέρουσα, γιατί ευχαριστημένος μένεις από την ποιότητα, όχι όμως από τις τιμές και τις ποσότητες... και εμείς είμαστε φαγανοί....

Επίσης, θα αναφέρω απλά το γεγονός ότι δεν μας ήρθε απόδειξη όπως είθισται ακόμα και με κουπόνια, επειδή δεν θέλω να σας κρύβω τίποτα, ούτε θετικό ούτε αρνητικό.